صادرات غیرنفتی کاهش یافت

7 مرداد 1396 ساعت 19:30


طبق اعلام گمرک، حجم تجارت خارجی ایران در پایان پنج ماه ابتدایی امسال با رشد ۶ درصدی به بیش از ۲۹ میلیارد دلار رسید. این در حالی است که مجموع صادرات غیرنفتی ایران در چهار ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۹.۵۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا، تازه‌ترین آماری که گمرک ایران از تغییرات تجارت خارجی منتشر کرده نشان می‌دهد که مجموع صادرات و واردات ایران تا ابتدای مردادماه سال جاری به ۲۹ میلیارد و ۲۷۲ میلیون دلار رسیده که ۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دارد. مجموع تجارت خارجی ایران در سال گذشته ۲۷ میلیارد و ۶۳۵ میلیون دلار گزارش شده بود.

بنابر این آمار در چهار ماه اول امسال تمایل کشورهای صادرکننده کالا برای افزایش صادرات به ایران وجود داشته و در نهایت در این مدت ۱۵ میلیارد و ۸۱۳ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۳.۹۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

عمده‌ترین دلیل افزایش واردات به خودرو و قطعات منفصله آن، کالاهای سرمایه‌ای و برخی کالاهای اساسی مربوط می‌شود. در این مدت متوسط قیمت کالاهای وارداتی به ازای هر تن ۱۳۹۹ دلار افزایش یافته که در مقایسه با سال قبل ۹ درصد رشد دارد.

آن طور که گمرک اعلام کرده است مجموع صادرات غیرنفتی ایران در چهار ماهه اول امسال به ۱۳ میلیارد و ۴۵۹ میلیون دلار رسیده که نسبت به چهار ماه اول سال قبل ۹.۵۴ درصد کاهش دارد. سهم عمده کاهش صادرات به سایر کالاها با ۱۴.۹۹ درصد اختصاص دارد که سهم پتروشیمی ۳.۷۲ درصد و میعانات گازی تا ۴.۱۷ درصد بوده است. در میان کشورها صادرات ایران به امارات متحده و هند با افت شدیدی همراه شده است. همچنین متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی نیز در این مدت به ۳۵۸ دلار رسیده که ۲.۵ درصد افزایش دارد و در میان کشورهای عمده خریدار کالاهای ایرانی بهترین عملکرد را کره با ۱۶ درصد و عراق ۶.۵ درصد به خود اختصاص داده‌اند.

عمده‌ترین کالاهای صادراتی و وارداتی

بنابر این گزارش اقلام عمده صادراتی ایران در چهار ماه اول امسال شامل میعانات گازی به ارزش دو میلیارد و ۳۱۵ میلیون دلار، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با ۵۱۲ میلیارد دلار، پلی اتیلن گرید فیلم با ۴۸۵ میلیون دلار، پروپان مایع شده با ارزش ۴۴۶ میلیون دلار و متانول با ۴۲۶ میلیون دلار بوده است.

در مقابل عمده واردات ایران را برنج با ۶۰۳ میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش ۴۸۴ میلیون  دلار، وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی به ارزش ۴۲۶ میلیون دلار، لوبیای سویا با ۳۳۸ میلیون دلار و قطعات خودرو جهت تولید خودروی سواری با ۳۱۱ میلیون دلار بوده است.


کد مطلب: 496705

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdciuqa5wt1a3y2.cbct.html?496705

الف
  http://alef.ir