خط ایرانی ثبت جهانی می‌شود

7 آذر 1394 ساعت 23:45


رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران گفت: با همکاری یونسکو درصدد ثبت جهانی خط نستعلیق ایرانی هستیم و باید در این زمینه، از ترک‌ها که اقداماتی را در این زمینه انجام داده‌اند، پیشی بگیریم.

به گزارش ایسنا، نشست انجمن خوشنویسان ایران با حضور محمدحسین ساکت - نماینده وزیر ارشاد -، جواد بختیاری - رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران -، یدالله کابلی - عضو شورای ارزشیابی این انجمن -، علی‌اشرف صندوق‌آبادی - عضو شورای عالی انجمن - و عارف براتی - مدیر اجرایی - برگزار شد.

این جلسه بعد از آن برگزار می‌شود که «خط نستعلیق» در پاویون امارات متحده‌ی عربی در اکسپوی ۲۰۱۵ میلان به‌عنوان هنر آن کشور معرفی و هیچ اشاره‌ای هم به سابقه و ریشه‌ی تاریخی این هنر در ایران نشده بود. این درحالی است که مسؤولان ایرانی حاضر در اکسپو، به این تبلیغات هیچ واکنشی نشان ندادند.

بختیاری در این نشست با اشاره به این‌که چالش ثبت انجمن خوشنویسان ایران درس بزرگی داشت، گفت:‌ این اتفاق باعث شد بفهمیم که اگر سعه صدر داشته باشیم، آستانه تحمل‌مان را بالا ببریم و براساس خرد جمعی عمل کنیم و تحمل سلیقه‌های مختلف را داشته باشیم، آغوش آینده‌ای خوب به روی‌مان باز خواهد شد، وگرنه در مسیر نزولی قرار خواهیم گرفت. خوشبختانه انجمن سربلند بیرون آمد و موفق شدیم بعد از ۲۰ سال، آن را به ثبت برسانیم. اکنون آینده‌های فراخ و پر از امید و فعالیت روبه‌روی انجمن است.

او ادامه داد: انجمن مجموعه‌ای از پتانسیل‌های فوق‌العاده در عرصه فرهنگ و ه