فشار آمریکا به چین درباره کره شمالی جواب داد

22 فروردين 1396 ساعت 23:15


چینی‌ها که برای تغییر نوع روابط با کره شمالی از سوی آمریکایی‌ها زیر فشار هستند، واردات ذغال‌سنگ از کره شمالی را ممنوع کردند.

به گزارش فارس، یک ناوگروه تجاری متعلق به خطوط کشتیرانی کره شمالی که برای فروش باز ذغال سنگ خود به چین رفته بود، بازگردانده شد.

آنطور که رویترز خبر داده، مقامات چینی به شرکت‌های داخلی خود دستور داده‌اند که ذغال سنگ خریداری شده وارداتی از کره شمالی را مرجوع کنند و به همین خاطر، ناوگروه مزبور تقریباً با انبارهایی پر از ذغال سنگ به سمت بندر «نامپو» در جنوب پیونگ‌یانگ حرکت کرده‌اند.

ذغال سنگ مهم‌ترین محصول صادراتی کره شمالی به اصلی‌ترین شریک تجاری این کشور یعنی چین است. در سال 2015 کره شمالی مجموعاً 3 میلیارد دلار صادرات داشته که بیش از 1 میلیارد دلار از آن،صادرات ذغال‌سنگ به چین بوده است.

چین که در عرصه سیاسی و مخصوصاً در صحن شورای امنیت، متحد اصلی کره شمالی محسوب می‌شود، از زمان روی کار آمدن «کیم جونگ اون» رهبر جوان کره‌ای‌ها، با برخی سیاست‌های وی به مخالفت برخاسته است.

چین در مخالفت با آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای جدید کره شمالی، از 8 اسفند واردات ذغال سنگ کره شمالی را ممنوع کرد.

این تصمیم چینی‌ها 18 فروردین ماه شکل اجرایی به خود گرفت و گمرک چین طی ابلاغیه‌ای به همه شرکت‌های بازرگانی فعال در حوزه قضایی این کشور اعلام کرد که باید همه محموله‌های ذغال‌سنگ تخلیه شده با مبدأ کره شمالی را بازگردانند.

18 فروردین همان روزی است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در تفرجگاه شخصی خود در فلوریدا میزبان «ژی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین بود؛ گفته شد که در این ملاقات در خصوص کره شمالی بحث شده است.

آمریکایی‌ها می‌گویند که در حال فشار بر چین برای متقاعد شدن پکن به مهار کره شمالی هستند.


کد مطلب: 461423

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchiznkx23n-kd.tft2.html?461423

الف
  http://alef.ir