تحریم اپلیکیشن‌های ایرانی در اپ استور اپل؛

کاهش محسوس فروش گوشی های اپل در ایران /تحریم‌های آمریکا وارد فاز مجازی شد

بخش فناوری الف، ۴ شهریور ۹۶

4 شهريور 1396 ساعت 14:34

آمریکا به تازگی اپلیکیشن‌های ایرانی را که در اپ استور وابسته به شرکت اپل عرضه می‌شدند، مسدود کرده است.


در لیست اپلیکیشن های حذف شده از "اپ استور" نام های اپلیکیشن های پرکاربردی همچون اسنپ و تپ سی و سرویس های تحویل آنلاین غذا نیز که در ماه های گذشته بازار رو به رشدی در بازار ایران داشته اند، دیده می شود.

نرم‌افزارهای اینترنتی تحویل غذا و کرایه تاکسی، جزو پر رونق ترین نرم‌افزارهای ایرانی سال‌های اخیر هستند و دربرگیرنده بودن بالای آنها موجب شده تا تقاضا برای آنها موجب تنظیم و تحویل آن به سیستم‌عامل های مختلف شود. یکی از سیستم های عامل در دنیای تلفن همراه که گوشی های آن 11 درصد از سهم بازار را در اختیاردارند، سیستم‌عامل آی او اس شرکت اپل است.

اپل برخلاف هم‌وطن خود گوگل، از همان بدو ورود به ایران کارشکنی های خاص خود را داشت و هرگز دفتر رسمی برای پخش و یا ارائه خدمات پس از فروش در کشورمان نگشود و برنامه‌ای هم برای آن نداشت. اما این موضوع موجب نشد تا کاربران ایرانی از این گوشی صرف‌نظر کنند و آنها سختی های مختص به استفاده از این گوشی را به جان خریدند.

در تازه‌ترین اقدام شرکت اپل و بر مبنای اختلافات سیاسی میان ایران و ایالات‌متحده، در راستای تحریم های بین‌المللی از جانب آمریکا علیه ایران، تمام اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه مجازی اپل حذف شدند. اتفاقی که از آن به عنوان عدم احترام به حقوق مصرف کنندگان اپل در ایران مطرح شده است.

شرکت اپل در پاسخ به اعتراض ایرانیان، علت حذف از اپ استور را این‌گونه عنوان کرده که بر اساس قوانین و تحریم‌های ایالات‌متحده، اپ استور نمی‌تواند میزبان اپلیکیشن کشورهای تحت این تحریم های آمریکا باشد.

به گفته مسئولان اپل، این شرکت که در ایران دفتر رسمی ندارد، ملزم به رعایت قوانین تحریمی آمریکا علیه کشورهای خارجی است و یکی از عمده ترین این تحریم ها تحریم های مالی و بانکی اعمال شده به بهانه حمایت مالی ایران از تروریسم است.

بهانه اپل در حالی مطرح می شود که بسیاری از اپلیکیشن های حذف شده از اپ استور گردش مالی نداشته و تنها به خاطر اینکه ساخت توسعه دهنده های ایرانی بوده اند، از لیست "اپ استور" حذف شده اند.

وزیر ارتباطات و فناوری هم در نخستین روزهای کاری خود، ناگزیر شد تا در مورد این موضوع واکنش و توضیحاتی را ارائه دهد.

پس از این اتفاق برخی از کاربران ایران به صفحه ی شخصی تیم کوک مدیرعامل شرکت اپل رفته و نسبت به این اقدام اعتراض کردند. جالب آنکه تعداد افراد شرکت‌کننده در این اعتراض نسبت به کاربران اپل در ایران بسیار کمتر از چیزی بود که پیش‌بینی می‌شد.

تا کنون هزاران ایرانی این طومار اینترنتی را با هشتگ " StopRemovingIranianApps# " امضا کرده اند و امضاهای این طومار ساعت به ساعت افزایش می یابد.

برخلاف رجوع کم کاربران به صفحه‌ی شخصی تیم کوک، در یک نظرسنجی درصد بالایی از کاربران با تحریم کردن اپل موافق بوده‌اند و همچنین کمپینی هم برای توقف حذف نرم‌افزارهای ایرانی به راه انداخته‌اند.

با توجه رفتار اپل در قبال نرم‌افزارهای ایرانی و کاربردی بودن بسیاری از آنها، احتمال آن می‌رفت که این موضوع مانند بسیاری از عوامل کوچک و بزرگ حاکم بر بازار خرید فروش اقلام مختلف تأثیرگذار باشد و محصولات اپل هم از این قاعده مستثنی نبود.

به گزارش خبرنگار الف، با توجه به این اتفاقات و بسته شدن اپلیکیشن های مهم ایرانی در اپ استور، فروش گوشی و تبلت های شرکت اپل در روزهای اخیر کاهش محسوسی داشته و کاسبان این صنف،‌ دلیل اصلی آن را تصمیم جدید اپل عنوان می کنند.

فروشندگان معتقدند علت این اتفاق، نیاز روزافزون ایرانیان به اپلیکیشن های کاربردی در کشور است که حاضر شده اند گوشی های اپل را با وجود کیفیت خوب ساخت آن از سبد انتخاب خود (حداقل در این زمان) حذف کنند.

نرم‌افزارهای ایرانی در سال‌های اخیر، رضایتمندی خوبی را در میان کاربران ایرانی به وجود آورده‌اند و این برنامه‌های مفید و بومی، نیازهای مختلف آنها را مرتفع ساخته‌اند.

حال باید دید در روزهای آینده این تصمیم اپل تا کجا ادامه خواهد داشت و درمقابل اعتراض ایرانیان به این بی توجهی این شرکت چگونه خواهد بود، اگرچه به نظر می رسد علت اصلی این اقدام اذعان استارتاپ های ایرانی بوده است. مسئله ای که بر ضرورت جلوگیری از واردات گوشی‌های قاچاق مثل اپل تاکید دارد و از سویی بر لزوم فراهم سازی بستری برای فعالیت استارت آپ‌های ایرانی تاکید می‌کند.


کد مطلب: 505551

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdciwwawzt1auw2.cbct.html?505551

الف
  http://alef.ir