طعنه دیلی‌بیست به اوباما

7 مهر 1394 ساعت 10:10


«اوباما پس از چهار سال ناکامی به دنبال کمک گرفتن از ایران و روسیه است ... واقع گرایی نشان می دهد که سیاست های رئیس جمهور آمریکا شکست تمام عیاری خورده است».

به گزارش جام نیوز، پایگاه خبری دیلی بیست (dailybeast) سخنرانی اوباما در سازمان ملل را نشانه "شکست تمام عیار" سیاست های وی در قبال بحران سوریه دانست. این پایگاه آمریکایی در ابتدای گزارش خود آورده است: اوباما پس از چهار سال شکست در سوریه به دنبال کمک گرفتن از روسیه و ایران است.

دیلی بیست با اشاره به هماهنگی مسکو و تهران در قبال جنگ سوریه می افزاید: اگر با دقت به سخنان پوتین و روحانی درباره سوریه گوش دهید، درخواهید یافت که هر دو نفر موضع مشترکی درباره اسد و داعش دارند.

در ادامه این گزارش می خوانیم: اوباما طی سخنرانی خود در سازمان ملل از باز بودن درها برای همکاری گسترده با ایران و روسیه جهت پایان دادن به جنگ سوریه خبر داد؛ جنگی که خاورمیانه را در هم شکسته، نیروهای تروریست وحشی جدیدی را ایجاد کرده و میلیون ها نفر را در جستجوی امنیت به مرزهای اروپا کشانده است.

دیلی بیست افزود: اوباما در سخنانی که بیشتر یک رجزخوانی تکراری درباره دموکراسی و حاکمیت قانون بود اذعان کرد: در هیچ کجا به اندازه سوریه، تعهد ما به نظم بین المللی مورد آزمایش قرار نگرفته و "واقع گرایی" حکم می کند که مصالحه و سازش مورد نیاز است.

این پایگاه آمریکایی در عبارتی طعنه آمیز نسبت به اوباما نوشت: "واقع گرایی" همچنین نشان می دهد که تلاش های اوباما برای شکل دادن به سیاستی منسجم دربرابر چهار سال خشونت در سوریه، شکست تمام عیاری خورده است. دیلی بیست در ادامه آورده است: اخیرا ماجراهای تحقیرآمیزی برای آمریکا پیش آمده از جمله فرار نیروهای شورشی سوری که توسط آمریکا آموزش دیده بودند و پیوستن آنان به صفوف القاعده در سوریه.

پیشتر نیز خبرگزاری فرانسه (AFP)فرانسه ضمن تاکید براینکه "غربی ها شکست تحقیرآمیزی در سوریه خورده اند" نوشته بود: جان کری، وزیر خارجه آمریکا و همتایان اروپایی اش در حاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل در نیویورک، دست خود را به سمت دشمن سنتی شان یعنی ایران دراز کردند تا بلکه با کمک این کشور بتوانند بحران سوریه را خاتمه دهند.

این گزارش می افزاید: آمریکا که نسبت به پیگیری پروسه صلح در سوریه و ابقای بشار اسد در قدرت بی تمایل بود، به حمایت از یک گروه شورشی میانه رو در این کشور پرداخت. اما این استراتژی نیز ظاهرا از هم پاشیده و بی اثر شده است چراکه پنتاگون تایید کرده، آخرین گروه مبارزان آموزش دیده توسط آمریکا برای جنگ در سوریه، یک چهارم تجهیزات و تسلیحات خود را به القاعده تحویل داده اند.

پایگاه آمریکایی یاهو (Yahoo) هم در انعکاس این گزارش نوشت: یش از این و در سال جاری، ۵۴ گروه قوی به سوریه اعزام شده بودند اما این گروه ها مورد حمله نیروهای محلی القاعده و جبهه النصره قرار گرفته و از هم پاشیدند و تنها ۴ یا ۵ گروه چریکی فعال مانده اند.

یاهو افزود: در مقابل تلاش بی ثمر آمریکا برای تقویت متحدان خود در سوریه، روسیه و ایران ثابت کردند دوستان خوبی برای بشار اسد هستند که همچنان قدرت را در دمشق حفظ کرده است.


کد مطلب: 298227

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchi6niq23nwid.tft2.html?298227

الف
  http://alef.ir