روسیه: شورای امنیت چارچوب دیپلماتیک برای مساله کره شمالی تدوین کند

11 شهريور 1396 ساعت 13:42


سفیر روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران گفت، شورای امنیت این سازمان باید چارچوب دیپلماتیکی ارائه کند که براساس آن طرف‌های مناقشه کره شمالی بتوانند بر سر راه حلی برای بحران هسته‌ای این کشور مذاکره کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران گفت: ما تمایل داریم که شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای برای کره شمالی تصویب کند که براساس آن رهنمودهای صریح درباره چگونگی حل این بحران ارائه شود. چنین قطعنامه‌ای باید گام‌هایی را برای آوردن طرف‌ها به پای میز مذاکره درنظر بگیرد.

نبنزیا گفت: این کافی نیست که شورای امنیت سازمان ملل تنها وضعیت فعلی امور را لحاظ کرده و نسبت به یک نتیجه مثبت و صلح آمیز اظهار تمایل کند.

وی تاکید کرد: چنین قطعنامه‌ای باید به عنوان یک "برنامه اقدام به سمت دستیابی به یک نتیجه مشخص" اجرا شود.

نبنزیا خاطر نشان کرد: اعمال تحریم‌های بیشتر علیه کره شمالی که از سوی برخی اعضای شورای امنیت پیشنهاد شده به کاستن از تنش‌های موجود کمک نخواهد کرد. به عکس این حقیقت که کره شمالی بعد از تصویب جدیدترین تحریم‌ها علیه خود تصمیم به پرتاب چند موشک دیگر گرفت این نشان می‌دهد که این تدابیر دیگر تاثیری ندارد.

این سفیر خاطر نشان کرد: تنها طرح پیشنهادی روسیه و چین برای راه حل سیاسی و دیپلماتیک برای مشکل کره شمالی شامل گام‌های مشخصی برای دستیابی به این هدف است و مسکو به تعامل با همتایانش به منظور جستجو برای بهترین راه‌های پیشرفت ادامه می‌دهد.

در عین حال سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: آمریکا و روسیه باید مذاکراتی را درباره افغانستان داشته باشند تا تصویر شفافی درمورد اهداف آمریکا در این کشور به دست آورد.

نبنزیا اظهار داشت: لازم به ذکر نیست که برای درک اینکه آمریکا در تلاش برای تکمیل چه چیزی در افغانستان است و چطور می‌خواهد این کار را انجام دهد ما باید با یکدیگر درباره آن مذاکره کنیم. باید یکسری رایزنی‌های جدی و معنادار در این زمینه انجام شود.

نبنزیا تاکید کرد: هیچکس تاکنون در افغانستان به طور نظامی پیروز نشده است.

وی همچنین عنوان کرد: تاریخ در موقعیت‌های مختلفی ثابت کرده که برای افغانستان راه حل نظامی وجود ندارد و این حقیقت وجود یک فرایند سیاسی برای راه حلی در افغانستان را ضروری می‌سازد.

همچنین وی از نگرانی کشورش درباره افزایش حضور شبه‌نظامیان خارجی وابسته به گروه تروریستی داعش در افغانستان و مشکل مزمن تولید و قاچاق موادمخدر در این کشور خبر داد.


کد مطلب: 507630

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcipyawut1auq2.cbct.html?507630

الف
  http://alef.ir