«نیکی هیلی»، احتمالاً جایگزین وزیر خارجه آمریکا می‌شود

11 تير 1396 ساعت 10:48


به دنبال انتشار برخی اخبار مبنی بر مشاجره لفظی‌های اخیر وزیر خارجه آمریکا با مقامات کاخ سفید، برخی رسانه‌ها گزارش کردند که احتمالاً نماینده واشنگتن در سازمان ملل، جایگزین «رکس تیلرسون» می شود.

به گزارش فارس، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل قرار است جایگزین «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه کنونی آمریکا شود.

پایگاه صهیونیستی «دبکا» به نقل از برخی رسانه‌های آمریکایی گزارش کرد، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در حال بررسی موضوع جایگزین کردن هیلی به جای تیلرسون است.

طبق این گزارش، ظاهراً تیلرسون از سمت ریاست وزارت خارجه آمریکا چندان خرسند نیست و همچنین روابط چندان خوبی با مقامات کاخ سفید و همچنین رئیس‌جمهور آمریکا ندارد.

برخی منابع می‌گویند که رکس تیلرسون، روابط کاری با کارکنان حرفه‌ای ستاد وزارت خارجه آمریکا برقرار نکرده است و همچنین به درخواست‌های سفیران آمریکا در کشورهای خارجی در خصوص مواضع رسمی که باید در خصوص موضوعات مختلف در پیش بگیرند، پاسخ نداده است.

بر اساس این گزارش، شماری از پست‌های معاونین در وزارت خارجه آمریکا همچنان خالی است و به همین دلیل شکافی را در فرایند تصمیم‌گیری‌های وزارت خارجه آمریکا ایجاد کرده است و به همین دلیل عملکرد وزارت خارجه آمریکا، آنطور که می‌بایست، نیست. هیلی یکی از نامزدها پیشرو برای احراز این سمت است که البته گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد.

روز گذشته پایگاه تحلیلی «پولتیکو» گزارش کرد، «رکس تیلرسون» که در خصوص سرعت پایین پر شدن پست‌های سیاسی، با رئیس ستاد کارکنان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درگیر شده بود، اخیراً با «استفان میلر» مدیر سیاست گذاری کاخ سفید نیز درگیر شده است.

تیلرسون هفته گذشته در دومین درگیری اخیر خود با مقامات کاخ سفید، با میلر در خصوص موضوعات مهاجرتی وارد نزاع شد.

بنا به گفته چهار نفری که از موضوع آگاهی داشتند، میلر، تیلرسون و وزارت خارجه را وادار کرده است تا موضع سخت‌تری در قبال موضوع مهاجرت اتخاذ کنند.

دو نفر از این افراد آگاه گفتند که این گفت‌وگوی میان میلر و تیلرسون با تنش همراه بود که البته فریادهایی در این نشست سرداده نشده است.


کد مطلب: 488245

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdci5va5wt1avr2.cbct.html?488245

الف
  http://alef.ir