خطر مرگ زودرس در کمین مبتلایان به "سرخرگ تاجی" و افسردگی

9 مرداد 1396 ساعت 14:11


یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که خطر مرگ زودرس در بیماران مبتلا به افسردگی که به بیماری سرخرگ تاجی یا بیماری شریان کرونری (Coronary artery disease) نیز دچار هستند بیشتر است.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال نیوز تودی، بیماری سرخرگ تاجی یا بیماری شریان کرونری (Coronary artery disease) (CAD)  شایع ترین نوع بیماری قلبی است.

اخیرا مطالعات بسیار زیادی در زمینه ارتباط اثر پریشانی روانی یا افسردگی بر خطر مرگ و میر در بیماران مبتلا به CAD انجام شده است.

در حال حاضر تیمی از محققان مؤسسه مرکز پزشکی قلب اینترماونتین(Intermountain Medical Center Heart Institute) شهر سالت لیک سیتی ، یک تحقیق در مقیاس بزرگ انجام داده اند تا ارتباط بین تشخیص بیماری CAD و بعد تشخیص افسردگی را بررسی کنند.

این پژوهش به رهبری "هیدی می" یک اپیدمیولوژیست قلب و عروق در موسسه مرکز پزشکی قلب اینترماونتین انجام شد و یافته‌های آن در مجله قلب اروپایی Quality Care and Outcomes Clinical منتشر شده است.

دکتر می و تیمش در مجموع 24,137 بیمار مبتلا به CAD را که بیماری آنها به وسیله آنژیوگرافی تشخیص داده شده بود مورد بررسی قرار دادند. محققان با استفاده از کدهای طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها( یک ابزار تشخیصی استاندارد ) به تعیین افسردگی در این افراد پرداختند.

همچنین بررسی شد که افراد مبتلا به بیماری قلب و عروق، چه مدت پس از این بیماری به افسردگی مبتلا شدند.

به طور کلی، در 3,646  (15 درصد) از بیماران در طول پیگیری CAD، افسردگی تشخیص داده شد. اکثر این بیماران در مقایسه با همتایان خود که افسردگی نداشتند، جوان و زن بودند. آنها همچنین دیابت داشته و سابقه افسردگی نیز داشتند.

از تمامی بیماران مبتلا به افسردگی، 27 درصد از آنها یک سال پس از تشخیص CAD ، 24 درصد 1 تا 3 سال پس از تشخیص این بیماری قلبی، حدود 15 درصد بین 3 تا 5 سال و تقریبا 37 درصد از آنها بیش از 5 سال بعد از وقوع بیماری قلبی به افسردگی دچار شده بودند.

محققان بر این باورند که افسردگی پس از CAD، قوی‌ترین فاکتور پیش‌بینی کننده مرگ است.

در واقع، ابتلا به افسردگی در هر نقطه پس از ابتلا به CAD، خطر مرگ زود هنگام را دو برابر افزایش می‌دهد.

همچنین در این پژوهش مشخص شد که حتی در میان بیمارانی که سابقه افسردگی نداشتند، این همبستگی به همان میزان قوی است.

محققان این پژوهش اظهار کردند: ما چندین مطالعه مرتبط با افسردگی را به اتمام رسانده و سال‌های زیادی به دنبال این ارتباط بوده‌ایم. داده‌های به دست آمده نشان می‌دهد که اگر همزمان بیماری قلبی و افسردگی داشته باشید و به موقع درمان نشود، برای سلامتی دراز مدت شما خطرناک خواهد بود.


کد مطلب: 497272

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdciyya5rt1a3r2.cbct.html?497272

الف
  http://alef.ir