توضیح قاسمی درباره مداکره دوجانبه با آمریکا در وین

12 ارديبهشت 1396 ساعت 16:47


سخنگوی وزارت خارجه ایران در خصوص نشست دوجانبه ايران و امريكا در حاشيه كميسيون مشترك برجام گفت: آنچه در گذشته وجود داشته و الان هم ادامه دارد رايزني هيات ايراني و هيات‌هاي ساير كشورها در حاشيه كميسيون مشترك برجام است.

بهرام قاسمي خاطرنشان کرد، جلسه كميسيون مشترك برجام در تاريخ 5 ارديبهشت برابر با 25آوريل 2017 در وين برگزار شد. براساس متن برجام جلسات كميسيون بايد هر سه ماه يك بار براي بررسي وضعيت اجراي توافق تشكيل شود. در اين جلسه مباحث زيادي در آن مطرح شد.

وی افزود: در اين نشست آخرين تحولات مربوط به اجراي برجام از جمله موانع مربوط به رفع تحريم‌ها و اقدامات طرف‌هاي برجام در مورد اصلاح قوانين و مقررات مربوطه و راه‌هاي برداشتن موانع براي رفع تحريم‌هاي باقيمانده به ويژه در حوزه بانكي مورد بررسي قرار گرفت. همچنين در اين كميسيون، ايران بدعهدي‌هاي مكرر امريكا در اجراي تعهدات اين كشور طبق برجام، خصوصا ترديدافكني‌هاي دولت ترامپ از جمله اعلام سياست «بازنگري» و اظهارات عمومي غيرسازنده مقامات امريكايي را مطرح كرد و نسبت به پيامدهاي اقدامات و اظهارات غيرمسوولانه مقامات امريكايي در قبال برجام هشدار داد.

قاسمی ادامه داد: البته نكته قابل توجه اينجاست كه با وجود اظهارات غيرسازنده و غيرمسوولانه دولت ترامپ، وزارت امور خارجه امريكا رسما و صراحتا در نامه‌اي به كنگره نسبت به پايبندي جمهوري اسلامي ايران به تعهدات برجام ادغان كرده است. همه طرف‌هاي برجام با اشاره به جديدترين گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مبني بر رعايت كامل تعهدات برجامي از سوي ايران، ضمن تقدير از جمهوري اسلامي ايران به خاطر پايبندي به تعهدات خود وفق برجام، بر ضرورت اجراي موثر و كامل تعهدات از سوي همه اعضا تاكيد كردند.

وی در ادامه در خصوص نشست دوجانبه ايران و امريكا در حاشيه كميسيون مشترك برجام گفت: آنچه در گذشته وجود داشته و الان هم ادامه دارد رايزني هيات ايراني و هيات‌هاي ساير كشورها در حاشيه كميسيون مشترك برجام است و البته در حاشيه اجلاس ايران با كشورها در خصوص مسائل دوجانبه و برجام و موضوعات ديگر صحبت مي‌كند. در مواجهه با امريكا ما به آنچه در گذشته مطرح كرديم پايبند هستيم و آن هم عدم مذاكره با اين كشوردر حوزه‌هاي خارج از برجام است، ما هيچ نوع مذاكره‌اي خارج از موضوع برجام با امريكا نداريم البته در گذشته به دلايل انساني بحث‌هايي را درخصوص برخي زندانيان ايراني و امريكايي كه در دو كشور در حبس بودند با يكديگر مطرح مي‌كرديم كه البته نتايج مثبتي هم داشته و اين مسائل در دولت قبلي اتفاق افتاده است.

سخنگوي وزارت خارجه ادامه داد: در حاشيه اجلاس هم طرف امريكايي صحبت‌هايي را در خصوص يكي، دو نفر از افرادي كه مدنظر آنها بوده و در زندان‌هاي ايران به‌دلايل مشخص حضور دارند مطرح كردند اما با امريكا هيچ‌گونه مذاكره‌اي نداريم و آنچه در كميسيون مشترك برجام رد و بدل مي‌شود مسائل برجامي و هسته‌اي و گفت‌وگوهاي دو جانبه‌اي است كه بين ما و ساير اعضا اتفاق مي‌افتد و ما كماكان براي گفت‌وگو با اين كشور در خصوص مسائل خارج از برجام دستورالعملي نداريم.

قاسمي در ادامه با اشاره به امضاي قرارداد بازطراحي و مدرنيزه كردن رآكتور نيروگاه اراك گفت: كميسيون مشترك برجام از امضاي قرارداد بازطراحي و مدرنيزه كردن رآكتور نيروگاه اراك بين شركت‌هاي ايراني و چيني به عنوان يك پيشرفت چشمگير استقبال كرد. همچنين آخرين تحولات در مورد تاسيس يك مركز تحقيقاتي هسته‌اي در فردو و موارد مطروح در اين خصوص مورد بررسي قرار گرفت و مقرر شد كه طرح‌ها و موضوعات در چارچوب نشست‌هاي كارشناسي مورد ارزيابي و مطالعه قرار گيرد. 

سخنگوي وزارت امورخارجه افزود: در نشست وين اهميت اجراي پيوست 3 برجام در مورد همكاري‌هاي هسته‌اي غيرنظامي بين ايران و ساير اعضاي برجام از جمله در زمينه طراحي سوخت رآكتورهاي هسته‌اي‌، همكاري در حوزه پزشكي هسته‌اي، مديريت پسماند و امنيت هسته‌اي مورد بررسي و تاكيد قرار گرفت و همچنين از برگزاري سمينار عاليرتبه ايران- اروپا در بروكسل براي اجرايي كردن پيوست مذكور تقدير به عمل آمد.

قاسمی درباره رويكرد ايران در قبال برجام با توجه به اقدام‌هاي امريكا گفت: جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان كشوري مسوول و متعهد به تعهدات چندجانبه بين‌المللي، كماكان و مادامي كه طرف‌هاي مقابل تكاليف برجامي خود را اجرا كنند همچون گذشته همه تكاليف برجامي خود را به‌طور كامل اجرا خواهد كرد. البته بايد تاكيد كنم كه حفظ و حراست از برجام مسووليت مشترك همه طرف‌هاي برجام بوده و تنها با اجراي با حسن‌نيت و كامل تعهدات است كه اين مهم محقق مي‌شود. در اين مسير ايران ضمن رصد دقيق و همه‌جانبه تحولات و تحركات مرتبط با برجام، رويكردهاي خود در قبال برجام را به نحوي كه تامين‌كننده منافع و امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران باشد، تعيين مي‌كند.
اعتماد


کد مطلب: 467968

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdch-qnk623n-wd.tft2.html?467968

الف
  http://alef.ir