حمایت کامل آژانس از ایران در اجرای برجام

28 آذر 1395 ساعت 22:45


مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان اینکه ایران تاکنون به تعهدات خود پایبند بوده، گفت: آژانس به طور کامل از ایران در اجرای برجام حمایت می کند، رویکرد بی طرفانه ای خواهد داشت و صرفا واقعیت ها را بیان خواهد کرد.

به گزارش فارس، سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در جلسه عصر امروز (یکشنبه) خود با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با تشریح فعالیت های شورای راهبردی روابط خارجی گفت: فناوری هسته ای  در نقشه جامع علمی کشور در اولویت اول قرار دارد.

وی با اشاره به جایگاه فناوری هسته ای در کشور گفت: در این سال ها که شما از نزدیک فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی را پیگیری کرده اید، حتما دریافته اید که جمهوری اسلامی ایران دانشمندان هسته ای برجسته ای دارد. این دانشمندان سرمایه های اصلی ما هستند.

رئیس شورا با بیان اینکه ظرفیت بسیار بالایی در کشور برای توسعه فناوری هسته ای وجود دارد، گفت: برخی دانشمندان خارجی که از ایران دیدن می کنند، از گام های بلند کشورمان در این حوزه شگفت زده می شوند.

خرازی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر توسعه فناوری هسته ای در کشور و حرام بودن تولید تسلیحات هسته ای گفت: این در حالی است که بعضی کشورها دیدگاه نادرستی را در این باره مطرح و ادعا می کردند که ایران در پی تولید تسلیحات هسته ای است.

وی با اشاره به گشایش های پس از انعقاد برجام گفت: امیدواریم راه برای استفاده موثر از فناوری هسته ای فراهم شود و طبعا آژانس در این زمینه می تواند نقش مهمی ایفا کند.

رئیس شورا با اشاره به دغدغه نهادهای مختلف کشور در زمینه هسته ای گفت: مجلس شورای اسلامی به دلیل توجه خاصی که به موضوع هسته ای دارد، قانونی را به تصویب رسانده است که دولت را موظف می کند در این زمینه گام های ویژه ای بردارد.

خرازی پیگیری طرح پیشران های هسته ای را در همین راستا ارزیابی کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران ناوگان کشتیرانی بزرگی دارد و اگر موفق به استفاده از فناوری هسته ای در این حوزه شود، توانمندی مضاعفی در این حوزه پیدا خواهد کرد.

وی افزود: از این رو دولت، سازمان انرژی اتمی را موظف کرده تا طرحی در این زمینه تهیه کند که امیدواریم از حمایت آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز برخوردار شود.

در این ملاقات، آمانو هم با تشریح عملکرد آژانس بین المللی انرژی اتمی و کاربردهای فناوری هسته ای در حوزه های مختلف همچون بهداشت و سلامت، کشاورزی، انرژی و محیط زیست گفت: نوعی فعالیت اجتماعی برای آژانس قایل هستیم و البته باید از فناوری هسته ای به صورت امن و پایدار در چارچوب مقررات آژانس بهره گرفت.

مدیرکل آژانس با اشاره به اینکه آژانس از سال 2003 میلادی به موضوع هسته ای ایران رسیدگی کرده است، گفت: دستیابی به برجام از دستاوردهای آژانس محسوب می شود، به طوری که توانستیم نقشه راهی را برای PMD تهیه کنیم و ارزیابی خود را درباره آن به سرانجام برسانیم.

وی افزود: در حال حاضر مسئول ارزیابی اجرای تعهدات ایران بر اساس برجام هستیم؛ توافقنامه ای که قوی و چندجانبه است.

آمانو با تاکید بر مراعات الزامات برجام گفت: تاکید می کنم که ایران تاکنون به تعهدات خود پایبند بوده است. آژانس به طور کامل از ایران در اجرای برجام حمایت می کند، رویکرد بی طرفانه ای خواهد داشت و صرفا واقعیت ها را بیان خواهد کرد.

در ادامه این ملاقات،  خرازی با اشاره به پیشرفت های کشور در زمینه پزشکی هسته ای گفت: چند روز پیش دیداری از مرکز هسته ای اراک داشتم و دیدم که در تاسیسات آب سنگین اراک در زمینه تولید ایزوتوپ های هسته ای که در پزشکی کاربرد دارد، گام های موثری برداشته شده است.

رئیس شورای راهبردی اضافه کرد: استفاده از دانش هسته ای در ایران برای معالجه بیماران در اولویت است و آژانس در این حوزه می تواند کمک رسان باشد.

وی با اشاره به مواردی از درز اطلاعات محرمانه فعالیت هسته ای ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: انتظار داریم آژانس بی طرفی خود را در قبال موضوع ایران حفظ کند، همچنین انتظار داریم اطلاعات محرمانه کسب شده از ایران در اختیار دیگران قرار نگیرد.

خرازی همچنین با اشاره به اقدام آمریکا به نقض برجام با تمدید 10 ساله تحریم های ضدایران، نظر مدیرکل آژانس را درباره این اقدام آمریکا جویا شد.

آمانو در پاسخ گفت: ما نمی توانیم تعهدات دیگران را پایش کنیم. در برجام بندهای غیرهسته ای نیز ذکر شده است، اما شورای حکام اختیاراتی را در این باره به ما نداده است.

مدیرکل آژانس در همین حال تصریح کرد: یکی از دلایل موفقیت برجام این است که در اموری که در صلاحیت دیگران است، دخالت نکنیم. سازمان ملل است که مسئولیت دارد مشخص کند طرفین تعهدات خود را به درستی عمل می کنند یا خیر.

در برابر اصرار خرازی برای کسب نظر آمانو، مدیرکل آژانس گفت: تا زمانی که مدیرکل آژانس هستم، نمی توانم در این باره نظری بدهم، زیرا نظر شخصی من نظر رسمی من به حساب خواهد آمد.

شیبانی رئیس کمیسیون اقتصادی شورای راهبردی روابط خارجی هم در این ملاقات، از منظر اقتصادی به آینده فناوری هسته ای پرداخت. آمانو در پاسخ به سوالات  شیبانی گفت: آژانس تخمین زده که بین سال های 2030 تا 2050، استفاده از انرژی هسته ای توسعه می یابد.

وی افزود: در حال حاضر 450 نیروگاه هسته ای در جهان فعال است و 30 کشور توسعه یافته از آن برای تولید برق استفاده می کنند.

مدیرکل آژانس با بیان اینکه علاوه بر آمریکا و اروپا، استفاده چین و هند از انرژی هسته ای بسیار وسیع است، گفت: توسعه انرژی هسته ای در ایران هم لازم است. برخی از کشورها می پرسند وقتی ایران نفت دارد، چرا از انرژی هسته ای استفاده می کند. اما این تصمیم شماست و همچون امارات که نفت فراوان دارد، می توانید از این انرژی استفاده کنید.

وی با اشاره به سنگین بودن سرمایه گذاری ها در زمینه ایجاد نیروگاه های هسته ای گفت: نیروگاه های هسته ای تا 40 سال یا بیشتر قابل استفاده است، ما آمادگی داریم با ایران در حوزه ایمنی هسته ای همکاری کنیم.

مصطفوی، رئیس کمیسیون علمی – فرهنگی شورا هم در این نشست با ارایه گزارشی درباره سطح علمی ایران در حوزه استفاده از فناوری هسته ای در مقایسه با کشورهای منطقه گفت: نخبگان و دانشگاهیان در ایران احساس خوبی نسبت به آژانس ندارند، زیرا نگاه آژانس به ایران بی طرفانه نبوده است.

وی با تاکید بر ضرورت اصلاح این نگاه گفت: باید اقداماتی انجام دهیم تا این نگاه گذشته به نگاه بی طرفانه و منطقی تبدیل شود.

مصطفوی به آمانو پیشنهاد داد برای رفع این بدبینی، آژانس وارد تعامل با مراکز علمی کشورمان شود.

آمانو هم با بیان این که از تصویر آژانس در ایران آگاه است، گفت: این تصویر باعث رنجش آژانس هم شده است. از پیشنهاد شما برای رفع این مشکل استقبال می کنیم.

کمالوندی، معاون سازمان انرژی اتمی هم در این ملاقات بر ضرورت  اصلاح چهره آژانس تاکید کرد و گفت: برای این کار به دیپلماسی فعالی نیاز است.


کد مطلب: 425498

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjhiexouqe8xz.fsfu.html?425498

الف
  http://alef.ir