عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: اصلاح‌طلبان درباره کاندیداتوری روحانی دچار دو دستگی شده اند

31 مرداد 1395 ساعت 20:43


عضو تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت یازدهم ناکام بوده و به اقرار اکثر کسانی تابلوی آن را بزرگ کردند نتوانست قول‌هایی را که به مردم داد محقق کند.

به گزارش تسنیم، محمدحسین صفارهرندی ظهر امروز در همایش روز مسجد و محلات که در حسینیه عاشقان ثارالله برگزار شد اظهار داشت: جبهه طرفدار دولت که عبارت از جریان اعتدال و اصلاحات، باهم متعهد شدند و یک اتحاد دفعی که حاصل شد سال ۹۲ روحانی با رأی ناپلئونی بالای ۵۰ درصد که البته طبیعی و مشروع بود، رئیس‌جمهور شد.

وی افزود: امروز در آستانه انتخابات آینده آن‌کسانی که در آن روز با طمعی به دنبال روحانی آمده بودند اکنون دارند چرتکه می‌اندازند و عده‌ای نیز می‌گویند ما آن روز چون گزینه‌مان رأی آور نبود مجبور شدیم پشت سر روحانی قرار گیریم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: یک گروه دیگر از اصلاح‌طلبان می‌گویند همچنان گزینه مطلوب برای انتخابات آینده نداریم و اگر کسانی را هم داشتیم که قبلاً تجربه کردیم آن‌ها ممکن است به دلیل حضور در قضایای سال ۸۸ و فتنه که لیست سیاه شدند، نظام آن‌ها را به‌حق نمی‌پذیرد.

وی بیان کرد: این گروه از اصلاح‌طلبان می‌گویند ما که هنوز گزینه‌ای برای انتخابات آینده نداریم پس چاره‌ای نداریم جز اینکه بازهم به آن ائتلاف قبلی ادامه دهیم حتی اگر می‌دانیم روحانی به لحاظ توانایی‌هایش آن‌گونه نبود که ما می‌خواستیم باشد.

صفارهرندی گفت: در رسانه‌ها سایت‌های وابسته به اصلاح‌طلبان این روزها نوشته می‌شود که روحانی نه توانایی آن‌چنانی برای تحقق شعارهای خود داشت و نه از تبعیت از اصلاح‌طلبان دارد چون برای انتخاب برخی افراد باهم اختلاف دارند.

وی بابیان اینکه اصلاح‌طلبان در مواجه با نامزد شدن حسن روحانی در سال ۹۶ دو دسته هستند، تصریح کرد: برخی می‌گویند باید از روحانی عبور کرد و برخی دیگر نیز می‌گویند فعلاً گزینه مطلوب‌تری از وی نداریم و چاره‌ای نیست باید همین گزینه را بپذیریم.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: آن جماعتی هم که به اسم طرفداران دولت و شخص روحانی به صحنه آمدند، عقبه اجتماعی قوی ندارند چون موجودیت به‌صورت بزرگ و به اسم اعتدال نمی‌شناسیم بلکه بیشتر یک شعار و تابلو است، تابلویی که پشت آن خیلی کسی نیست و این افراد یا تعامل بیشتری به اصولگرایان دارند و یا اصلاح‌طلبان.

وی افزود: در انتخابات مجلس اخیر نیز معلوم شد برخلاف هیاهوهایی که داشتند و گفتند مجلس دهم یکسره در اختیار ما خواهد بود و یک مجلس هم سو با دولت شکل می‌دهیم اما وقتی غبارهای انتخابات فرونشست و دارایی‌هایشان را شمردند دیدند که چیزی گیرشان نیامده و نه رئیس مجلس از آن‌هاست و نه هیئت‌رئیسه به‌طور مطلق آن است که می‌خواستند.

صفارهرندی عنوان کرد: از روسای کمیسون‌ها نیز از ۱۲ رئیس ۱۰ تا اصول‌گرا بودند و معلوم شد که با هیاهو و جنجال نمی‌شود واقعیت را تغییر داد چون عموم مردم احساساتشان این است که عملکردی که شعار داده‌شده بود متناسب با آن کار صورت نگرفت و این عملکرد قابل‌قبول نبود.

وی بیان کرد: ازآنجایی‌که عملکرد دولت را عملکرد نظام می‌دانیم و حاصل ان اگر درست باشد به نفع مردم است دعا می‌کنیم که عملکرد آن‌ها ثمربخش باشد و مردم را راضی کند و به وعده‌های مشروعی که داده‌اند بتوانند عمل کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همان‌طور که مقام معظم رهبری همیشه می‌فرمایند من دعا می‌کنم که شما برای خدمت به مردم موفق شوید ما نیز دعا می‌کنیم اما دعا نمی‌کنیم که خدای‌نکرده منافع ملی را حراج کنید.

وی اظهار داشت: ما برای انعقاد قراردادهای نفتی که همه اهل نظر و خرد آن را سم مهلکی برای کشور می‌دانند، دعا نمی‌کنیم چراکه شما حراج گونه دارید منافع ملی را آتش می‌زنید و با آن ملت زیر بار معامله‌ای باید برود که حاصل آن برای او حداقل و برای رقبای خارجی حداکثر است و بیایند آن چاه‌هایی را استخراج کنند که خودمان نیز بلد هستیم.

صفارهرندی افزود: یک موقع منابع نفتی وسط دریا است و می‌گویند ما ابزارهای اکتشاف و استخراج آن را کم داریم که ایرادی ندارد با شرکت‌های خارجی قرارداد ببندند اما وقتی حدود ۸۰ سال تجربه ملی داریم و مهندسان، متخصصان و تکنسین‌های ایرانی برجسته زحمت کار استخراج و اکتشاف‌های بزرگ را می‌کشند چرا باید به آن‌ها پشت پا بزنیم و اجنبی را وارد کارکنیم تا بی‌رحمانه از این منابع زیرزمین هست تا آخرین قطره آن را استخراج کنند و چاه خشکیده‌ای را بعد از دوره قرارداد به ما تحویل دهند.

وی عنوان کرد: ما دولت را برای موفق شدن دعا می‌کنیم اما دعا نمی‌کنیم که دولت موفق شود وارد قراردادهایی با کشورهای خارجی شود که بخشی از منابع ملی و سرزمین را بدهد تا مثلاً بگوییم آرامش داریم؛ مگر ما می‌توانیم جزایر سه‌گانه را تسلیم دشمنان و رقبا کنیم و بگوییم این‌طور خیالمان راحت است بنابراین کسی حق ندارد وارد چنین معامله‌ای شود.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: دعای ما بر سر این دولت قید دارد و قید آن این است که مادمی که در مسیر منافع ملی، چارچوب اسلامی، دنبال‌روی از مکتب امام خمینی(ره)‌و پیروی از رهبر انقلاب عمل کردند، حمایت ملت نصیب آن‌ها می‌شود.

وی تصریح کرد: کسانی که در ذیل شعار اصول‌گرایی در این صحنه ظاهر شدند در عمل ممکن است یک طیف را شاهد باشیم اما برخی از این طیف‌ها قوی‌تر و برخی ضعیف‌تر هستند ولی درمجموعه انتخابات گذشته همه دست در دست هم یک کار جمعی را به نمایش گذاشتند و حاصلان وضعیت خوب استان‌ها و شهرستان‌ها بود.

صفارهرندی به تجربه تلخ اصول‌گریان و متفرق شدن آن‌ها در سال ۹۲ اشاره کرد و اظهار داشت: در سال ۹۲ هرکسی علمی را برداشت که نتیجه آن را درست آخر دیدند و علی‌رغم اینکه قبل از انتخابات همه برآوردها این بود که توان اصول‌گرایان درمجموع بیشتر است اما در هفته‌های منتهی به انتخابات کم‌کم معلوم شد که مردم از این پراکندگی‌ها ناراحت هستند.

وی افزود: در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آینده نیز همین‌گونه است اگر هرکسی بخواهد جداگانه برود و یک علم بردارد کسانی که از فیلتر تائید شورای نگهبان عبور کنند در فیلتر انتخاب مردم ممکن است گیر کنند چراکه مردم این چنددستگی و چندقطبی را نمی‌پذیرند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: خداوند کسانی را که اولین قدم را برای تجزیه جبهه اصول‌گرا برداشتند هدایت کند؛ آن‌هایی که گفتند اصلاً کاری با اصول‌گراها نداریم درحالی‌که انتخاب شدنشان بر بستر همین جریان اصول‌گرایی بود و هنوز هم حساب آن‌ها را برای ما لیست می‌کنند و می‌گویند دولت نهم و دهم اصول‌گرا اما رئیس آن دولت همه‌جا گفت که کاری با اصول‌گراها ندارم.

وی بیان کرد: وقتی کسی حساب خود را از این جبهه جدا می‌کند و می‌خواهد جدا عمل کند دیگر طبیعی است که عوارض و عواقبی که بعدها به بار می‌آورد باید آن را هم جواب‌گو باشد.

صفارهرندی گفت: هر دولتی که سرکار می‌آید یک سری کارها و خدمات دارد اما ما برآیند مثبت دولت‌ها را بالای ۵۰ درصد ارزیابی می‌کنیم پس فاصله خیلی زیادی بین برآیند ۵۰ درصد و ۸۰و ۱۰۰ درصد وجود دارد و یکی ممکن است از دیگری قوی‌تر باشد.

وی به عملکرد دولت‌های قبلی اشاره کرد و اظهار داشت: در ارزیابی دولت‌هاشمی رفسنجانی باید گفت در بدو شروع یک سری خدمات داشت که در انتهای آن دیگر نبود و آن تورم ۴۹ درصدی که در اواخر عارض شده بود مردم را به‌سختی انداخته بود که به دنبال تغییر و کمک بودند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: پس از دولت رفسنجانی مردم خیال کردند که آن کمک "دولت اصلاحات" است اما در دور اصلاحات دیدند دبدبه‌های آن‌ها معیشت مردم نیست و آن‌ها به دنبال مسائل سیاسی هستند.

وی عنوان کرد: پس از دولت اصلاحات مردم که به دنبال منجی برای کمک بودند باروی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد در اوایل دیدند که دولت برای خدمت خوب آستین بالا زده است و این برای مردم خوشحال‌کننده بود و از خیلی از جهت‌ها مردم را راضی کرد.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: برخی از آقایان ناسپاس فعلی طوری راجب دولت گذشته حرف می‌زنند که تمام هشت سال گذشته سیاهی، تباهی و عقب‌نشینی بوده است درحالی‌که باید گفت آن دولت کمک‌هزینه‌هایی به آن‌ها می‌داد که در شرایط سخت مددکار باشد و خوبی‌هایی که هیچ‌وقت از ذهن مردم خارج نمی‌شود.

وی عملکرد تمام دولت‌ها را مثبت دانست و تصریح کرد: در ارزیابی دولت نهم و دهم باید گفت که دو عملکرد وجود داشته به‌طوری‌که در دولت نهم اکثر عناصر خدمت گذاران خاصی بودند اما در یک جاهایی یک شائبه و نخاله‌هایی وارد شدند و کار را خراب کردند بنابراین در اواخر می‌بینیم که ارزیابی عملکرد دولت احمدی‌نژاد با اوایل یکی نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با عملکرد دولت یازدهم اظهار داشت: به اقرار اکثر کسانی که این دولت را سردست گرفتند تابلوی آن را بزرگ کردند، دولت ناکام بوده و در نتوانست قول‌هایی را که به مردم داد محقق کند؛ البته بخشی به فشارهای جهانی مربوط می‌شود که درست است اما خودشان دولت‌های قبلی را متهم به سو مدیریت می‌کنند و اکنون‌که خود مسئول هستند و می‌گویند چرا ناکام هستید می‌گویند دنیا!


کد مطلب: 383753

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgnw9wwak97u4.rpra.html?383753

الف
  http://alef.ir