عراقچی:

مشکلات بانکی و مالی همچنان ادامه دارد/در مرحله اجرای برجام با بدعهدی آمریکایی‌ها مواجه بودیم

بخش خبری الف، 12 بهمن 95

12 بهمن 1395 ساعت 17:32


معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه برنامه هسته‌ای ایران حتی یک روز هم تعطیل نشده است، گفت: در حوزه بانکی و مالی همچنان مشکلات پابرجا بوده و تحریم‌های غیرهسته‌ای و اولیه آمریکا نیز پا برجا است.

عباس عراقچی عصر امروز در جلسه شورای اداری استان که در تالار معصومیه فرمانداری قم برگزار شد، ضمن عرض تسلیت شهادت جمعی از آتش‌نشانان در حادثه ساختمان پلاسکو اظهار داشت: آتش‌نشانان همچون شهدای انقلاب اسلامی نماد ایثار و فداکاری یک ملت هستند.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به ایام‌الله دهه مبارکه فجر گفت: تمامی قدرت‌های بزرگ دنیا تمام تلاش خود را انجام دادند تا از پیشرفت ملت بزرگ ایران جلوگیری کنند اما با رهبری امام راحل و  مقام معظم رهبری این مسیر پرتلاطم همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه ایران قدرت نخست منطقه است، افزود: از هر لحاظ کشور ما در اوج قله قرار دارد و ثبات سیاسی که ایران در منطقه دارد، در دنیا بی‌نظیر است.

عراقچی بیان کرد: در انتخابات سال گذشته بیش از 73 درصد مردم شرکت کردند و این آرزو برای کشورهای غربی است که چنین انتخابات پرشوری در کشورشان داشته باشند. مردم بزرگ‌ترین عامل قدرت جمهوری اسلامی ایران هستند و در تمامی عرصه‌ها مردم حضوری پرشور دارند و بعد از 40 سال هنوز مردم با عشق و علاقه از نظام جمهوری اسلامی ایران دفاع می‌کنند.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به توان نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران گفت: توان موشکی جمهوری اسلامی ایران قدرت برتر منطقه را به وجود آورده است و در این راه مدیون تک‌تک رزمندگان در سپاه و ارتش هستیم.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین ترفندی که در سال‌های گذشته دشمنان برای شکست‌دادن قدرت جمهوری اسلامی انجام دادند تحریم‌های اقتصادی بوده است، عنوان کرد: با تمام فشارها و کمبودها، مردم عزیز کشورمان سر خم نکرده و دشمن را به‌زانو درآوردند. این تحریم‌ها نه‌تنها مردم را به‌زانو درنیاورد بلکه کشورهای دنیا را مجبور به آمدن به‌ پای میز مذاکره کرد و برای نخستین‌بار تمامی قدرت‌های دنیا در مقابل ایران اقدام به مذاکره کردند.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به دسته‌بندی کشورهای غربی از لحاظ قدرت گفت: توانایی‌های نظامی، مردم‌سالاری، پیشرفت‌های علمی ایران و برجام یکی از مؤلفه‌های مهم قدرت ایران است، برجام نقطه‌ضعف‌های سال اخیر را از بین برده و راهنمای عمل اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به توافق برجام گفت: از نظر سیاست داخلی برجام به موضوعی تبدیل‌شده که میان جناح‌ها و گروه‌های مختلف مورد بحث است و تا وقتی‌که مرزهای منافع ملی را رد نکرده، قابل‌ احترام است، از نظر سیاست خارجی برجام چهره جمهوری اسلامی ایران را کاملاً دگرگون کرد، شورای امنیت ایران را یک تهدید برای عرصه بین‌الملل شناسایی کرده بود که 6 قطعنامه علیه جمهوری اسلامی داده بودند و ایران را به‌عنوان یک تهدید شناسایی کرده و با آن وارد مقابله جدی شده بودند.

عراقچی با اشاره به لغو تمام قطعنامه‌های علیه ایران بعد از برجام گفت: امروز به نقش ایران در سوریه احترام گذاشته و به ایران به‌عنوان ضامن صلح در سوریه به‌عنوان آتش بست احترام می‌گذارند و موقعیت سیاسی ایران از زمین تا آسمان تغییر کرده است.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه برنامه هسته‌ای ایران با برجام نه‌تنها متوقف نشده بلکه با قدرت بیشتر به برنامه‌های خود ادامه می‌دهد، افزود: جمهوری اسلامی ایران برنامه غنی‌سازی خود را حتی یک روز تعطیل نکرد. 10 سال ایران با 6 قدرت دنیا وارد چالش هسته‌ای شده بود که در آخر دیدیم که نه‌تنها ما غنی‌سازی خود را تعطیل نکرده بلکه حتی بدون یک روز تعطیلی به کار خود ادامه می‌دهیم.

وی بابیان اینکه آینده صنعت هسته‌ای ایران همراه با سانتیریفیوژهای آی.آر 8 است، گفت: صنعت غنی‌سازی ما به مسیر خود ادامه می‌دهد و هیچ‌ چیزی تعطیل نشده است، قلب رآکتور اراک به مسیر خود ادامه می‌دهد، همچنین وارد همکاری‌های مختلف در عرصه‌های مختلف شده‌ایم.

عراقچی بابیان اینکه برجام محصول نزدیک به 3 سال مذاکره شبانه‌روزی با آمریکائیان است، تصریح کرد: بعد از برجام در مرحله اجرا نیز با بدعهدی و سنگ‌اندازی آمریکائیان مواجه بودیم، اما برجام محصول توانمندی‌های مردم در عرصه‌های مختلف است.

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: ترامپ گفت این بدترین توافق در تاریخ آمریکا است و گفته تعجب می‌کنم که چرا وزیر امور خارجه از پشت میز کنار نرفت، باید توجه داشت که برجام در عرصه تحریم‌ها کاری که باید انجام می‌داده، انجام داده است، برجام موانع و سنگ‌اندازی‌ها پیش‌‌روی ایران را برداشت.

وی با اشاره با آثار و نتایج برجام گفت: برجام باید مانع فروش نفت ما را برمی‌داشت که برداشت و فروش نفت کشورمان بالا رفته است، وزارت نفت هم خیلی خوب عمل کرده و تولید نفت ما را به 4.5 میلیون بشکه رسانده و پول نفت ایران به کشور بازگشته و قابل‌ استفاده است.

عراقچی با اشاره به رشد اقتصادی کشور که به 4.7 دهم درصد رسیده است، خاطرنشان کرد: تحریم‌هایی که برای کشور مشکل‌آفرین بود در سه حوزه نفت و گاز، بانکی و مالی و حمل نقل مهم‌ترین حوزه‌های تحریمی بود که در حال حاضر هیچ مشکلی در حوزه نفت و گاز و حمل‌ونقل وجود ندارد.

معاون وزیر امور خارجه عنوان کرد: در حوزه بانکی و مالی همچنان مشکلات پابرجاست، تحریم‌های غیرهسته‌ای و اولیه آمریکا پا برجاست که مهم‌ترین آن به بخش بانکی برمی‌گردد اما هیچ بن‌بستی در حوزه بانکی و مالی ما وجود ندارد، هر روز بانک‌های بیشتری با ما کار می‌کنند و در این زمینه با هیچ بن‌بستی مواجه نیستیم، سیستم دلار کار نمی‌کند، اما سیستم یورو و ین وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا به ما لطفی نکرده و نه‌تنها آمریکائیان بلکه صهیونیست‌ها و تمامی کسانی که مخالف برجام بودند بعد از اجرایی شدن برجام سنگ‌اندازی کردند. آمریکا شیطان بزرگ است؛ خصومت‌های آمریکا ثابت کرد که تیم مذاکره‌کننده مسیر را درست رفته است.
منبع: تسنیم


کد مطلب: 441037

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgwq9tuak9tz4.rpra.html?441037

الف
  http://alef.ir