آرای مردمی کلینتون ۵ / ۱ میلیون بیشتر از ترامپ شد

1 آذر 1395 ساعت 12:04


اختلاف آرای مردمی هیلاری کلینتون با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیشتر شده است. وزیر خارجه سابق آمریکا که این انتخابات را به دلیل از دست دادن کالج انتخاباتی به ترامپ واگذار کرد، اکنون ۵ / ۱ میلیون رای مردمی بیشتری نسبت به او دارد.

به گزارش ایسنا، شمارش آراء خبرگزاری آسوشیتدپرس تا روز شنبه نشان می‌دهد که هیلاری کلینتون دموکرات ۶۳ میلیون و ۳۹۰ هزار و ۶۶۹ رای (۶۳,۳۹۰,۶۶۹) و دونالد ترامپ جمهوری‌خواه ۶۱ میلیون و ۸۲۰ هزار و ۸۴۵ رای (۶۱,۸۲۰,۸۴۵ ) آورده است و کلینتون با یک میلیون و ۵۶۹ هزار و ۸۲۴ رای (۱,۵۶۹,۸۲۴) در آرای مردمی جلوتر است.  

این بدین معناست که کلینتون ۴۸ درصد و ترامپ ۴۷ درصد از آرای مردم آمریکا را گرفته‌اند. گرچه کلینتون توانست با مشارکت بالای اسپانیایی‌تبارها ایالت نوادا و نیوهمپشایر را به خود اختصاص دهد اما در اکثر ایالت‌های کلیدی از جمله فلوریدا و کارولینای شمالی شکست خورد و کالج‌های انتخاباتی این ایالات به ترامپ رسید.

ترامپ اکنون ۲۹۰ و کلینتون ۲۳۲ کالج انتخاباتی گرفته‌اند و هنوز تکلیف آرای نهایی ایالت میشیگان مشخص نشده است. ترامپ با پیروزی در ایالات فلوریدا، کارولینای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا، ویسکانسین و میشیگان ضربه سنگینی به هیلاری وارد آورد.  

پیشتازی کلینتون در آرای مردمی، دلگرمی‌ای برای دموکرات‌هاست که سنا و مجلس نمایندگان آمریکا را هم در انتخابات کنگره در هشتم نوامبر تقدیم جمهوری‌خواهان کردند.


کد مطلب: 416074

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjamexxuqevyz.fsfu.html?416074

الف
  http://alef.ir