نماینده پوتین: آمریکا با تحریم‌های جدید علیه ایران و روسیه منزوی‌تر می‌شود

11 مرداد 1396 ساعت 10:39


میخائیل بوگدانف معاون وزیر امور خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه گفت که اقدام اخیر واشنگتن با تحریم های جدید ضدروسی و ایرانی سبب انزوای بیشتر آمریکا می شود.

به گزارش ایرنا، بوگدانف روز سه شنبه در پایان مذاکرات با حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه که با حضور مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو برگزار شد، به خبرنگاران گفت: تهران و مسکو به عنوان دو متحد پرتوان منطقه ای، همکاری های سازنده خود را برای ثبات بخشی بیشتر ادامه خواهند داد، زیرا باور دارند دستاوردهای سودمندی برای همه بویژه سوریه دارد.

نماینده ویژه پوتین همچنین در باره اقدام های اخیر واشنگتن علیه تهران و مسکو، گفت: روسیه کاملا بر این باور است که تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه و ایران قانونی نیست، با معیارهای بین المللی انطباق ندارد و کشور تحریم کننده را بیشتر منزوی می کند.

بوگدانف همچنین نتیجه چنین اقدام هایی را سبب تیره تر شدن روابط روسیه و آمریکا خواند.

مذاکرات چهار ساعته امروز جابری انصاری و بوگدانف در قالب ادامه رایزنی های منظم ایران و روسیه در باره تازه ترین تحولات منطقه، بررسی مسائل سوریه و افزایش هماهنگی های تهران و مسکو برگزار شد.

در این نشست، طرفین در زمینه مجموعه ای از مسائل غرب آسیا و شمال آفریقا از جمله وضعیت سوریه، یمن، لیبی، عراق، کردستان این کشور، فلسطین، بحران در روابط قطر و عربستان سعودی و دیگر موضوع های منطقه ای و بین المللی مورد توجه بحث و تبادل کردند.
گفت وگوهای سوری - سوری در آستانه و ژنو، نیازهای انسانی مردم سوریه و مساله بازسازی این کشور نیز از جمله مباحث مطرح شده در مذاکرات بود.

جابری انصاری و بوگدانف همچنین در باره گام های بعدی روند مذاکرات آستانه از جمله احتمال پیوستن طرف های متقاضی جدید به عنوان عضو ناظر مشورت کردند.

همچنین طبق برنامه از پیش تعیین شده، تهران به زودی میزبان دور جدید نشست های کارشناسی روند مذاکرات سوری-سوری آستانه با حضور هیات های سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برای تعیین محدوده نواحی کاهش تنش و ترتیبات اداره این نواحی در سوریه خواهد بود.

تلاش ها و ابتکارهای ایران، روسیه و ترکیه در روند مذاکرات سوری به میزبانی آستانه پایتخت قزاقستان تاکنون به برقراری آتش بس فراگیر و طرح ایجاد چهار منطقه امن در سوریه منجر شده است که محورهای مختلف تحولات در این زمینه در مذاکرات مقام های ایرانی و روسی مورد بررسی قرار می گیرد.

همچنین برپایه برنامه اعلام شده، معاون وزارت خارجه ایران در سفر دو روزه به مسکو با الکساندر فومین معاون وزیر دفاع روسیه و برخی مسئولان مراکز مطالعاتی این کشور و شخصیت های سیاسی سوری نشست خواهد داشت.

روند مذاکرات چندجانبه سوری آستانه که به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه بهمن ماه سال گذشته آغاز شد، برای نخستین بار مذاکره مستقیم نمایندگان دولت قانونی سوریه و معارضان مسلح را در پی داشت و همچنین سبب برقراری آتش بس تقریبا فراگیر و پایدار مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل در این کشور شده است.

ایران، روسیه و ترکیه 14 اردیبهشت در چهارمین دور مذاکرات آستانه، تفاهم نامه ایجاد مناطق امن را در سوریه امضا کردند که در برگیرنده مناطقی در استان های ادلب، بخش هایی از حمص، غوطه شرقی، درعا و قنیطره با هدف کاهش خشونت ها است.
برگزاری اجلاس آتی کارشناسی آستانه 10 و 11 مرداد و دور ششم کنفرانس هم هفته اول شهریور 96 در پایتخت قزاقستان برنامه ریزی شده است.

بر خلاف گروه کشورهای غربی-عربی به پیشگامی آمریکا که از شش سال پیش تاکنون طرح براندازی حکومت سوریه را با دهها هزار قربانی، میلیون ها آواره و ویرانی این کشور از طریق استفاده ابزاری از گروههای تروریستی و مسلح افراطی دنبال می کنند، جمهوری اسلامی ایران و روسیه پشتیبان لزوم مبارزه قاطع با تروریسم و همچنین کمک به سوری ها برای تعیین سرنوشت سیاسی کشور خود هستند.


کد مطلب: 497866

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdch-qnk-23nw6d.tft2.html?497866

الف
  http://alef.ir