کودکان کار و تهدید به جدا کردن از خانه/ اجرای طرح جمع‌آوری کودکان کار این بار با سلب حضانت از والدین

بخش اجتماعی الف،11 شهریور ۹۶

11 شهريور 1396 ساعت 9:59


وقایع اتفاقیه نوشت: از همین حالا که خبر رسیده قرار است بچه‌ها را دوباره از سطح شهر جمع کنند، دست و دلشان لرزیده... این بار حتی گفته‌اند اگر برای سومین بار اورژانس اجتماعی به سراغتان بیاید و کارتان به مراکز بهزیستی بکشد دیگر به خانه باز نخواهید گشت... کابوسی تلخ که خواب را از چشمان ده‌ها کودک کار و خیابان ربوده است.

فکر نگهداري اجباري در مراکز بهزيستي و دور‌شدن از محيط خانواده... .خانواده‌، واژه‌اي است که به نظر مي‌رسد ماهيت وجودي آن براي کودکان کار و خيابان مورد ترديد مسئولان سازمان بهزيستي است. در همين رابطه اخيرا، انوشيروان محسني بندپي از شروع مجدد طرح موسوم به ساماندهي کودکان کار و خيابان خبر داده و اعلام کرده والدين کودکي که سه بار به مراکز بهزيستي ارجاع شده، سلب حضانت مي‌شوند تا اين چرخه تکرار نشود و چهره شهر از وجود کودکان کار پاک شود. راهکاري که به باور فعالان حقوق کودک به نظر مي‌رسد بيش از آنکه چاره‌ساز باشد، به دنبال افزودن بار آسيب‌هاي اجتماعي است.

وقتي بهزيستي، خانواده را متهم مي‌داند

خرداد ماه امسال بود که انوشيروان محسني بندپي، رئيس سازمان بهزيستي کشور از برنامه‌هاي دولت دوازدهم درباره کودکان کار و خيابان گفت. از اينکه سازمان بهزيستي طبق برنا