وزیر امور خارجه قطر: کشورهای محاصره کننده، شورای همکاری را به خطر می‌اندازند

10 شهريور 1396 ساعت 10:51


وزیر امور خارجه قطر گفت: کشورهای محاصره کننده با هجمه علیه یک کشور عضو در شورای همکاری خلیج فارس، این شورا را به خطر می‌اندازند.

به گزارش ایسنا، به نقل از الجزیره، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در کنفرانس خبری در مقر پارلمان اروپا در بروکسل با بیان اینکه شورای همکاری خلیج فارس یک سازمان مهم در منطقه است، تاکید کرد که قطر بر حفظ این شورا تاکید دارد، اما این کشورهای محاصره کننده هستند که به این شورا احترام نگذاشتند و با هجمه علیه یک کشور عضو، شورای همکاری خلیج فارس را به خطر انداختند.

وزیر امور خارجه قطر تاکید کرد: کشورهای محاصره کننده به صورت چشمگیری تلاش کردند تا کشورهای غربی را نیز برای متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم با خود همسو کنند اما با توجه به نقش دوحه و تلاش‌هایش جهت مبارزه با تروریسم در جهان موفق نشدند.

وی گفت: آنها با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم تلاش می‌کردند تا همبستگی بیشتری را با خود جلب کنند اما غرب به خوبی می‌داند و اقدامات قطر را می‌شناسد در نتیجه غرب به نحوی با کشورهای محاصره کننده همسو نگشت که نشان دهد این اتهام‌ها را باور کرده است.

وی درخصوص موضع‌گیری بین‌المللی در قبال بحران میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیز گفت: جامعه بین‌الملل برای رویارویی با محاصره‌ای که بدون مجوز قانونی تحمیل شده است، دست به کاری نزد.

وی درمورد روابط با ایران نیز گفت که هیچکس نمی‌تواند قطر را به در پیش گرفتن سیاست‌های خاصی در قبال ایران متهم کند؛ قطر از نظر حجم مبادلات تجاری میان کشورهای شورای همکاری با ایران در جایگاه پنجم قرار دارد در حالی که امارات ۹۶ درصد از حجم مبادلات تجاری کشورهای عربی خلیج فارس با ایران را دارد.

این وزیر قطری خاطرنشان کرد: پس از حمله به هیات‌های دیپلماتیک عربستان در ایران، قطر برای همبستگی با عربستان سفیر خود را از ایران خارج کرد، اما سفیر خود را در حال حاضر به تهران بازگردانده است، چراکه علت این اقدام در حال حاضر دیگر منتفی شده است.

وی درمورد حج نیز گفت که مسئولان عربستانی اقدامات جهت ادای مناسک حج برای شهروندان قطری را تسهیل نکرده‌اند.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی همچنین گفت که این کشورهای محاصره کننده قطر هستند که توافق ریاض را نقض کردند.

وی با بیان اینکه کشورش اعتقادی به بین‌المللی کردن بحران ندارد، بلکه به شورای همکاری و حل بحران از طریق گفت‌وگو اعتقاد دارد، تاکید کرد: دوحه خواهان احترام به میانجی‌گر کویتی شده است.

وی از کشورهای محاصره کننده خواست به جای آنکه بحرانی را با قطر ایجاد کند اولویت‌شان حل بحران‌های دیگر باشد.


کد مطلب: 507351

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdciwyawzt1aup2.cbct.html?507351

الف
  http://alef.ir