در تکریم مرد روزهای سخت انقلاب

محمد کاظم انبارلویی

22 دی 1395 ساعت 9:36این روزها در سوگ مردی نشسته‌ایم که تاریخ پرافتخار نیم قرن اخیر ایران‌زمین را بدون او نمی‌شود دید. نمی‌توان تاریخ معاصر را ورق زد و در سطر سطر حوادث بزرگ آن حضور این بزرگمرد را ندید.

ملت ایران و امت اسلام نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به عنوان یک بزرگمرد انقلابی می‌شناسد و نقش او را در استقرار نظام اسلامی در ایران و بیداری اسلامی در منطقه و جهان به نیکی درک می‌کند.

تاریخ معاصر نام او را در کنار امام (ره) و رهبری و دیگر مراجع عظام تقلید و انقلابیون اولیه نهضت اسلامی ثبت کرده و هیچ حادثه‌ای نمی‌تواند این ثبت نورانی را کمرنگ کند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از جوانی پای در راه مبارزه با استکبار جهانی و استبداد داخلی گذاشت و پنجه در پنجه آمریکا، صهیونیسم بین‌الملل و انگلیس مکار انداخت. آثار قلمی و قدمی او در این باره به این امر خطیر شهادت می‌دهد.

او شهر به شهر  و مسجد به مسجد برای روشنگری رفت و در سیاه‌ترین روزهای استبداد در ایران از اهریمنان نهراسید و پیام امام و انقلاب را به ملت ایران و جهانیان رسانید.

سهم او را در اهتزاز پرچم اسلام در ایران، منطقه و جهان کسی نمی‌تواند انکار کند. او مرد روزهای سخت و بحرانی انقلاب بود. تن رنجور او در زندان‌های رژیم شاه با شکنجه‌های قرون وسطایی سند این ادعاست.

او در برابر سخت‌ترین شکنجه‌ها ایستاد و خم بر ابرو نیاورد تا نماد مقاومت در برابر کسانی باشد که اراده پولادین مردان مومن و شجاع این مرز و بوم را می‌‌خواستند درهم شکنند.

کارنامه او پس از انقلاب مثل آیینه شفاف و روشن است. او در نبرد با منافقان و لیبرال‌ها و کفار کمونیست و سلطنت‌طلب در کنار امام (ره) و روحانیت مبارز در صف مقدم جنگید.

او امین و مشاور امام بود و در دوران دفاع مقدس به فرمان امام (ره) در اداره جنگ، شب و روز نمی‌شناخت و پس از امام(ره) پرچم انقلاب را به دست مردی سپرد که امروز فخر جهان اسلام و درهم‌ کوبنده نقشه‌های شوم استکبار و استبداد جهانی در منطقه و جهان است.

توطئه‌ها و فتنه‌های پیچیده جنگ نرم دشمن پس از امام (ره) نتوانست او را از رهبری بصیر انقلاب جدا کند و تا آخرین لحظه حیات وفادار ماند و در کنار نظام ایستاد. به همین دلیل خار چشم دشمنان اسلام و انقلاب بود.
او در اوج فتنه 88 بارها گفت؛ «زیر سقف آسمان جمهوری اسلامی ایران بدیلی را برای رهبری انقلاب نمی‌شناسم.»

او تصریح کرد که؛ «حرف‌های آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر، حجت است». لذا همواره با این موضع صریح خود، آبی بر آتش فتنه می‌پاشید.
به همین دلیل مقام معظم رهبری در پیام تسلیت خود به این مهم شهادت داد که با «هوش وافر و صمیمت کم‌ نظیر او تکیه‌ گاه مطمئنی برای همه به ویژه اینجانب بود و هیچ شخصیت دیگری را نمی‌شناسم که تجربه‌ای مشترک و چنین درازمدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ ‌ساز به یاد داشته باشیم.»
برجستگی شخصیت آیت‌ الله هاشمی رفسنجانی به عنوان یک رجل انقلابی کم‌ نظیر، دیگر ویژگی‌های او را پوشانده بود. او یک مجتهد، اسلام‌ شناس و در شمار چند مفسر بزرگ قرآن کریم در عصر ما بود.

حوزه‌های علمیه باید به وجود چنین شخصیتی که در دهه 40 و 50 ظهور کرد و در کنار دیگر انقلابیون پا به پای امام ‌(ره) از حرکت بازنایستاد، بر خود ببالند و افتخار کنند. او را می‌توان الگوی یک روحانی انقلابی دانست که باهوش وافر و عقلانیت سیاسی، ملت بزرگ ایران را برای رسیدن به قله‌های بزرگ شجاعانه یاری کرد.

دیروز مردم تهران در تشییع پیکر پاک آیت‌ الله هاشمی رفسنجانی سنگ‌ تمام گذاشتند. گویی کل ملت ایران در این قاب برای تکریم شخصیت مذهبی، انقلابی و سیاسی او به تهران آمده بودند.
مقام معظم رهبری بر او نماز گزارد و پشت سر او همه انقلابیون و مردم تهران در این اقتدا، تصویری از وحدت، اقتدار و عزت ملی را به نمایش گذاشتند.

دیروز در حالی که در دریای خروشان ملت حضور داشتم و عمق جمعیت عظیم را نظاره می‌کردم، آن پیام حماسی امام (ره) پس از ترور نافرجام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی توسط منافقین در گوشم زمزمه کرد که فرمود: «هاشمی زنده است چون نهضت زنده است.»

حضور حماسی مردم در تشییع دیروز نشان داد که هاشمی در بین ماست چون نهضت اسلامی امام خمینی (ره) زنده و بالنده است.

از خداوند بزرگ می‌خواهیم او را با امام خمینی(ره)، شهدای انقلاب و اسلام در روز قیامت محشور گرداند.
 


کد مطلب: 433928

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgxw9t7ak9wy4.rpra.html?433928

الف
  http://alef.ir