انتشار اسنادی جدید درباره طرح برج ترامپ در مسکو

7 شهريور 1396 ساعت 8:59


نشریات آمریکا با انتشار مکالمات اطرافیان و شرکای تجاری «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در سال‌های گذشته مدعی طرح ساخت برج ترامپ در مسکو با هدف جلب حمایت دولت روسیه و پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری شدند.

به گزارش ایرنا، نیویورک تایمز ایمیل‌های سال 2015 «فیکس ستر» از جمله شرکای روسی ترامپ را منتشر کرده است که وی در آن‌ها با ارائه طرح ساخت برجی در مسکو، پایتخت روسیه، این اقدام را کمکی در راستای پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توصیف می‌کند. این نشریه در این رابطه می‌نویسد: این ایمیل‌‌ها نشان می‌دهد که برخی شریکان تجاری ترامپ از همان ابتدای رقابت‌های انتخاباتی، روابط نزدیک با مسکو را به عنوان یک مزیت سیاسی برمی‌شمردند. ستر در یکی دیگر از ایمیل‌های خود می‌نویسد: [ولادیمیر] پوتین (رئیس جمهوری روسیه) را راضی به کار روی این طرح می‌کنم و ما کاری می‌کنیم که دونالد [برای ریاست جمهوری] انتخاب شود.

نشریه واشنگتن پست هم در همین خصوص روز دوشنبه اقدام به انتشار ایمیل «مایکل کوهن» وکیل و معاون ترامپ به «دمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهوری روسیه به تاریخ ژانویه 2016 کرد. وی در این ایمیل که یکی از معدود مکالمات مستقیم افشا شده میان یک مقام ارشد دولت روسیه با نزدیکان ترامپ در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری است، درخواست میانجی‌گری برای رفع موانع قانونی ساخت این برج در روسیه را مطرح کرده است.
کوهن در بیانیه‌ای که به تازگی در این خصوص منتشر کرد، نوشت که این طرح هیچ گاه به سرانجام نرسید و او حتی از سفر به روسیه برای پیگیری آن خودداری کرد.

این ایمیل به عقیده واشنگتن پست «نشان می‌دهد که یک مقام تجاری تیم ترامپ درست در جریان رقابت‌های انتخاباتی به دنبال حمایت مستقیم کرملین برای پیشبرد منافع تجاری وی بوده است».

کوهن خود تاکید می‌کند که به دلیل قوانین خاص روسیه، پیاده‌سازی چنین پروژه عظیمی در مسکو نیازمند تایید و حمایت دولت این کشور بوده و هیچ نیت سیاسی پشت این اقدام نبوده است.

ترامپ سال‌ها با روسیه مراودات تجاری داشته است و این موارد می‌تواند مقام‌های عالی‌رتبه روسی را هم شامل شده باشد.

بنابر ادعای تارنمای خبری بلومبرگ، بازرسان اداره تحقیقات فدرال آمریکا اکنون و در جریان تحقیقات خود در خصوص دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، مشغول بررسی این موارد هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به معامله‌های خرید و فروش املاک و همچنین مسابقه دختر شایسته 2013 به میزبانی مسکو اشاره کرد که با حمایت مالی ترامپ برگزار شده بود.

نهادهای امنیتی آمریکا پیش از این به صراحت دولت روسیه را به دست داشتن در هک سرورهای حزب دمکرات در جریان رقابت های انتخاباتی و تلاش برای جهت‌دهی به روند انتخابات متهم کرده بودند.

«باراک اوباما» رئیس جمهوری وقت در آن زمان تعدادی از دیپلمات‌های روسیه را اخراج و دستور تعطیلی دو مجمتع دیپلماتیک مسکو در خاک آمریکا را صادر کرد؛ اقدامی که به تازگی با واکنش مشابه مسکو مواجه شد.


کد مطلب: 506379

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchq-nmw23nvxd.tft2.html?506379

الف
  http://alef.ir