توقف رشد تولید نفت آمریکا پس از ۲۳ هفته

10 تير 1396 ساعت 12:34


شرکت‌های حفاری نفت آمریکا هفته گذشته برای نخستین بار از ژانویه شمار دکل‌های حفاری را کاهش دادند و انتظار می‌رود روند رشد دکل‌ها در سه ماهه جاری به دلیل اُفت قیمت‌های نفت آهسته‌تر شود.

به گزارش ایسنا، شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه در گزارشی اعلام کرد شرکت‌های حفاری نفت آمریکا در هفته منتهی به ۳۰ ژوئن، شمار دکل‌های حفاری را دو حلقه کاهش داده و به ۷۵۶ حلقه رساندند. با این همه شمار دکل‌ها بیش از دو برابر ۳۴۱ دکل در هفته مشابه سال گذشته است.

شمار دکل‌های حفاری نفت پس از ۲۳ هفته رشد متوالی که رکورد طولانی مدتی به شمار می‌رود، کاهش پیدا کرده است.

شرکت‌های حفاری از آغاز ژوئن سال ۲۰۱۶ در ۵۲ هفته از ۵۷ هفته به شمار دکل‌های حفاری اضافه کردند. با این همه روند رشد دکل‌های حفاری در چند ماه اخیر تحت تاثیر کاهش قیمت‌های نفت آهسته شده است.

شرکت‌های حفاری نفت آمریکایی در سه ماهه دوم سال میلادی جاری ۹۴ حلقه دکل حفاری اضافه کردند که در مقایسه با ۱۳۷ دکل جدید در سه ماهه اول کمتر بود.

در نیمه اول سال میلادی جاری یا از زمانی که کشورهای عضو اوپک توافق کاهش تولید را به اجرا گذاشته‌اند، شرکت‌های حفاری آمریکایی ۲۳۱ حلقه اضافه کردند که در مقایسه با ۱۹۵ دکل حفاری در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ افزایش داشته است. در حالی که این شرکت‌ها در نیمه اول سال ۲۰۱۶ تعداد ۲۰۶ دکل را کاهش داده بودند.

با این همه قیمت‌های نفت با بزرگ ترین کاهش نیمه اول سال از سال ۱۹۹۸ به این طرف روبه‌رو هستند.

با وجود توافق اوپک و سایر تولید کنندگان بزرگ برای کاهش تولید حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز، استمرار نگرانی‌ها نسبت به اشباع عرضه، کاهش حدود ۱۵ درصدی بهای معاملات نفت آمریکا در نیمه اول سال میلادی جاری را به دنبال داشت. بهای معاملات آتی نفت آمریکا روز جمعه حدود ۴۶ دلار در هر بشکه معامله شد.

به گفته تحلیلگران، تلاش‌های اوپک برای محدود کردن عرضه با تولید رو به رشد شرکت‌های حفاری شیل آمریکا و سایر تولید کنندگانی که امیدوار هستند در ماه‌های آتی از قیمت‌های بالاتر نفت سود ببرند، تضعیف شده است.

تولید کنندگان نفت شیل آمریکا اعلام کرده‌اند با وجود کاهش شدید قیمت نفت در ماه ژوئن قصد دارند به حفاری چاه‌های جدید ادامه دهند، اما اگر قیمت‌ها برای چند ماه متوالی پایین ۴۵ دلار در هر بشکه بماند، در میزان هزینه‌هایشان بازنگری خواهند کرد.

بعضی از تحلیلگران همچنان پیش بینی‌های خود برای افزایش شمار دکل‌های حفاری را حفظ کرده‌اند. تحلیلگران در شرکت سیمونز اندکو، متخصصان انرژی در بانک سرمایه‌گذاری آمریکایی پایپر جافری هفته گذشته پیش بینی کردند مجموع دکل‌های حفاری نفت و گاز آمریکا به ۸۸۳ حلقه در سال ۲۰۱۷، ۱۱۰۱ حلقه در سال ۲۰۱۸ و ۱۲۱۲ حلقه در سال ۲۰۱۹ خواهد رسید. در حالی که متوسط دکل‌های حفاری از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون ۸۱۹ دکل، ۵۰۹ دکل در سال ۲۰۱۶ و ۹۷۸ دکل در سال ۲۰۱۵ بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، اگر پیش بینی سیمونز  برای سال ۲۰۱۹ به حقیقت بپیوندد، بالاترین شمار دکل‌های حفاری از سال ۲۰۱۴ خواهد بود که ۱۸۶۲ دکل‌های فعال وجود داشت. طبق آمار بیکرهیوز، شمار دکل‌ها در سال ۲۰۱۲ به رکورد ۱۹۱۹ حلقه رسیده بود.


کد مطلب: 487958

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdciwya5vt1av32.cbct.html?487958

الف
  http://alef.ir