اگر مریم میرزاخانی در ایران بود؟

عباس سلیمی نمین*/2 تیر96

2 مرداد 1396 ساعت 10:54

فوت یک استعداد ریاضی برجسته ایرانی در آمریکا خبری بسیار تأسف‌بار بود و می‌توانست به‌ویژه برای جوانان تأمل‌برانگیز باشد، اما برخی واکنش‌های حسابگرانه و حاشیه پردازی‌ها، سعی بر آن داشتند تا عبرت‌آموزی‌ها از یک حادثه تلخ به حداقل ممکن تقلیل یابد. این ریاضی‌دان فقید در اثر ابتلا به سرطان سینه- که از جمله موارد به سهولت قابل مهار است- دار فانی را وداع گفت.

لحظه‌ای تصور کنیم اگر چنین سرنوشتی در ایران برای یک نابغه ریاضی رقم می‌خورد چه‌ها که گفته نمی‌شد و بر روی آنتن‌ها نمی‌رفت! آن‌چه بیش از همه خاموشی این شمع دانش را تأمل‌برانگیز می‌سازد کوتاهی عمر و به‌سرعت گذرا بودن آن است. از این رو کیفیت و نوع ماندگاری آثار آن حائز اهمیت جلوه‌گر می‌شود.

ایران امروز بیش از هر زمان به شمع وجود فرزندان خود نیازمند است تا آثار تحریم‌های ظالمانه دشمنان استقلال کشور را خنثی سازد. بدخواهان این آب و خاک فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را بهانه تحمیل غیرانسانی‌ترین تحریم‌ها قرار دادند که دارو، قطعات یدکی هواپیمای مسافربری و ... بخش کوچک از آن جمله بود. سیاستمداران کشور با امضای برجام، پایه‌های تبلیغات پرحجم در این زمینه را فرو ریختند، اما بازگشت مجدد تحریم‌ها به بهانه‌های دیگر، دگرباره یک صف‌آرایی بین ایران و حامیان صهیونیسم را به نمایش م