برای گرفتن دیه شهدای منا نیاز به مذاکرات سیاسی داریم

3 آذر 1395 ساعت 9:50


نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه برای گرفتن دیه شهدای فاجعه منا نیاز به مذاکرات سیاسی داریم، گفت: باید پیگیر حقوق شهدای منا باشیم به طوری که اگر شرایط ایجاب کند منعی برای مذاکره با عربستان وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، محمد کاظمی در گفت‌وگویی، با بیان اینکه عربستان آماده مذاکره برای پرداخت دیه است، اظهار کرد: وزارت امور خارجه برای پیگیری حقوق شهدای منا با وکلای کشورهای اسلامی قرارداد بسته است.

وی پیگیری حقوق شهدای منا توسط وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت را ارزیابی کرد و یادآور شد: معاون کنسولی وزارت امور خارجه در کمیسیون قضایی و حقوقی حضور یافت و توضیحات مفصل و کاملی درباره پرونده شهدای منا ارائه کرد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اقدامات خوبی انجام شده است اما از آنجایی‌که هم ایران و هم عربستان تشریفات لازم را برای عضویت در محاکم بین‌المللی رعایت نکرده‌اند بنابراین نمی‌توانیم در این محاکم از عربستان شکایت کنیم.

وی گفت: ایران تنها می‌تواند در محاکم عربستان طرح دعوا کند بنابراین باید وکلایی را به کار گیریم تا بتوانند موضوع را در ریاض پیگیر باشند، عربستان بحث پرداخت شهدا را نفی نکرده است اما باید از جایی این مسأله آغاز شود.

کاظمی با اشاره به آخرین پیگیری‌های مسئولان، اظهار کرد: وزارت امور خارجه به دنبال قرارداد بستن با برخی وکلای کشورهای اسلامی است به طوری که برخی وکلا طرح دعوا در دادگاه‌های عربستان را پذیرفته‌اند و مقدمات کار را طی می‌کنند.


کد مطلب: 416866

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdciqqa5qt1azv2.cbct.html?416866

الف
  http://alef.ir