عربستان در صادرات نفت از روسیه پیشی گرفت

4 دی 1395 ساعت 22:00


آمار رسمی چین نشان می دهد، عربستان سعودی بزرگ ترین تولید کننده نفت عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در صادرات نفت خام به چین، روسیه تولید کننده عمده غیر عضو اوپک را پشت سر گذاشته است.

به گزارش میزان، آمار و ارقام اداره گمرک چین نشان می‌دهد، واردات ماه نوامبر نفت خام این کشور از عربستان سعودی نسبت به مدت مشابه سال پیش (٢٠١٥) حدود ٣٠ درصد افزایش یافته و از روسیه فراتر رفته است.

به گزارش رویترز،آمار رسمی چین نشان می دهد، عربستان سعودی بزرگ ترین تولید کننده نفت عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در صادرات نفت خام به چین، روسیه تولید کننده عمده غیر عضو اوپک را پشت سر گذاشته است.

این آمار نشان می دهد، صادرات روزانه نفت عربستان سعودی، به چین با ٢٩,١٩ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال پیش، به یک میلیون و ١٥٠ هزار بشکه و عرضه روزانه نفت روسیه به چین با ١٧.٩٢ درصد افزایش، به یک میلیون و ١٢٠ هزار بشکه رسیده است.

بر اساس آمار گمرک چین، واردات نفت خام این کشور از ایران در نوامبر با ٢٤,٤٨ درصد افزایش در مقایسه با دوره مشابه سال پیش به ٦١١ هزار و ٣٣٨ هزار بشکه در روز و واردات نفت خام چین از عراق با ١٥.٦٨ درصد افزایش به ٦٩٥ هزارو ١٤٨ بشکه رسیده است.

پکن همچنین در ماه نوامبر ٨٥٠ هزار و ٤٢٥ هزار بشکه نفت خام از کشور آفریقایی آنگولا عضو اوپک وارد کرده است.
میزان صادرات نفت خام برزیل و ونزوئلا در آمریکای جنوبی به چین نیز در ١١ ماه نخست سال ٢٠١٦ به طور عمدته به دلیل تقاضای پالایشگاه های مستقل چین به ترتیب ٧٩,١٦ درصد و ٣٩.١٧ درصد، بالا رفته است.

کل واردات نفت خام چین در نوامبر با ١٨,٣ درصد افزایش در مقایسه با دوره مشابه سال پیش، هفت میلیون و ٨٧٠ هزار بشکه در روز بوده که نسبت به ماه پیش از آن (اکتبر)، بالا رفته است.

واردات نفت خام چین در ١١ ماهه نخست سال جاری (٢٠١٦)، با ١٤ درصد افزایش در مقایسه با دوره مشابه به هفت میلیون و ٥٣٠ هزار بشکه در روز رسیده که نشانگر افزایش خرید نفت به میزان حدود نزدیک به ٩٢٥ هزار بشکه در روز است.
 


کد مطلب: 427709

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgzu9tyak9xu4.rpra.html?427709

الف
  http://alef.ir