«پسرکی با پیژامه راه راه» جان بوین، ترجمه هرمز عبداللهی؛ نشر چشمه

31 خرداد 1393 ساعت 11:11


پسرکی با پیژامه راه راه /
نوشته جان بوین /
ترجمه: هرمز عبداللهی /
انتشارات چشمه، چاپ اول ۱۳۹۳/
۱۹۵ صفحه، ۹۸۰۰ تومان/

****

رمان «پسرکی با پیژامه‌ راه راه» نوشته جان بوین نویسنده‌ ایرلندی که نخستین بار در سال ۲۰۰۶ منتشر شد و خیلی زود در جدول پرفروش‌ترین رمان‌های دنیای ادبیات انگلیسی‌زبان جای گرفت. این رمان که ابتدا به عنوان اثری در ژانر کودک و نوجوان شناسایی می شد، اگر چه از سوی بنیاد کودکان و جنگ جایزه‌ اثر برگزیده‌ سال را دریافت کرد، اما به سرعت پا را از دایره این گونه فراتر گذاشت و به جای خود را در میان رمان‌های بزرگسال باز کرد و با توجه به درونمایه آن که از مسائلی فراتر از دنیای کودکانه در آن سخن گفته شده، اکنون بیشتر به عنوان اثر بزرگسال شناخته می‌شود.


دستمایه رمان «پسرکی با پیژامه‌ی راه راه» نوشته جان بوین نسل کشی با پس زمینه جنگ است و اگر چه این رمان درباره یکی از اتفاقات جنگ جهانی دوم نوشته شده که بدان بسیار پرداخته شده و از دریچه های گوناگون و در مدیوم های مختلف درباره آن شاهد آثار بسیاری در سالهای دور و نزدیک بوده ایم. اما آنچه باعث اقبال بسیار زیاد این رمان می شود نخست جذابیت دستمایه اصلی داستان و دیگری پنجره تازه ای ست که این رمان بر روی نسل کشی در جنگ جهانی دوم گشوده و از این رو افقی تازه و در خور اعتنا پیش روی مخاطب قرار داده است؛ چنان که گویی پرداختن به این نسل کشی با نوع نگاه جهانشمول نویسنده می تواند اشاره ای باشد به نسل کشی های دنیای امروز.

شخصیت های اصلی این رمان کودکانند، کودکانی که در جایگاه قربانی و یا قربانی شونده درکی از دنیایی که در آن هستند ندارند و سعی می کنند دنیا را فارغ از خط کشی های آدم بزرگها برای خود بسازند؛ اما در دنیای خشنی که بزرگتر ها ساخته اند چنین مسئله ای به سادگی میسر نیست.

«برونو» قهرمان این داستان، پسری ۹ ساله است که خلال روزهای جنگ جهانی دوم و حوادث آن روزها در برلین زندگی می‌کند «برونو» کودکی است که ناخواسته چهره‌ی عریان و خشن جنگ و نسل‌کشی را برای خواننده‌ این رمان عیان می‌کند. در جریان جنگ جهانی دوم و روزهایی که اردوگاه‌های کار اجباری هیتلر جان بسیاری از زنان و کودکان را می‌گرفت، برونو و خانواده‌اش ساکن خانه‌ای می‌شوند در مجاورت دودکش‌های عظیم و سیم‌خاردارهایی که برونو درکی از آن‌ها ندارد او این آغاز راه یافتن به جهنمی انسانی است.»

«پسرکی با پیژامه‌ی راه راه» اثر «جان بوین» با ترجمه‌ «هرمز عبداللهی» در ۱۹۵ به قیمت ۹۸۰۰ تومان به‌تازگی از سوی «نشرچشمه» منتشر شده است.

درباره این کتاب بیشتر بخوانید


کد مطلب: 231410

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcizzarut1ap52.cbct.html?231410

الف
  http://alef.ir