قرارداد توتال تا یک ماه آینده امضاء می‌شود

4 خرداد 1396 ساعت 14:49


زنگنه با اعلام اینکه قرارداد با توتال برای توسعه فاز ۱۱ گاز پارس جنوبی تا یک ماه آینده امضاء می‌شود، گفت: کشورهای خارجی درباره قراردادهای جدید نفتی ایران(IPC) به اجماع رسیده‌اند.

به گزارش فارس، زنگنه وزیر نفت در حاشیه اجلاس اوپک در وین در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد امضای قرارداد با توتال خیلی نزدیک است و در کمتر از یک ماه آینده انجام می‌شود. زنگنه شب گذشته مذاکرات طولانی را با پاتریک پویان رئیس توتال در هتل کمپنیسکی داشت.

سال گذشته ایران و توتال توافقی را برای توسعه فاز 11 گاز پارس جنوبی امضاء کردند اما بعد از به روی کار آمدن ترامپ، این شرکت فرانسوی بارها اعلام کرد که نظر آمریکا در ارتباط با ایران لحاظ خواهد کرد. ترامپ بعد از نشستن بر مسند ریاست جمهوری آمریکا بارها توافق برجام را یک توافق بسیار بد خواند و اعلام کرد آن را پاره می‌کند.

پس از آن، رئیس توتال درباره اجرای توافق توسعه گاز پارس جنوبی دست به عصا راه می‌رفت. پس از مذاکره طولانی شب گذشته زنگنه با رئیس توتال وی از امضای قرارداد در کمتر از یک ماه آینده خبر داده است.

وزیر نفت ایران همچنین پیش از شروع کنفرانس اوپک به خبرنگاران گفت: عده‌ای پیش از این درباره قراردادهای جدید نفتی IPC نگرانی‌هایی داشتند اما الان آنها به اجماع رسیده‌اند. زنگنه این را هم گفت که با شرایطی که ایران اکنون دارد و با توجه به سطح مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری، مردم نشان داده‌اند که خواهان همکاری مناسب با جامعه بین‌المللی هستند و فکر می‌کنم زمان آن رسیده که دولت آمریکا رویکرد خود را نسبت به ملت ایران تغییر دهد.

زنگنه گفت: ما هیچ مشکلی برای حضور شرکت‌های آمریکایی در پروژه‌های نفت و گاز ایران نداریم. آنها از سوی دولت کشور خود محدود شده‌اند.

وزیر نفت ایران همچنین گفت: ما ترجیح می‌دهیم با شرکت‌های مطرح جهان قرارداد امضاء کنیم.

صد و هفتاد و دومین اجلاس اوپک امروز در وین در حال برگزاری است.


کد مطلب: 475834

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcipwa55t1ayv2.cbct.html?475834

الف
  http://alef.ir