آمریکا در پاسخ به روسیه: هر جا را بخواهیم بمباران می‌کنیم

16 ارديبهشت 1396 ساعت 8:35


وزارت دفاع آمریکا می‌گوید توافق اخیر مربوط به مناطق عاری از تنش در سوریه، بر عملیات هوایی ائتلاف علیه داعش در سوریه تاثیر نخواهد داشت و جنگنده‌ها تروریست‌ها را هر جا که باشند، بمباران می‌کنند.

به گزارش تسنیم به نقل از «آسوشیتدپرس»، یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، جمعه اعلام کرد، ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا هر کجا که گروه تروریستی داعش فعال باشد، به آن حمله می‌کند و تضمین خواهد کرد که هیچ پناهگاهی پیدا نکند.

این سخنگو یادآور شد که که دولت آمریکا جز امضا کنندگان توافقی که در نتیجه مذاکرات در قزاقستان به امضا رسید، نیست.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا افزود: «ما به پیشبرد عملیات خود به شکلی که تنش و درگیری ایجاد نکند ادامه خواهیم داد ولی حاضر نیستیم جزئیات این کار در صحنه نبرد بسیار پیچیده‌ای مثل سوریه را اعلام کنیم.»

این در حالی است که «آلکساندر لاورنتیف» فرستاده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور سوریه، امروز- جمعه- تأکید کرد که «پرواز نیروی هوایی به ویژه نیروی هوایی ائتلاف در مناطق تشنج‌زدایی به هیچ عنوان پیش‌بینی نشده، چه با اعلام قبلی، چه بدون آن.»

یک مقام ستاد نیروهای مسلح روسیه گفت، کشورهایی غیر از ایران، روسیه و ترکیه ممکن است در تامین امنیت و تثبیت چهار محدوده امن که در مذاکرات صلح سوریه در مورد آن توافق شده نقش ایفا کنند.

این مقام روس روز جمعه به خبرنگاران گفت: «کار پست‌های بازرسی و نظارت و مدیریت مناطق امن توسط پرسنل و واحدهای روسیه، ترکیه و ایران انجام خواهد شد. اما براساس توافق سه کشور امضا کننده این توافقنامه کشورهای دیگر نیز می توانند در این کار مشارکت کنند.»

توافق مربوط به ایجاد چهار منطقه امن در جریان مذاکرات قزاقستان امضا شد. ولی معارضان سوری، که در این مذاکرات حضور داشتند در مورد عملی بودن این طرح اظهار تردید کرده‌اند.

دولت آمریکا در مذاکرات قزاقستان حضور داشت ولی توافقی را که ایران، روسیه و ترکیه امضا کردند تایید نکرده است.

همزمان ارتش روسیه می گوید، خواهان احیا توافق با آمریکا در مورد هماهنگ کردن عملیات هوایی در سوریه و کاهش خطر احتمال تصادم هواپیماهای دو کشور است.

روسیه یک ماه پیش همزمان با حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی رژیم سوریه در واکنش به حملات شیمیایی که به نیروهای دولتی سوریه نسبت داده شده است این توافق را یک‌جانبه لغو کرد.

یک مقام ستاد نیروهای مسلح روسیه روز جمعه گفت، قرار است مقامات نظامی روس به زودی در مورد احیا این قرارداد با همتایان آمریکایی خود گفتگو کنند.

طبق این گزارش، طرح ایجاد چهار منطقه امن در سوریه از نیمه شب گذشته به اجرا گذاشته شده است و این احتمال وجود دارد که به مناطق دیگر کشور نیز گسترش داده شود.


کد مطلب: 469092

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchwwnki23n-vd.tft2.html?469092

الف
  http://alef.ir