مرحله بعد در خصوص نرخ سود تسهیلات صحبت می کنیم

15 شهريور 1396 ساعت 14:52


رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: اگر بانکی نرخ قانونی سپرده‌ها را رعایت می‌کند متخلف محسوب می‌شود و همکارانمان در قالب بازرس در شعب‌ مختلف حضور پیدا می‌کنند.

به گزارش فارس، ولی‌الله سیف در حاشیه نشست هیأت دولت در خصوص سؤالی پیرامون کاهش سود بانکی و عدم تغییر سود تسهیلات اظهارداشت: ما در دو مرحله این کار را انجام می‌دهیم، ابتدا مبنای تثبیت نرخ سود سپرده‌ها و مرحله بعدی مسئله تسهیلات که در آینده انجام خواهد گرفت.

وی ادامه داد:‌ استنباطی که برخی‌ها مطرح می‌کنند این است که این 10 روزی که فرصت داده شد که طرح از 11 شهریور شروع به کار کند، یکسری جریان منابع از بعضی بانک‌ها به بانک‌های دیگر ایجاد شد. این اقدام خیلی تائید نمی‌شود.

سیف گفت: آن صف‌هایی که تشکیل شد برای این بود که صاحبان سپرده نسبت به تعیین تکلیف وضعیت سپرده خودشان اقدام کنند. 

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در گذشته در نظام بانکی یک تداخل جدی وجود داشت بین سپرده‌های کوتاه مدت روزشمار و سپرده‌های بلندمدت یکساله، این فرصت 10 روزه در حقیقت این موضوع را تعیین تکلیف می‌کرد و مردم با مراجعه به بانک‌هایی که سپرده داشتند تصمیم گرفتند که پول یا باید به صورت سپرده بلندمدت یکساله داخل بانک باشد، یا کوتاه مدت روزشمار و این برای آینده اقتصاد ما مهم است و ما علاقمند بودیم که اینکار شفاف شود که ما ببینیم گردش این منابع که در بانک‌ها هست، در سالی که پیش رو داریم چه وضعیتی دارد.

وی افزود: وضعیت حال حاضر شرایط مثبتی را نشان می‌دهد و ما بر اساس بخشنامه و دستورالعملی که به بانک مرکزی داده‌ایم کنترل‌ها و نظارت‌های خودمان را تقویت کردیم که هیچ بانکی را اجازه ندهیم که از این دستورالعمل تخلف کند و مبنای مناسبی شکل بگیرد تا مرحله بعد بتوانیم در خصوص نرخ سود تسهیلات صحبت کنیم.
 


کد مطلب: 508971

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchq6nmz23nvwd.tft2.html?508971

الف
  http://alef.ir