ادعای نشریه آمریکایی درباره ادامه تنش بین ترکیه و روسیه

26 مرداد 1395 ساعت 15:03


ادامه تنش مسکو و آنکارا بر سر سوریه، با وجود بهبود روابطدر مدت زمانی که از وقوع کودتای نافرجام در ترکیه می گذرد، نشانه های رو به افزایشی از نزدیک شدن روابط ترکیه و روسیه نمایان شده و به ویژه احتمال تغییر موضع آنکارا در قبال سوریه در این چارچوب مطرح شده است. با این حال، برخی گزارش ها از ادامه اختلافات دو طرف در پشت پرده، با وجود دوستی آن ها در عرصه علنی حکایت دارد.

به گزارش «تابناک»، نشریه «فارن پالیسی» با انتشار مطلبی در پایگاه اینترنتی خود به تحولات اخیر در روابط روسیه و ترکیه پرداخته و اشاره می کند که هفته گذشته، رجب طیب اردوغان، ضمن سفر به سنت پترزبورگ با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود دیدار و تلاش کرد روابط دو کشور را که پس از واقعه سرنگونی جنگنده روسی به دست نیروی هوایی ترکیه در سال گذشته تیره شده بود، بهبود ببخشد.

با این حال، به ادعای این نشریه، پشت درهای بسته سازمان ملل، نشانه های اندکی از بهبود واقعی روابط دو کشور به چشم می خورد. هفته گذشته، ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل، در جریان یکی از جلسات غیرعلنی شورای امنیت، ترکیه را به سبب اینکه همچنان اجازه عبور تروریست ها و اسلحه را از خاک خود به داخل سوریه می دهد، مورد انتقاد قرار داده است.

این انتقادات، نمایانگر استمرار تنش هایی است که حتی با وجود تلاش های صورت گرفته اخیر برای بهبود روابط دو کشور، همچنان بر رابطه مسکو- آنکارا سنگینی می کند. این امر همچنین نشان دهنده آن است که دو کشور بر سوریه و به ویژه آینده بشار اسد، رئیس جمهور این کشور، همچنان با یکدیگر اختلافات عمیقی دارند.

یک دیپلمات شورای امنیت درباره جلسه اخیر گفته که برخورد روس ها در موضوع ترکیه، بسیار جدی و سخت بوده است. دیپلماتی دیگر نیز معتقد است اظهارات چورکین، تکرار موضع قبلی روس هاست مبنی بر اینکه ترکیه اجازه عبور و مرور تروریست ها به داخل سوریه را می دهد. چورکین همچنین از ترکیه و آمریکا خواسته از حمایت از برخی گروه های معارض سوری دست بردارند.

افزون بر این، پس از جلسه مذکور، چورکین بر آنکارا فشار آورده که در موضع خود در قبال نقش کردهای سوریه در مبارزه با تروریست ها در سوریه تجدیدنظر کند و همچنین از ترکیه خواسته با مشارکت کردها در مذاکرات صلح سوریه که زیر نظر سازمان ملل برگزار می شود، موافقت کند.

البته این بخش از مواضع نماینده روسیه در سازمان ملل، به صورت علنی نیز روز ۹ اوت در گفت و گو با خبرنگاران بیان شد. چورکین اظهار داشت: «ترکیه باید درک کند که وارد کردن کردها به مذاکرات، یکی از مواردی است که می بایست آن را برای حاکمیت و تمامیت سرزمینی سوریه با اهمیت دانست».

اندرو تبلر، کارشناس موسسه مطالعات خاور نزدیک واشنگتن معتقد است اظهارات چورکین، این احتمال را به ذهن متبادر می سازد که اردوغان و پوتین در جریان جلسه اخیر نتوانسته اند اختلافات اساسی موجود میان خود بر سر چگونگی پایان دادن به جنگ سوریه را حل و فصل کنند.

گفتنی است همزمان با این مطلب، روزنامه «لس آنجلس تایمز» نیز امروز با انتشار مطلبی نوشت با وجود روند اخیر بهبود روابط مسکو و آنکارا، مقامات ارشد دولت ترکیه همچنان در مواضع خود نشانه هایی از تمایل نداشتن به باقی ماندن بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را در قدرت از خود نشان می دهند؛ برای نمونه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، اخیراً گفته، اگر از وی خواسته شود که میان داعش و دولت سوریه یکی را انتخاب کند، وی نمی تواند چنین انتخابی کند، زیرا از دید وی، «هر دو باید بروند».

اخیراً نیز سخنگوی اردوغان در گفت و گویی با یک رسانه روسی گفت، تا زمانی که بشار اسد در قدرت باشد، صحبت از روند گذار سیاسی در سوریه بسیار دشوار است.


کد مطلب: 382062

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdciqraprt1avu2.cbct.html?382062

الف
  http://alef.ir