دوربین‌ گوگل استریت ویو بعد از ۸ سال به‌روز شد

بخش دانش و فناوری الف،16 شهریور96

16 شهريور 1396 ساعت 15:17


به گزارش کلیک، گوگل استریت ویو یا نمای خیابان گوگل، فناوری عکس سرتاسری در گوگل ارث است که گوگل قابلیت دیدن خیابان‌ها را برای کاربران از این طریق فراهم می‌کند. عکس‌های گوگل استریت ویو با خودرویی ویژه که بر روی آن دوربینی تعبیه‌شده عکاسی می‌شود، دوربین گوگل استریت ویو بعد از ۸ سال به روز شد.

گوگل استریت ویو یا نمای خیابان گوگل تکنولوژی عکس‌های نمای سرتاسری در گوگل ارث است که با استفاده از آن کاربران می‌توانند از خیابان‌ها تصاویر واقعی دریافت کنند. تصاویر این سیستم توسط دوربین‌های مخصوصی گرفته می‌شود که این دوربین‌ها بر روی خودرویی خاص تعبیه‌شده‌اند.

گوگل پس از گذشت ۸ سال دوربین‌های این سیستم تصویربرداری را ارتقا داده است و این به‌روزرسانی اولین به‌روزرسانی در طی ۸ سال اخیر است. با استفاده از دوربین‌های بهتر، تصاویری واضح‌تر از خیابان‌ها تهیه می‌شود.

دوربین‌ گوگل استریت ویو به‌قدری دقیق هستند که توانایی ثبت ساعت درون فروشگاه‌ها را هم دارند و کوچک‌ترین جزئیاتی را تصویربرداری می‌کنند. این سرویس تصویربرداری از الگوریتم یادگیری ماشین گوگل بهره برده است.

دوربین‌های جدید بر روی ماشین‌های اختصاصی گوگل با لوگو شرکت گوگل قرار می‌گیرند و در ظاهر خودرو تفاوتی ایجاد نمی‌شود. هدف از به‌روزرسانی دوربین‌های گوگل استریت ویو به گفته «جن فیتز پاتریک» مدیرمسئول عکس‌برداری پروژه گوگل استریت ویو، راحتی مردم در آدرس پیدا کردن است. اگر در شهری هستید که با مپ گوگل نمی‌توانید آدرس موردنظرتان را پیدا کنید و یا به دنبال مغازه‌ای هستید که ظاهر آن را به یاد سپرده‌اید، کافی است از سیستم استریت ویو گوگل استفاده کنید.

گوگل در حال حاضر بودجه زیادی درزمینهٔ ارتقا هوش مصنوعی صرف کرده است، گوگل سعی دارد تا بتواند تمام خیابان‌های شهرهای بزرگ را در سیستم خود بگنجاند.

فیتز پاتریک در ادامه اضافه کرد: «سیستم استریت ویو گوگل به‌قدری پیشرفت خواهد کرد که شما اگر در خیابانی به دنبال ساختمانی صورتی‌رنگ بگردید کافی است از سیستم آن را بخواهید! در کمتری زمان تمام ساختمان‌های صورتی خیابان موردنظر شما نمایش داده می‌شود.»

این قابلیت، تنها یکی از قابلیت‌های دوربین گوگل استریت ویو است، بر اساس گزارشی از محققان استنفورد که یکی از دانشمندان اصلی گوگل هم عضوی از این گروه است، داده‌های استریت ویو گوگل چیزی فراتر از رنگ و طرح ساختمان‌ها اسم مغازه‌ها است، اطلاعات در این سیستم بر اساس الگوهای متنوعی مانند نژاد ساکنان محله، فقیر یا غنی بودن محله دسته‌بندی می‌شود.

گوگل درصدد است تا تصاویری بهتری از خیابان‌ها تهیه کند تا کاربران به‌راحتی تصاویری جامع در گوگل مپ خود داشته باشند.


 


کد مطلب: 509297

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjhheiauqey8z.fsfu.html?509297

الف
  http://alef.ir