بیانیه مشترک ایران، چین و آمریکا درباره مدرن‌سازی رآکتور اراک

28 مهر 1394 ساعت 16:29


آژانس انرژی اتمی چین، دپارتمان انرژی امریکا و سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص پروژه مدرن سازی راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک بیانیه مشترک صادر کردند.

آژانس انرژی اتمی چین، دپارتمان انرژی امریکا و سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص پروژه مدرن سازی راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک بیانیه مشترک صادر کردند.در این بیانیه آمده است:

آژانس انرژی اتمی چین به نمایندگی از جمهوری خلق چین (CAEA)، دپارتمان انرژی آمریکا به نمایندگی از ایالات متحده آمریکا (DOE) و سازمان انرژی اتمی ایران به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران (AEOI) در تاریخ ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۴ به منظور مذاکره در مورد گامهای آتی جهت مدرن‌‌سازی راکتور اراک مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک (۲۴ خرداد ۱۳۹۴- برجام) و قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در وین ملاقات نمودند.

در این بیانیه ضمن تاکید بر اهمیت عدم اشاعه، امنیت هسته‌ای و ایمنی هسته‌ای و ضرورت همکاری‌های بین‌المللی در دستیابی به این اهداف، آژانس انرژی اتمی چین (CAEA)، دپارتمان انرژی آمریکا (DOE) و سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) یاد‌آوری می‌نمایند که بر طبق ضمیمه یک برجام، ایران نقش هدایت و رهبری به عنوان مالک و مدیر پروژه برای پروژه مدرن سازی اراک (پروژه) با حمایت دیگر شرکت کنندگان برجام را بر عهده می‌گیرد.

همچنین آژانس انرژی اتمی چین (CAEA)، دپارتمان انرژی آمریکا (DOE) و سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) یادآوری می‌کنند که چین، فرانسه، آلمان، روسیه، ایالات متحده آمریکا به همراه نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست مشترک خارجی و امنیتی (E۳/EU+۳)‌ متعهد شده‌اند تا قبل از روز اجرا یک گروه‌کاری برای به عهده گرفتن نقش‌های مربوط به هریک از آنان در پروژه مذکور با هدف تسهیل در آن مطابق با قوانین ملی خود ایجاد نمایند.

آژانس انرژی اتمی چین (CAEA) و دپارتمان انرژی آمریکا (DOE) بر آمادگی خودشان برای تشکیل جلسه و ریاست مشترک گروه‌کاری متشکل از سه کشور اروپائی و سه کشور دیگر بعلاوه نماینده عالی اتحادیه اروپا (E۳/EU۳+۳) در رابطه با پروژه برجام تصریح نمودند. سایر کشورهای دارای تخصص هسته‌ای مرتبط نیز می‌توانند پس از تصمیم و موافقت همه اعضاء گروه‌کاری و ایران برای ملحق شدن به گروه‌کاری دعوت گردند.

آژانس انرژی اتمی چین (CAEA)، به عنوان رئیس مشترک گروه‌ کاری قصد دارد تا از طرف گروه‌ کاری برای ارتباطات و هماهنگی با سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) به منظور اجرای پروژه به عنوان رابط اولیه عمل نماید.

آژانس انرژی اتمی چین (CAEA)، دپارتمان انرژی امریکا (DOE) و سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) قصد دارند تا با کمک یکدیگر برای جمع‌بندی سریع سند رسمی، به گونه‌ای که در برجام آمده است و مطابق با قوانین ملی آنها می‌باشد، مسئولیت‌ها و وظایف گروه‌کاری و کانال ارتباطی سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) -آژانس انرژی اتمی چین (CAEA) را با هدف تسریع در تکمیل به موقع پروژه مذکور ایجاد نمایند.


کد مطلب: 303400

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchvxnxv23nvkd.tft2.html?303400

الف
  http://alef.ir