استدعاهای جهانگردان از مسافران نوروزی

سجاد محمدی*، 1 فروردین 93

1 فروردين 1393 ساعت 10:47


لابد سازمان عریض و طویل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، طبق وظیفة ذاتی خود، در ایام نوروز، با انواع و اقسام کتابچة راهنما، نقشه و بروشور، در مقام راهنمایی ایرانگردان وطنی و خارجی برخواهد آمد و مسافر ایرانی و ایرانگرد خارجی، از نشریه‌ای مثل جهانگردان، توقع چندانی ندارد و همان سازمان مطول و متمول، می‌تواند تمامی نیازهای او را برآورده نماید و سفرش را ختم به خیر گرداند و قس و علی و هذا.

ما اما، در حد بضاعت ۱۱ هزار و پانصدی شمارگان خود، کارکی کرده‌ایم و در کنار مسیرهای گردشگری عمومی استان‌های کشور، ۱۰ مسیر ویژه هم تدارک دیده‌ایم و تقدیم کرده‌ایم با این امید که: مقبول طبع مردم صاحب نظر [ایران] شود.

دیگر اینکه استدعاهایی چند هم از محضر مسافران نوروزی داریم:
۱ـ در خصوص رسوب اقتصادی سفر نوروزی خود برنامه‌ریزی کنید. مبادا اقتصاد محلی شهرهای مسیر مسافرت شما، از حضور شما در شهرشان بهره‌ای نبرند. این استدعای ما، مطلقاً به معنی ترغیب شما به اسراف و ولخرجی نیست، منظورمان این است که هزینه‌های سفرتان را در همه یا اکثر شهرهای مسیر مسافرت انجام دهید. مثلاً شمایی که از شیراز عازم تهران هستید، در شیراز، ماشین‌تان را از میوه و پنیر و ماست و سایر خورد و خوراک پر نکنید. از هر شهر، به اندازة نیازتان تا شهر بعدی، خرید کنید تا اقتصاد محلی هر شهر، حضور مثبت شما را حس کند.

۲ـ از غذاهای محلی شهرهای مسیر مسافرت، غافل نمانید. چلوکباب و جوجه‌کباب، در شهر خودتان پیدا می‌شود ولی غذاهای محلی هر شهر را باید در همان شهر خورد.

۳ـ با طبیعت مهربان باشید و بمانید. بگذارید طبیعت زیبا، زیبا باقی بماند و نکند خدای ناکرده، تابلوی چشم‌نواز بهار را خط خطی کنیم و آن را از ریخت و قیافه بیاندازیم. در مهربانی با طبیعت افراط کنید تا کسی جرأت نکند به طبیعت چپ نگاه کند. فراموش نکنیم که جای آشغال در سطل آشغال و یا کیسه‌های پلاستیکی است و نه در هر کجای دشت و دمن!

۴ـ احتیاط در رانندگی چیزی نیست که فراموش‌تان شود ولی یادتان باشد ـ صد البته متأسفانه ـ در ایران، شما، هم باید مقررات راهنمایی و رانندگی را تمام و کمال رعایت کنید و هم مراقب محدود رانندگان متخلف باشید.

۵ـ در صورت امکان، شب‌مانی در خانه‌های روستایی را بر اقامت در هتل و اقامت‌گاه‌های شهری، ترجیح دهید و روستائیان را به تجهیز اتاق‌های اضافة خود برای اقامت گردشگران، تشویق و ترغیب کنید.

۶ـ سفر خوبی داشته باشید و خاطرات و تجربیات سفرتان را برای ما بفرستید تا دیگران بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند.

* مدیر مسوول ماهنامه جهانگردان


کد مطلب: 220321

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchivniz23nixd.tft2.html?220321

الف
  http://alef.ir