در دانشگاه صنعتي اصفهان چه مي گذرد

جمعي از اساتيد دانشگاه صنعتي اصفهان، 4 تیر

4 تير 1391 ساعت 16:25

"الف" آمادگی انتشار پاسخ مستدل دانشگاه صنعتی اصفهان را برای این مطلب دارد.
ضمنا سوابق و مشخصات اساتید نگارنده نامه در الف موجود می باشد.


دانشگاه صنعتي اصفهان علي رغم سابقه نه چندان طولاني، يکي از دانشگاههاي برتر و از استوانه هاي علمي کشور است. اساتيد برجسته، کارکنان خدوم و دانشجويان ساعي اين دانشگاه همواره در خط مقدم جهاد علمي و عملي بوده اند.  متاسفانه در دو سال اخير، علي رغم توصيه هاي رهبر معظم انقلاب، بدليل سوء مديريت های گسترده، جو ياس، بي انگيزگي و دلسردي بر دانشگاه حاکم شده و روز به روز بر ميزان نارضايتي عمومي افزوده مي شود. توهم بلند مرتبه بودن رئيس فعلي دانشگاه از حيث معرفت و تجربه باعث شده تا خود را از نظرات صاحب نظران و نخبگان بي نيازدانسته و به نصيحت منتقدين نخبه و دلسوز وقعي ننهد. اين روند تاکنون صدمات زيادي به دانشگاه وارد نموده و بيم آن مي رود که ادامه آن خسارات جبران ناپذيري به بنيه علمي دانشگاه تحميل و شالوده مستحکم آن را که حاصل دسترنج فرهيختگان دلسوز و مخلص سالهاي گذشته است مضمحل نمايد. از جمله موارد سوء مديريت در دانشگاه عبارتند از:

1-    در اين دانشگاه جو امنيتی و پلیسی ايجاد شده که نه در جهت حفظ نظام و خطوط قرمز بلکه در جهت حفظ قدرت رئيس و برخی افراد وابسته به مدیریت حاكم است به نحوي كه ايشان شئونات استخدامي اعضای هیئت علمی از جمله ترفیع سالیانه، تبدیل وضعیت، ارتقاء ، فرصت هاي مطالعاتي و ماموريت شركت در كنفرانس هاي بين المللي را به عنوان ابزار كنترل كننده مورد سوء استفاده قرار میدهد!

2-    در اين دانشگاه اساتيد  جوان بعضاً  تهديد مي شوند و در برخي موارد از آنها خواسته  مي  شود كه از تماس و كار با اساتيد با سابقه و شاخص  پرهيز كنند!

3-    در اين دانشگاه اساتيد جدید الاستخدام تحت فشار بوده  و نگران وضعيت شغلي خود مي باشند به نحوي كه مجبورند جهت تمديد قرارداد خود درجلسات فرمايشي شركت نمايند!

4-    در اين دانشگاه ملاك جذب عضو هيئت علمي تخصص، دانش، مقاله، سابقه،  تعهد و حتی سوابق انقلابي نيست بلكه ملاك، مورد پسند قرار گرفتن داوطلب توسط شخص رئيس دانشگاه است!

5-    در اين دانشگاه انگیزه كار به حدي كاهش يافته است كه تنها در یک مورد، پنج نفر استاد تمام از  دانشكده مهندسي مواد كه هركدام براي خود يك استوانه علمي مطرح در سطح ملي و بين المللي ميباشند در عرض 6 ماه تقاضاي بازنشستگي كرده و متاسفانه  به سرعت با تقاضاي آنها موافقت مي شود!

6-    در اين دانشگاه نه تنها از مقام اين 5 استاد كه عمري را در  خدمت به جامعه علمي كشور و نظام گذرانده اند تجليل نمي شود، بلكه براي برگزاري خودجوش مراسم توديع آنان حتي در بيرون از دانشگاه كارشكني مي شود!

7-    در اين دانشگاه جو بي انگيزگي چنان رواج يافته است كه اساتيدي كه قبلا تا ساعتها خارج از وقت اداري به تحقيق مشغول بودند اكنون انگیزه کار نداشته و اعضای هیئت علمی با سابقه و مطرح كه از نظر سابقه در مرز بازنشستگي نيستند نيز بدليل جو تنگ نظرانه، بصورت داوطلبانه  از کوی اساتید کوچ كرده اند!

8-    در اين دانشگاه يك عضو هيئت علمي با مرتبه استاد كامل را كه سابقه استاد نمونه در كارنامه خود دارد  با 30 سال سابقه تحقيقاتي و كوله باري از دانش و تجربه و علي رغم آمادگي كامل براي فعاليت، پس از بازگشت از فرصت مطالعاتي علي رغم داشتن تعهد حقوقي خدمت به مدت سه سال،  اجبارا بازنشسته كرده، دروس وي را گرفته، دانشجويانش را به ديگري داده و منزل سازماني وي را نيز استرداد مي نمايند! 

9-     در این دانشگاه استاد متخصص، فعال و پرکاری که به دعوت عام پیامبر که فرمود "اطلبواعلم ولو به سین" با اشتیاق و تحمل رنج سفر و با اجازه و توصیه مسئولین وقت دانشگاه و وزارت علوم برای دانش اندوزی بیشتر عازم کشورهای پیشرفته می شود، بدستور رئیس فعلی اخراج می شود، تابلوی وی کنده می شود، دفتر کارش گرفته می شود و دانشجویانش بلاتکلیف می شوند!

10-    در اين دانشگاه از زمان مديريت فعلي  تاكنون حتي يك جلسه پرسش و پاسخ آزاد با عموم دانشگاهیان و يا كرسي آزاد انديشي برگزار نشده است!

11-    در اين دانشگاه بعضي از رؤساي دانشكده ها و معاونين از ضعيف ترين افراد آن دانشكده از نظر آموزشي و پژوهشي و اجرایی انتخاب شده اند!

12-    در اين دانشگاه با وجود 450 عضو هيئت علمي که بسیاری از آنان تجربه فراوان اجرایی دارند،  دو تن از معاونين دانشگاه از دانشگاه هاي شهرستانهاي اطراف به دانشگاه آورده شده اند! 

13-    در اين دانشگاه پرونده ارتقاء برخی افراد منتقد نسبت به عملكرد مديريت ، علی رغم امتیاز بالا رد مي شود، پايه سالانه بعضی داده نمي شود و يا بعضا از فرصت مطالعاتي محروم مي شوند!

14-    در اين دانشگاه  غذاخوري مخصوص اساتید و کاركنان با هدف جلوگيري از ارتباط صميمانه بين اساتيد تعطيل  مي شود! 

15-    در اين دانشگاه صدا و سيماي جمهوري اسلامي اجازه ورود ندارد و براي مصاحبه با اساتيد برجسته مجبور است دوربين خود را بطور مخفيانه وارد دانشگاه نمايد. در يك مورد فيلمبردار صدا و سيما 3 ساعت در دانشگاه بازداشت بوده است!

16-    در اين دانشگاه  حتي در مراسم بزرگداشت روز معلم به استادان فرهیخته اجازه داده نمي شود پشت تريبون قرار گيرند و نظر خود را در مورد اوضاع دانشگاه مطرح كنند!

17-    در اين دانشگاه چند دانشجوي بي دفاع را به دليل خواسته هاي مشروع صنفي و  اعتراض به كيفيت غذا بي رحمانه تعليق نمودند!

18-    در اين دانشگاه كارمندان تحت فشارند و تعدادي از آنان كه به تظلم خواهي در ساختمان مديريت حاضر شده بودند لغو قرارداد شدند!

19-    در اين دانشگاه با روي كار آمدن مديريت جديد در دو سال پیش، تمام مديران مياني دانشگاه از رئيس تداركات گرفته تا سرپرست انتظامات و نقليه و روابط عمومي و حتي مهد كودك دانشگاه به يكباره تغيير كردند!

20-    در اين دانشگاه فعاليت كارآفرينانه و دانش بنيان اساتيد در شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان ناپسند است و اينگونه فعاليت ها  تبعاتی مانند عدم برخورداري از ارتقاء ، ترفیع و فرصت مطالعاتي براي اعضای هيئت علمي به همراه دارد!

21-    در اين دانشگاه از فعاليت انجمن هاي علمي- تخصصي كشورجلوگيري می شود و دفاتر آنها پس از سالها استقرار در دانشگاه بطور ناشايست تعطيل مي گردد!

22-    در این دانشگاه نه تنها به نظر اعضای هیئت علمی توجهی نمی شود، بلکه به نظرات شوراهای رسمی نیز توجه نشده، در صورت مغایرت و یا حتی تفاوت با نظر رئیس دانشگاه، صرفا نظر ایشان اجرا می گردد!

23-    در این دانشگاه ورود برخی افراد منوط به اخذ ویزا است بطوریکه از ورود یک عضو هیئت علمی دانشگاه دیگر که شب هنگام به منظور مهمانی در کوی اساتید قصد ورود به دانشگاه را داشته به دستور مستقیم رئیس دانشگاه جلوگیری می شود! 

و در يك كلام در اراضي 300 هكتاري دانشگاه صنعتي اصفهان يك نیمچه حكومت به تمام معنا انحصار گرايانه بر پا شده است كه با توجه به موقعيت جغرافيايي آن كه در شهرستان و تقريبا در ميان دو كوه محصور است از چشم مسئولين نظام پنهان مانده است. 

در همین رابطه جمع کثیری از اعضاي هيئت علمي با سابقه و شاخص  اين دانشگاه كه اكثرا در مراتب بالای علمی هستند با نگراني به آينده علمي دانشگاه نگریسته و از روي احساس وظيفه ضمن ارسال نامه ها و برگزاري ملاقاتهائي با مسئولين ذيربط  و نمايندگان محترم مجلس، خواستار رسيدگي و بررسي آثار سوء مديريتها و تمهيدات لازم جهت تغییر مدیریت در اين دانشگاه گرديده اند.

بيم آن ميرود كه روند تخريبي نيروي انساني زبده ي دانشگاه كه بزرگترين سرمايه آن بشمار ميرود باعث صدمات جبران ناپذيري گردد بطوريكه تا سالها اين برترين دانشگاه شهرستاني نتواند به جايگاه اوليه خود باز گردد.

جمعي از اساتيد  دانشگاه صنعتي اصفهان


کد مطلب: 160977

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchqvnzq23n-wd.tft2.html?160977

الف
  http://alef.ir