نشست بی‌نتیجه کری و لاوروف درباره حلب

18 آذر 1395 ساعت 10:54


وزیران خارجه آمریکا و روسیه در نشستی در آلمان درباره طرح توقف نبرد در شهر حلب سوریه و تخلیه عناصر مسلح معارض و غیرنظامیان از شهر رایزنی کردند. در پی بی‌نتیجه ماندن این نشست قرار است طرفین امروز مجدداً دیدار کنند.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، عصر چهارشنبه در آلمان، با همتای روسی خود «سرگئی لاوروف»درباره طرح توقف درگیری‌ها در حلب و خارج کردن عناصر معارض مسلح و غیرنظامیان از این شهر گفت‌وگو کرد. این نشست، بی‌نتیجه بود.

کری بعد از یک ساعت گفت‌وگو با لاوروف در یکی از هتل‌های هامبورگ، گفت: «با صراحت درباره اوضاع دشوار و وحشتناک حلب گفت‌وگو و درباره برخی ایده‌ها تبادل نظر کردیم. ما مصمم هستیم صبح پنجشنبه (امروز) نیز دیدار مجددی داشته باشیم تا ببینیم به کجا می‌رسیم».

دیدار بین لاوروف و کری در حاشیه نشست سالانه سازمان امنیت و همکاری در اروپا، انجام شد.

از سوی دیگر، سرگئی لاوروف در پاسخ به سؤالی درباره موافقت مسکو با توقف درگیری‌ها در حلب، گفت: «با پیشنهاد طرف آمریکایی، که در دوم دسامبر مطرح شد، موافق بودم و حمایت خودم را از آن اعلام کردم.»، اشاره لاوروف به دیدار روز جمعه در رُم است که در آن این دو وزیر با طرح تخلیه غیرنظامیان و عناصر مسلح از شرق حلب و آتش‌بس جدید موافقت کردند.

قرار بود نشست‌های کارشناسی روسیه و آمریکا، روز گذشته در ژنو برگزار شود ولی واشنگتن این نشست را لغو کرد.

از سوی دیگر، در حالی که پیشروی‌های ارتش سوریه و همپیمانانش در حلب شدت بیشتری به خود گرفته و تحولات میدانی نشان از آن می‌دهد که این شهر طی چند روز یا چند هفته آینده از اشغال تروریست‌ها آزاد شود، کشورهای غربی خواستار توقف این عملیات نظامی شده‌اند.

براین اساس، روز چهارشنبه آمریکا، آلمان، فرانسه، انگلیس، کانادا و ایتالیا طی یک بیانیه از سازمان ملل خواسته‌اند برای برقراری هرچه زودتر آتش‌بس در حلب اقدام کند.

رهبران این شش کشور غربی گفته‌اند: «ما خواستار آن هستیم که رژیم سوریه به وضعیت دهشتناک حلب پایان دهد... از روسیه و ایران می‌خواهیم از نفوذ خود برای توقف این حملات استفاده کنند».


کد مطلب: 422011

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchzinkz23nivd.tft2.html?422011

الف
  http://alef.ir