عباس عبدی در گفتگو با الف:

نیازی به نامزد پوششی برای روحانی وجود ندارد/ روحانی مشکل خاصی برای انتخاب دوباره ندارد

بخش سیاسی الف، ۲۱ فروردین ۹۶

21 فروردين 1396 ساعت 8:00


به گزارش الف، بحث گزینه پوششی در کنار گزینه اصلی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ هر روز پررنگ تر میشود.

محمدرضا تابش، نماینده مردم اردکان در مجلس پیش بینی کرده بود اصولگرایان ممکن است در دقیقه آخر به یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری برسند ولی در مباحث انتخاباتی حتما با چهار یا پنج نفر وارد میدان می شوند.

سایت الف نیز در روزهای پیشین هم به این موضوع پرداخته و با دو چهره اصولگرا و اصلاح طلبان در روزهای گذشته به گفتگو پرداخته است.

فروزنده عضو جبهه مردمی انقلاب اسلامی در گفتگو با الف با اشاره به اختلاف بین اصلاح طلبان و اعتدالیون بر سر نامزد پوششی برای کاندیداتوری روحانی گفته بود که عملکردهای دولت یازدهم باعث مطرح شدن کاندیدای جدید در کنار روحانی شده بود.(اینجا)

حق شناس فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در گفتگو با الف تاکید کرده بود که اصلاح طلبان باید دو یا سه کاندید در انتخابات داشته باشند. وی خواستار این شده بود که نقدهای به عملکرد دولت باید به طور آشکار مطرح شود(اینجا)

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما در مورد کاندیدای پوششی اصلاح طلبان چیست و آیا اصلاح طلبان به این کاندیدای پوششی نیاز دارند،  اظهار داشت: نامزد پوششی از دو منظر مطرح شده است، اول با این فرض که ممکن است اصل حضور آقای روحانی در انتخابات با ابهام یا چالش جدی مواجه شود در این زمینه کمتر کسی موافق پذیرش این فرض بود، حتی اگر احتمال این فرض باشد، پذیرش آن نوعی رسمیت دادن به این احتمال است. بنابر این معرفی نامزدی پوششی و رسمی برای حل این چالش منتفی است.
 
وی تصریح کرد: لذا فرض ثبت نام و حضور تا پایان آقای روحانی پذیرفته شده است. اگر هم روحانی به هر دلیلی نامزد نشود، فرصت برای اینکه فرد دیگری نامزد شود، وجود دارد. زاویه دیگر حضور برخی نامزدها در کنار آقای روحانی بود تا در زمان انتخابات و تبلیغات موازنه ای میان وی با مخالفان برقرار شود. برخی افراد با این ایده موافق بودند و برخی افراد آن را منوط به نظر آقای روحانی می‌دانستند. هنوز هم این بحث مطرح است. ولی به نظر بنده وجود چنین نامزد پوششی که با برنامه ریزی قبلی بیاید نیز ضرورتی ندارد. هرچند ممکن است در عمل برخی افراد بر اساس تشخیص فردی و نه تصمیم جمعی وارد این عرصه شوند و در پایان نیز به نفع آقای روحانی کنار بروند یا حتی کنار نروند.
 
این تحلیلگر سیاسی ادامه داد: گمان میکنم چنین برخوردی به لحاظ سیاسی نیز صادقانه نخواهد بود، ضمن اینکه رقبا نیز در صورت انجام چنین کاری با واکنش منفی مردم مواجه خواهند شد و معلوم هم نیست که ضرر این کار از منافع آن بیشتر نباشد.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان تک دوره ای بودن روحانی وجود دارد، گفت: در مورد تک دوره ای بودن روحانی بهتر است اظهار نظر نکنم، زیرا که بنده به صفت یک شهروند و کنشگر با توجه به مجموعه شرایط کشور علاقه‌مند به ادامه این دوره هستیم. بنابراین طبیعی است که اظهارنظری خلاف آن علاقه نکنم، زیرا هر اظهار نظر خلافی نافی انگیزه ام برای کوشش در جهت تحقق این هدف است. ولی مستقل از این نکته گمان می کنم آقای روحانی مشکل خاصی برای انتخاب دوباره به این سمت ندارد، به ویژه آن که طرف مقابل آن نیز قدرت سیاسی و بسیج کافی نیرو ندارد.


کد مطلب: 460434

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcipua55t1aq52.cbct.html?460434

الف
  http://alef.ir