سایه جنگ،بر سر بازار گاز مایع / التهاب بازار نفت موقتی است

17 خرداد 1396 ساعت 7:55


نماینده سابق ایران در اوپک می گوید:میزان تولید نفت قطر۶۲۰ هزاربشکه است و حتی قطع تولید و عرضه آن نمی تواند تاثیرچندانی برقیمت های جهانی نفت داشته باشد؛ اما دربازار ال.ان.جی ماجرا متفاوت است.

محمد علی خطیبی، نماینده اسبق ایران در اوپک با تاکید بر اینکه قطع رابطه عربستان و متحدانش با قطر را باید در ابعاد مختلف بررسی کرد، در گفتگو با مهر گفت: نخست باید دید این کدورت ها در چه سطحی است. اگر این قطع ارتباط جدی و عمیق باشد می تواند روی بازار انرژی تاثیر داشته باشد. به این ترتیب که در ساعات نخست نشر این خبر شاهد افزایش قیمت نفت بودیم.

او با بیان اینکه میزان تولید نفت قطر ناچیز است، تصریح کرد: قطر حدود ۶۲۰ هزار بشکه نفت تولید می کند که با کاهش تولید یا صادرات آن تغییر چندانی در بازار نفت ایجاد نمی شود. البته هرگونه کاهش عرضه  بر بازار طلای سیاه بی تاثیر نیست. علت افزایش قیمت نفت در ساعات نخست نشراین خبر را می توان حاکی از احتمال ناامنی در منطقه و به دنبال آن احتمال نزاع دانست. اما در حوزه گازی با توجه به اینکه این کشور ۷۸ میلیون بشکه ال. ان. جی به سراسر دنیا صادر می کند و بزرگترین تولیدکننده ال. ان. جی دنیا است، هرگونه خلل در این رویه می تواند امنیت بازار ال. ان. جی را به خطر بندازد.

این کارشناس بین المللی انرژی در پاسخ به اینکه ارزیابی تان از برخورد قطر در ارتباط با قطع صادرات گاز از طریق خط لوله دلفین به امارات چیست، اضافه کرد: قراردادهای گازی به لحاظ حقوقی بسیار مستحکم هستند و در صورت لغو یا کوچکترین خللی در قرارداد، هریک از طرفین می تواند به دادگاه بین المللی شکایت کند. اما اینکه تاکنون قطر اقدام به چنین امری نکرده است می تواند نشان از جدی نبودن این اختلاف داشته باشد. چرا که در صورت اقدام به چنین برخوردی از سوی قطر، امارات می تواند درخواست غرامت سنگینی داشته باشد.

به گفته خطیبی در صورتی که ایران خط لوله ای به منظور صادرات گاز به امارات یا فناوری تولید گاز مایع را در اختیار داشت در چنین شرایطی می توانست به عنوان جایگزینی برای تامین گاز مورد نیاز امارات به شماررود که متاسفانه در حال حاضر چنین نیست.


کد مطلب: 480017

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchzvnkq23n6vd.tft2.html?480017

الف
  http://alef.ir