پوتین: روابط روسیه و آمریکا به این زودی تغییر نخواهد کرد

9 مرداد 1396 ساعت 9:55


رئیس جمهوری روسیه توضیح داد که چرا دقیقا اکنون مسکو مجبور به پاسخ به اقدامات واشنگتن شده و برای چه مقابله به مثل روسیه برای آمریکا بسیار حساس است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد، مسکو مدت زیادی منتظر ماند تا ببیند چه زمان روابط با آمریکا به سمت بهبودی تغییر خواهد کرد و نسبت به این مسئله امیدوار بود، ولی شرایط نشان می دهد که چنین تغییری به این زودی‌ها رخ نخواهد داد. 

پوتین در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه تلویزیونی «وستی.رو» توضیح داد که چرا روسیه دقیقا اکنون به لایحه قانونی تحریم‌های یکجانبه آمریکا پاسخ داده است. وی گفت: «طرف آمریکایی بار دیگر اقدام غیرعادلانه و بسیار مهمی در جهت تیرگی روابط دوجانبه برداشت و محدودیت‌های غیرقانونی را در نظر گرفته و تلاش می کند تا روی اقدامات سایر کشورهای جهان، از جمله متحدان خویش در اروپا که به حفظ و توسعه روابط با روسیه علاقه هستند، تاثیر بگذارد.»

وی افزود: «ما مدتها منتظر ماندیم که شاید تغییری به سمت بهبودی در روابط روسیه و آمریکا بوجود آید، سعی کردیم امید خود را از دست ندهیم، ولی تغییری حاصل نشده و من فکر نمی کنم به این زودی‌ها چنین بهبودی حاصل شود. من فعلا به دلایل سیاسی مختلف داخلی در ایالات متحده کاری ندارم. ولی ما به این نتیجه رسیدیم که اکنون دیگر باید نشان دهیم که اقدام آنها را بدون پاسخ نخواهیم گذاشت.»  

ولادیمیر پوتین یادآور شد که اکنون پرسنل دیپلماتیک آمریکا در روسیه به تعداد 755 نفر کاهش می یابد و دقیقا مساوی دیپلماتهای روسیه در آمریکا، یعنی 455 نفر، خواهد شد. وی گفت: «در رابطه با اقدامات ممکن دیگر باید بگویم هرچند امکانات دیگری نیز وجود داشت، ولی از لحاظ فعالیت دیپلماتیک، کاهش تعداد پرسنل، به تنهایی دارای حساسیت بسیار زیادی است. برای اینکه یکباره هزار و اندی کارکنان نمایندگیهای دیپلماتیک آمریکا به کمتر از نصف تقلیل خواهند یافت و 755 نفر آنها باید خاک روسیه را ترک کنند. این مسئله بسیار حساس است.»

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که «مسکو بارها به مقامات واشنگتن پیشنهاد مشارکت برای تامین منافع دوجانبه، از جمله در زمینه مبارزه با جنایات سایبری را مطرح کرد، ولی در پاسخ بجای کار مشترک، تنها اتهامات بی پایه و اساس در مورد دخالت روسیه در امور داخلی آمریکا را شنید.»

به گفته وی، البته عرصه های دیگری برای همکاری، از جمله در زمینه انرژی و هوانوردی و فضا وجود دارد که دورنمای روشنی برای شرکت‌های روسی و آمریکایی دارد.

مخالفت پوتین با محدودیت در همکاری‌های دوجانبه با آمریکا

ولادیمیر پوتین افزود، به همین دلیل شخصا مخالف ایجاد محدودیت‌ها در عرصه های فعالیتهای مشترک است که برای آمریکایی ها دارای حساسیت است. صحبت بر سر همکاری‌های چندوجهی در جهت گیریهای مختلف است.

رهبر روسیه یادآور شد: «مسلما ما می توانیم محدودیت‌هایی در زمینه مشارکت‌های دوجانبه بوجود آوریم که برای طرف آمریکایی حساس هستند. ولی به عقیده من، نیازی به این کار نیست. این اقدام برای توسعه روابط بین المللی هم آسیب رساننده خواهد بود و تنها شرکتهای روسی و آمریکایی نیستند که از آن متضرر خواهند شد. و امیدوارم که اصلا کار به آنجا کشیده نشود. در حال حاضر من مخالف چنین اقدامی هستم.»

پوتین یادآور شد که برغم شرایط دشوار کنونی، روسیه و آمریکا می توانند از همکاریهای دوجانبه به نتایج مثبتی دست یابند.

عرصه‌های مهم همکاری‌های دوجانبه روسیه و آمریکا

رئیس جمهوری روسیه از جمله مهمترین عرصه های همکاری با آمریکا را مبارزه با تروریسم، همکاری در سوریه و محدودسازی تسلیحات کشتارجمعی نامید و گفت: «عرصه های مهمی برای مشارکت دو کشور وجود دارد. در عرصه محدود سازی تسلیحات کشتار جمعی، مسلما ما و ایالات متحده، نقش بسیار تعیین کننده‌ای داشته و رژیم عدم گسترش را تقویت می کنیم. همکاری ما در زمینه مبارزه با تروریسم بین المللی هم مهم است که البته باید ببینیم در آینده اوضاع چگونه خواهد بود. این اواخر هم گام مشخصی برای ایجاد منطقه کاهش تنش در خاک سوریه برداشته شد که نتیجه کار مشترک است. و این اقدام تنها به نفع سوریه و روسیه نیست، بلکه اردن و اسرائیل هم از آن بهره خواهند برد، بنابراین با توجه به اینکه اسرائیل اصلی ترین متحد آمریکاست، این مسئله به نفع خود ایالات متحده نیز خواهد بود. بنابراین می بینید که با وجود شرایط دشوار کنونی، ما باز هم تلاش می کنیم همکاری‌های دوجانبه نتیجه بخش باشند.»


کد مطلب: 497171

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcguu9tqak9yq4.rpra.html?497171

الف
  http://alef.ir