مذاکره تلفنی ظریف و لاوروف درباره مساله سوریه+جزئیات

21 مهر 1395 ساعت 11:42


محمد جواد ظریف و سرگئی لاوروف وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در گفت و گویی تلفنی درباره مساله سوریه رایزنی کردند.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه در اطلاعیه ای اعلام کرد: رایزنی تلفنی وزیران امور خارجه روسیه و ایران عصر روز سه شنبه به ابتکار طرف روسی صورت گرفت.

توجه اصلی طرف های ایرانی و روس در این گفت و گوی تلفنی به اوضاع سوریه متمرکز شده بود و آنها بر غیرقابل جایگزین بودن راهکار سیاسی برای حل و فصل بحران سوریه تاکید کردند. 

ظریف و لاوروف همچنین اهمیت افزایش تلاش های بین المللی برای ایجاد زمینه و شرایط لازم برای حل و فصل سیاسی مساله سوریه را مورد تاکید قرار دادند.

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه مواضع مشترک و یکسانی در مساله سوریه دارند و هر دو کشور خواستار حل و فصل مسائل این کشور بدون مداخله خارجی و از راههای سیاسی - دیپلماتیک هستند.

تهران و مسکو همچنین بر ضرورت ازسرگیری مذاکرات سیاسی میان طرف های مناقشه در سوریه شامل هیات دولت این کشور و گروه های معارض سیاسی سوری تاکید دارند.

همگرایی های منطقه ای تهران و مسکو که حاصل روابط عالی سیاسی دو کشور به ویژه بین حسن روحانی و ولادیمیر پوتین رئیسان جمهوری ایران و روسیه است، سبب تداوم مواضع دو کشور در امور خاورمیانه از جمله حل سیاسی بحران سوریه، عراق، یمن و همچنین در تنگنا قرار گرفتن گروه های تروریستی و کشورهای حامی آنان شده است.

رایزنی های مداوم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و سرگئی لاوروف همتای روسی وی درباره اوضاع خاورمیانه و همچنین همکاری های نظامی ضد تروریستی روسیه و سوریه در یک سال اخیر، سبب شده تروریست ها در وضعیت دشواری قرار گیرند.

بحران سوریه بر اثر دخالت های آمریکا و متحدان غربی و عربی این کشور و حمایت این کشورها از گروه های تروریستی ضدسوری تشدید شده و در پنج سال اخیر دهها هزار سوری بر اثر این اقدامات ضدبشری تروریست ها و حامیان خارجی آنها در غرب و منطقه کشته و شمار بسیار زیادی مجروح یا آواره شده اند.


کد مطلب: 401439

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcipza53t1au52.cbct.html?401439

الف
  http://alef.ir