در نشست خبری سی امین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان مطرح شد:

دو بزرگداشت و دو نکوداشت از برنامه های این دوره از جشنواره است

3 تير 1396 ساعت 15:35


 دبیر جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان از برگزاری مراسم نکوداشت عباس کیارستمی و علی معلم و بزرگداشت رسوال صدرعاملی و مرضیه محبوب خبر داد و اطمینان داد فیلم‌های قابل اکران در حوزه‌ سینمای کودک و نوجوان در این دوره بیشتر باشد.به گزارش الف، علیرضا رضاداد، امروز در نشست رسانه‌ای سی‌امین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان که‌ در موزه سینما برگزار شد، بیان‌ کرد: «همان‌طور که می‌دانید، جشنواره سی‌ام با وقفه‌ای برگزار خواهد شد چون انعقاد موافقت بین فارابی و شهرداری اصفهان کمی طولانی شد و فرصت کافی برای برگزاری جشنواره نبود. البته بهمن ماه قصد داشتیم این کار را انجام دهیم که به زمان نمایش برگزیده آثار فجر رسیدیم و امکانش میسر نشد.

ویضمن اشاره به موافقت نامه پنج ساله برای برگزاری این جشنواره در تابستان افزود: «این موافقت نامه به این دلیل منعقد شد که به دلیل همزمانی با محرم و صفر و ایام عزاداری در مهر ماه نمی‌شود جشنواره را برگزار کرد. به همین دلیل زمان دیگری را در نظر گرفتیم و فکرکردیم اگر این جشنواره بتواند به رونق اکران تابستان هم‌کمک کند، اتفاق خوبی رخ خواهد داد».

وی در خصوص تفکیک جشنواره کودک و جشنواره نوجوان، اظهار داشت: «برای این دوره پیش بینی شده بود که جشنواره با تمرکز بر سینمای کودک برگزار شود. این موضوع با درنظر گرفتن تجربه برگزاری جشنواره کودک همدان که مستقل بود، در جلسات شورای سیاستگذاری بررسی شد. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که فیلم‌های کودک و نوجوان و نیز داوری آنها تفکیک شود تا به رویکرد اصلی برسیم. در این راستا نمایش‌ فیلمهای کودکان را در سانس مستقلی پیش بینی کردیم».

به گفته دبیر جشنواره، استقلال بخش انیمیشن یکی دیگر از محورهای مورد توجه این دوره از جشنواره بوده است: «اگر بتوانیم این بخش را تقویت کنیم اتفاق خوبی در این حوزه و نیز سینمای کودک رخ می‌دهد. ظرفیت انیمیشن ما برای دستیابی به بازار جهانی بیشتر از سینمای زنده است و یکی از رویکردها این بود که این استقلال اتفاق بیفتد»

او همچنین بیان کرد: سالهای گذشته در جشنواره طرحهایی ارائه می‌شد که امسال این بخش را به فیلمنامه‌های کامل متکی کردیم و الان حجم قابل توجهی فیلمنامه نوشته شده است. در حالی که قبلاً در حد همان طرح باقی می‌ماند و به فیلمنامه تبدیل نمی‌شد. به همین دلیل خوشحالیم که این بخش امسال جدی‌تر مورد توجه قرار گرفته است».

رضاداد توجه به رویکرد «سینمای کودک و نوجوان برای کودکان و نوجوانان نه درباره آن‌ها» را نکته مهم دیگر جشنواره امسال دانست و گفت: «تلاش کردیم‌ لزوم توجه به این سینما بیشتر یادآوری شود و این‌ مسئله در هیات انتخاب هم به دقت دنبال شد».

رضاداد در خصوص برنامه های این دوره از جشنواره اظهار داشت: «امسال دو آیین بزرگداشت و نکوداشت داریم. برای دنیا فنی زاده و توران میرهادی یادداشت‌هایی در کاتالوگ جشنواره منتشر می‌شود و در حوزه سینمای نوجوان از رسول صدرعاملی تقدیر می‌شود. فیلم مربوط به این بخش را آقای توکلی می‌سازد و مرضیه محبوب هم یکی دیگر از هنرمندانی است که مورد تقدیر قرار می‌گیرد و فیلم مربوط به ایشان را هم خانم مرضیه برومند آماده می‌کند».
وی ادامه داد: «همزمان با ۱۴ تیرماه‌ نکوداشتی برای عباس کیارستمی برگزار می‌کنیم و همچنین برای حقی که علی معلم بر سینمای کودک دارد و جزو برگزار کنندگان اصلی این جشنواره بود هم نکوداشت برگزار خواهد شد».

دبیر جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان همچنین گفت: «در سالهای آتی رفتار سازمان دهی شده دانش آموزان را برای آمدن و دیدن فیلمها نخواهیم‌ داشت تا الگوی تماشا با خانواده و هر نفر سه بلیت را برقرار کنیم. در این راستا باشگاه مخاطبان با هشت هزار نفر عضو شروع به کار کرد که پس از غربالگری چهار هزار نفر الان عضویت دارند. با این روند هم هزینه تبلیغات کاهش می‌یابد و هم فرآیند اطلاع رسانی بهتر به نتیجه می‌رسد».

او با اشاره به حضور ۳۰ داور در بخش کودک و ۳۶ داور ‌در بخش نوجوان فیلمهای ایرانی از برگزاری دو کارگاه فیلمنامه نویسی، دو کارگاه فیلمسازی و ۶ کارگاه انیمیشن هم خبر داد.

دبیر جشنواره سی‌ام فیلم‌های کودکان و نوجوانان در پاسخ به سوالی  درباره اکران فیلم‌های این حوزه و اختصاص  یک گروه  سینمایی به آناظهار داشت: «این مسئله باید در شورای صنفی دنبال شود ولی آنجا هنوز به نتیجه نرسیده به همین دلیل دنبال راهکارهای دیگری هم باید باشیم که به عنوان مثال مذاکراتی با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انجام شده است. ضمن اینکه رییس سازمان سینمایی هم در این باره نکاتی را مدنظر دارد».

رضاداد ضمن اشاره به عدم وجود تعداد فیلمهای قابل قبول برای اکران عمومی اظهار امیدواری کرد: «ولی امسال اطمینان می‌دهم که تعداد این فیلم‌ها برای اکران عمومی بیشتر است و اگر آن‌ نهاد اکران برقرار شود توفیقی به دست می‌آید. البته سهم‌ جشنواره در حل این مسئله این است که روی فیلم هایی برای مخاطب و نیز آثار پرمخاطب تمرکز کند».

وی درادامه بیان کرد: «گمان می‌کنم درای ندوره ۴ ساله قدری بیشتربه این موضوع پرداخته شودوقطعادرنشست‌های شبانه جشنواره این موضوع مطرح وبررسی خواهدشد. و امیدوارم درایام جشنواره بحث‌های جدی دراین رابطه انجام ونتایج بهتری حاصل شود».

در نشست جشنواره‌ی فیلم کودک و نوجوان، سید احد میکاییل‌زاده مدیر روابط عمومی جشنواره‌ فیلم کودک نیز رضاداد را همراهی می‌کرد.
جشنواره‌ کودک و نوجوان اصفهان از 9 تا 15 تیر ماه در اصفهان برگزار می‌شود.
 


اسامی داوران بخشهای مختلف سی امین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان

همچنین طی احکامی جداگانه از سوی علیرضا رضاداد، دبیر سی امین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوان اسامی داوران بخش انیمیشن، بین الملل، سیفژ، سینمای ایران، فیلمهای کوتاه، پویانمایی و آثار بلند غیرسینمایی به شرح زیر انتخاب شدند:

بخش انیمیشن: فرنک وارسانی، ناتالیا چرشینوا، آلکساندار سان، گرهارد کلین و سعید توکلیان؛

بخش بین الملل: خانمها آرماگان بالنتین ( کارگردان از نیوزلند)، اورسولا ریش (تهیه‌کننده از آلمان)، فلورت ون اسپندونک (دبیر جشنواره «سینه کید» از هلند)، دیانا فارس (کارگردان از سوریه)، فرشته طائرپور (تهیه‌کننده از ایران) و آقایان انیس لاسو (کارگردان از تونس)، شهاب اسفندیاری (پژوهشگر، مستندساز و مدرس دانشگاه از ایران)؛

بخش سیفژ: خانم ها:سانت نایه (تهیه‌کننده و مشاورعالی سیفژ از هلند)، فیردوز بلبلیا (تهیه‌کننده و مشاور عالی سیفژ از آفریقای جنوبی و آقای محسن ‌چینی‌فروشان (نویسنده و مدیر فرهنگی و قائم مقام سیفژ از ایران).

بخش سینمای ایران: غلامرضا آزادی، مرضیه برومند، ‏کمال تبریزی، پوران درخشنده، رسول صدر عاملی و رضا مقصودی؛

بخش فیلمهای کوتاه ایرانی (ایسفا): پیمان نهان قدرتی، مرتضی علی ‏عباس میرزایی و کاوه مظاهری.

بخش آثار پویانمایی: مهین جواهریان، امیر محمد ‏دهستانی، روانبخش صادقی، بهرام عظیمی و علیرضا گلپایگانی؛

بخش آثار بلند غیرسینمایی: کیومرث پوراحمد، رویا تیموریان، ‏بهروز شعیبی، علیرضا خمسه و وحید نیکخواه آزاد.
 
 
 


کد مطلب: 486194

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjhmexxuqeovz.fsfu.html?486194

الف
  http://alef.ir