واکنش روسیه به اظهارات تیلرسون

12 فروردين 1396 ساعت 10:40


روسیه اظهارات وزبر امور خارجه آمریکا که سیاست های روسیه را خصومت جویانه و تجاوزگرانه خوانده است، غیرقابل قبول و غیرقابل درک خواند.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای نوشت: حفظ وحدت در تشکیلات دارای اعضای زیاد به ویژه سازمانی مانند پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که در آن کشورهای مختلف عضویت دارند، کار دشواری است.

در بیانیه با اشاره به نیاز ناتو به حفظ انگیزه یکپارچگی، آمده است: وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو مدت زیادی برای یافتن این انگیزه وقت صرف نکردند و فقط یک چیز را در ذهن دارند که تصور واهی تجاوزگری و ادعای خصومت جویی روسیه است و دائما تاکید می کنند، باید با مسکو مقابله کرد.

بیانیه می افزاید: اظهارات رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در این راستا حیرت انگیز بود. با تاسف خاطرنشان می کنیم، این گونه ارزیابی ها یک روز پس از نشست روسیه-ناتو در سطح نماینده های دائمی که به اذعان دبیر کل این پیمان گفت وگوهای سازنده و صریحی در مورد طیف وسیعی از مسائل انجام گرفت، حیرت آور است.
وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود یاداوری کرده است که در پایان این نشست، دو طرف در کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرده و مقام های ناتو به افزایش شفافیت اقدام های نظامی و قابل پیش بینی تر بودن آنها اشاره کردند.
«اکنون این پرسش مطرح می شود، در حالیکه ناتو با شیوه کهنه رفتار می کند و آمریکا و متحدانش حضور نظامی را مجاور مرزهای روسیه افزایش می دهند در مورد چه روابط سازنده ای میان مسکو و این پیمان می توان امیدوار بود.»

در پایان بیانیه خاطرنشان شده است که ناتو بازداشتن روسیه را ضروری می داند و سیاست رویارویی و مناقشه جویی را بر این کشور تحمیل می کند.
وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه با محکوم کردن رویکردهای روسیه در مقابل اوکراین و تجاوزگر خواندن مسکو، لحن دولت دونالد ترامپ را در برابر روسیه سخت تر کرد.
تیلرسون همچنین از کشورهای اروپایی عضو ناتو خواست، بودجه نظامی خود را افزایش دهند.


کد مطلب: 458023

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcj8oextuqeiyz.fsfu.html?458023

الف
  http://alef.ir