صبحانه انتخاباتی الف

نامردی جهانگیری در حق دانش آشتیانی/ مقایسه احمدی نژاد و خاتمی/ محبوبیت تاریخی موتلفه/ خرید رای قالیباف/ ماموریت ویژه فیلم روحانی/ دلسوزی سوال برانگیز وزیر بهداشت

بخش سیاسی الف، 17 اردیبهشت 96

17 ارديبهشت 1396 ساعت 6:03


 محبوبیت تاریخی موتلفه

موتلفه اسلامی از احزاب قدیمی و سیاسی در ایران است که در این انتخابات با میرسلیم وارد رقابت شده است. اما نامزد موتلفه در مناظره دوم کاملا متفاوت از مناظره اول در مباحثه حاضر شد و از نگاه اصولگراها کاملا درخشید.
انتقادات به موقع و کارشناسی میرسلیم کمک بسزایی به دیگر نامزدهای اصولگرا کرد و همین هم باعث شد موجی از واکنش های مثبت در قبال نقش میرسلیم و موتلفه اسلامی در شبکه های اجتماعی ایجاد شود.
گفتنی است موتلفه اسلامی حاضر نشد در سازوکار وحدت اصولگرایان وارد شود و از ابتدا به جمنا نپیوست. اما حضور میرسلیم در مناظره دوم نشان داد که وحدت بیش از آنکه نیازمند سازوکار سیاسی باشد نیازمند فهم و تجربه است، چرا که موتلفه بدن حضور در جمنا بهترین شکل وحدت و ائتلاف را به نمایش گذاشت.
 
نامردی جهانگیری در حق دانش آشتیانی

برخی انتقاد کردند که چرا آبروی وزیر و دخترش باید ریخته شود. البته باید دید چه کسی اولین بار از دختر وزیر گفت و چه کسی نام او را افشا کرد؟
اولین بار خبر قاچاق کالا در خانه دختر وزیر را دادستان کل کشور بدون نام بردن از وی علنی کرد و بعد از اینکه رسانه ها بدان پرداختند قالیباف نیز در همین حد به این خبر اشاره کرد.

تا اینکه بعد از بررسی دادگاه مشخص شد در انبار خانه دختر وزیر، کالای قاچاق نبوده است، بلکه لباس هایی است که بصورت قانونی وارد کشور شده است و وزیر و دخترش در قالب یک شرکت این لباس ها را وارد کشور کردند.

اما در جریان مناظره دوم قالیباف مجدد بحث دختر وزیر را مطرح کرد و اینبار عملکرد خود وزیر را مورد انتقاد قرار داد. البته برای اولین بار این جهانگیری بود که نام وزیر را علنی کرد.

ضمن اینکه باید توجه کرد واردات لباس توسط وزیر ودخترش قانونی است و مصداق جرم نیست و حرف قالیباف این بود که چطور ممکن است دولتی که قرار است اقتصادمقاومتی را پیش ببرد وزیرش از راه واردات کالای خارجی کاسبی کند؟
البته جهانگیری یک جفای دیگر هم در حق دانش آشتیانی کرد و آنهم دفاع غلط از دختر وزیر بود که هم برای روحانی بد شد و هم آقای وزیر. جهانگیری با بیان اینکه این دختر بیکار و مظلوم بوده است سرمایه وی برای واردات لباس را 200 میلیون تومان اعلام کرد که موجب مزاح و شوخی کاربران شبکه های اجتماعی را فراهم کرد.
 
ماموریت ویژه فیلم روحانی

روز گذشته اولین فیلم انتخاباتی روحانی از رسانه ملی پخش شد. این در حالی است که برخی از طرفداران روحانی این فیلم را ضعیف ارزیابی کردند. استدلال مخالفان این بود که این فیلم رای جدیدی برای روحانی نساخت. بهتر بود روحانی در مستند تلویزیونی اش سراغ آرای خاکستری و رای های جدید می رفت.

اما برخی دیگر معتقدند روحانی نگران کم شدن از سبد رایش است و به همین جهت نیاز دارد همان رای های سابق را تقویت کند. فیلم دیروز به نوعی تحکیم رای های موجود در سبد آرای روحانی است. به همین جهت از تمام اماره های اصلاح طلبی از جمله خاتمی و هاشمی و غیره بهره برد تا طرفدارانش فراموش نکنند که او برای چه چیز آمده است.
 
تلاش احمدی نژاد برای پیروزی روحانی

عملکرد خاتمی که روشن است؛ نقش خاتمی در حوادث سال 88 و فتنه را هیچ کس فراموش نخواهد کرد. اما این روزها عملکرد احمدی نژاد فرصتی برای مقایسه ایجاد کرده است.  احمدی نژاد این روزها 2 اقدام انجام داده است که خاتمی تا امروز مراقبت کرده دچار این خطا نشود.
یکی تقابل صریح با رهبرانقلاب و دیگری که شاید بدتر از اولی است تحریم انتخابات است. خاتمی در اولین انتخابات بعد از 88 نیز برخلاف تصورها پای صندوق رای حاضر شد و به نامزد اصلاح طلبان در مجلس رای داد. اما احمدی نژاد همین هم نکرد؛ وی در این انتخابات با تصریح چند باره بر اینکه هیچ یک از نامزدهای موجود در صحنه را تایید نمی کند و همه را یکی می داند عملا تحریم انتخابات را برای طرفداران اش رقم زده است.
احمدی نژاد تمام تلاشش را بکار گرفته است تا روحانی رای بیاورد. او احتمالا تصور می کند اگر روحانی رای بیاورد نظام از ردصلاحیت او پشیمان شده و احمدی نژاد نامش به صورت یک اسطوره مظلوم باقی می ماند.برای همین  چندین بار تذکر داده است که نامزدهای اصولگرا  در انتخابات مورد حمایت وی نیستند؛ او نگران است نکند مردم به خاطر احمدی نژاد به نامزدهای اصولگرا رای دهند.
 
 دلسوزی سوال برانگیز وزیر بهداشت

روز گذشته وزیر بهداشت در نامه ای دلسوزانه برای باقر قالیباف نوشت" برادر عزیز! ای کاش لباس سیاست را جایگزین لباس خاکی جبهه نمی‌کردید" فارغ از دلسوزی آقای وزیر و این روزها و نامزدی قالیباف و غیره، این جمله یک اشتباه اساسی در فهم وی از انقلاب اسلامی دارد. این نگاه هنوز بین سیاست در انقلاب اسلامی با دفاع مقدس تفکیک قائل است و تصور می کند ارزش ها در جنگ و جبهه های جنوب و غرب دفن شده است. جناب وزیر نمی داند که عرصه مجاهدت از انقلاب کلید خورد و همه عرصه ها از اقتصاد تا سیاست تا فرهنگ وهنر و غیره می تواند مثل جنگ، مقدس و مجاهدانه باشد.

بدتر اینکه همین نگاه تفکیکی است که اجازه نمی دهد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی و خدمت رسانی به مردم انقلابی و مجاهدانه فعالیت کند؛ چرا که معتقد است این حرفها برای روزی های جنگ بود و هر کس وارد سیاست شده از آن ارزشها فاصله گرفته است.
 
خرید رای قالیباف

روز گذشته وزیر کشور اعلام کرد که سامانه کارانه قالیباف مصداق خرید رای است. سامانه کارانه سایتی است که ستاد قالیباف راه اندازی کرده است تا هرکس نیاز به کار دارد ثبت نام کند و اگر قالیباف رای آورد با جمع آوری همین اطلاعات طرح کارانه را اجرا کند. به این ترتیب سوالی که وزیر کشور باید بیشتر توضیح دهد این است که آیا جمع آوری اطلاعات افراد بیکار یعنی خرید رای؟
 
توهین جهانگیری به مردم

روز گذشته احمدتوکلی نسبت به موضع جهانگیری درباره دوقطبی راه و بی راهه انتقاد کرد. به گفته وی، کسانی که حاضر نیستند به این دولت رای دهند را جهانگیری در مناظره دوم طرفدار بی راهه و جنگ نامیده است. توکلی گفت این سخن را به خودم و کسانی که نمی خواهند به این دولت رای دهند توهین می دانم و باید جهانگیری از مردم عذرخواهی کند.
 
 


کد مطلب: 469406

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgzy9t3ak93t4.rpra.html?469406

الف
  http://alef.ir