نوبخت: نظام آماری فعلی ایران در دنیا منسوخ شده است/تصویب برنامه ملی آمار تا آبان ماه

بخش اقتصادی الف؛ 22 خرداد 96

22 خرداد 1396 ساعت 10:59


رئیس شورای عالی آمار با بیان اینکه نظام آمارگیری در ایران در مقیاس جهانی سنتی تعریف می‌شود، گفت: امیدواریم تا‌ آبان ماه برنامه ملی آمار در شورای عالی به تصویب برسد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، محمدباقر نوبخت در پنجاه و پنجمین جلسه شورای عالی آمار که صبح امروز در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد با اشاره به اینکه بر اساس بند ب ماده قانونی احکام دائمی برنامه‌های توسعه جلسه شورای عالی آمار تشکیل می‌شود گفت: در این قانون حکمی آمده است که بر اساس آن بایستی به صورت همزمان برنامه ششم توسعه و برنامه ملی آمار در کشور تهیه و تدوین شود.

به گفته نوبخت این برنامه آماری نه در مجلس شورای اسلامی بلکه در شورای عالی آمار به تصویب خواهد رسید.

رئیس شورای عالی آمار با بیان اینکه در جلسه امروز رایزنی‌های مورد نیاز برای پی‌ریزی این برنامه ملی صورت خواهد گرفت گفت: برای تدوین هر برنامه یک نظام تعریف خواهد شد و در ابتدا باید در این نظام تعریف شود که وضع موجود و وضع مطلوب کدام است.

به گفته نوبخت وضع موجود آمارگیری در ایران که به صورت سرشماری یا همه‌شماری انجام می‌شود در نقاط مختلف دنیا منسوخ شده است.

وی با بیان اینکه در روش‌های نوین آماری از رویدادهای موجود در دستگاههای اجرایی برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز استفاده می‌شود گفت: یکی از اهداف مهم برنامه سوم ملی آمار حرکت از نظام سنتی آمارگیری به نظام مدرن است.

نوبخت با اشاره به اینکه هم‌اکنون 12 سرفصل برای گذار از وضع موجود آماری به وضع مطلوب از سوی مرکز آمار ایران پیشنهاد شده است گفت: اعضای شورای عالی آمار باید در خصوص کم و کیف این فرآیند گذار تصمیم‌گیری نمایند.

رئیس شورای عالی آمار در پایان تاکید کرد: امیدواریم تا آبان ماه سال جاری برنامه ملی آمار در شورای عالی تهیه و تصویب شود.
 


کد مطلب: 481918

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcizza5vt1av32.cbct.html?481918

الف
  http://alef.ir