و اینک تعلیق فوتبال ایران

2 آذر 1385 ساعت 18:00


  فدراسيون بين‌المللي فوتبال (فيفا) سرانجام فدراسيون ايران را از حضور در ميادين بين‌المللي محروم ساخت. كميته ويژه فيفا متشکل از روساي اين سازمان و يك نماينده از هر قاره،  با تشکیل یک جلسه اضطراری فوتبال ايران را به دليل دخالت مسائل سياسي در امور اين فدراسيون و خدشه به قانون شماره 17 و تبصره‌هاي آن، از حضور در كليه صحنه‌هاي بين المللي محروم كرد. اين كميته اعلام كرد: فدراسيون ايران در شرايطي نبوده كه بر اساس قوانين فيفا، در آزادي عمل رفتار كرده باشد. تغيير مديريت آن نيز براساس قوانين عاليترين سازمان فوتبال جهان نبوده است و تا هنگاميكه اوضاع فدراسيون ايران متاثر از قوانين فيفا و كنفدراسيون آسيا، به حالت عادی برنگردد و اساسنامه استانداري برپايه قوانين وضع نشود و انتخابات جديد تحت كنترل اين دو نهاد برقرار نشود، اين محرومیت به قوت خود باقي‌ است.  به گزارش خبرگزاری فارس، فيفا و كنفدراسيون فوتبال آسيا در ماه اوت سال 2006 در جريان بركناري محمد دادكان، رئيس وقت فدراسيون قرار گرفت؛ اتفاقي كه براساس اساسنامه فيفا صورت نگرفته بود، به همين دليل تا پانزده نوامبر 2006 به ايران مهلت دادند و ضرب الاجلي اعلام شد اما فدراسيون ايران به آن توجه كافي نكرد.براساس اعلام فيفا، عدم اجراي تعليق بستگي به اين دارد كه مقامات مسئول ايران، طرح فيفا را مورد پذيرش قبول داده و در صدد اجراي خواسته فيفا برآيند. تربیت بدنی: قبول نمی کنیم! اعلام موضع می کنیم! مسئولان سازمان تربیت بدنی با تشکیل جلسه اضطراری موضع خود در قبال رای محرومیت فوتبال ایران از سوی فیفا را اعلام خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، به دنبال اعلام رای نهایی فدراسیون بین الملی در مورد محرومیت فوتبال ایران، مسئولان سازمان تربیت بدنی عصر امروز در جلسه ای با بررسی این موضوع ، تصمیمات و موضع خود در قبال این رای را اعلام خواهند کرد.

یک مقام مسئول در سازمان تربیت بدنی ضمن اعلام این خبر به خبرنگار مهر گفت : فیفا این حکم را با برخی فشارهای داخلی اعلام کرده است که قطعا ایران این رای را نخواهد پذیرفت.

این مقام آگاه ادامه داد : فیفا می خواهد به فوتبال ایران زور بگوید که ما این حرف غیر منطقی آنها را نخواهیم پذیرفت. براساس اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا استعفای محمد دادکان از سوی فیفا پذیرفته شده است و اساسنامه فدراسیون فوتبال نیز تا پایان سال میلادی فرصت اصلاح دارد و در این شرایط صدور این رای کاملا غیر منطقی است.

به گفته این منبع آگاه، سازمان تربیت بدنی قصد دارد در پایان این نشست اضطراری برخی حقایق این پرونده و عوامل متشنج کردن آن در داخل ایران را معرفی کند. حضور تیم فوتبال امید ایران در بازیهای آسیایی دوحه قطر منتفی شد با اعلام رای فدراسیون بین المللی فوتبال در مورد پرونده فوتبال ایران، حضور تیم امید کشورمان در بازیهای آسیایی دوحه منتفی شد. به گزارش خبرنگار مهر، فدراسیون بین المللی فوتبال امروز در رای نهایی خود ایران را از انجام کلیه فعالیت های بین المللی محروم کرد. با توجه به این رای تیم امید کشورمان نمی تواند در بازیهای آسیایی دوحه قطر که از روز 11 آذرماه آغاز می شود شرکت کند. این درحالیست که تیم فوتبال امید ایران امروز در آخرین دیدار تدارکاتی خود برای حضور در این بازیها در ورزشگاه المپیک کیش به مصاف تیم امید بحرین خواهد رفت. 


کد مطلب: 2248

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdch.knit23ni6ftd2.html?2248

الف
  http://alef.ir