ضربه راهبردی یمن به عربستان

22 بهمن 1395 ساعت 18:14


حمله موشکی یمن به یک پایگاه نظامی در ریاض، حمله ای راهبردی بود که در شرایط حساس بین‌المللی صورت گرفت و از این نظر اقدامی منحصر به فرد به شمار می آید.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، حمله اخیر موشکی یمن به یک پایگاه نظامی در ریاض از ابعاد مختلف اقدامی منحصر به فرد به شمار می آید از جمله اینکه موجب غافلگیری دشمن شده و در شرایط حساس بین المللی صورت گرفت.

به عبارت دیگر عملیات منحصر به فرد یمن در حمله موشکی به عربستان، مفاهیم زیادی را در ارتباط با محاسبات رویارویی بین ارتش یمن و کمیته های مردمی از یک سو و متجاوزان سعودی- آمریکایی از سوی دیگر در دل خود جا داده است و امتیاز دیگری برای یمنی ها و تکیه بر عنصر اراده و نوآوری به شمار می آید.

موشک بالستیک که این بار با دقت به یک هدف نظامی سعودی در ریاض اصابت کرد موشک پیشرفته برکان-1 با برد 800 کیلومتر بود.

شوکه شدن عربستان از حمله غیرمنتظره یمن
علاوه بر غیرمنتظره بودن این حمله که پس از مدتی نسبتا طولانی در خودداری یمن از استفاده از این نوع موشک ها صورت گرفت، باید در نظر داشت که حمله به عمق خاک سعودی بیانگر قدرت بیش از پیش ارتش یمن در اقدام به چنین حمله ای در این زمان حساس است، تا جایی که خشم آمریکا و اسرائیل و نیز عربستان دو چندان شده و بر تهدیدات منطقه ای خود افزودند آن هم در شرایطی که برخی نشانه ها حاکی از آمادگی آمریکا برای ورود مستقیم به جنگ علیه یمن است.

بنابراین تصمیم راهبردی فرماندهی یمن برای چنین حمله ای با نادیده گرفتن تهدید هایی که دولت دونالد ترامپ در دنیا سر داده است، عنصر جسارت و جرأت یمنی را به خوبی به تصویر کشید.

از سوی دیگر این حمله بیانگر بخشی از قدرت موشکی یمن است که تا کنون فاش نشده بود زیرا عملیات «موشک ریاض» از بُرد جدید موشک های بالستیک خبر داد که ارتش یمن و کمیته های دفاع مردمی آن را در اختیار دارند آن هم در حالی که چیزی به پایان دومین سال حمله تجاوزکارانه سعودی به یمن نمانده است بنابراین  بُرد موشک هایی که یمن در اختیار دارد، نشانه های مهم و عمیقی دارد.

اطلاع دقیق یمن از نقشه استقرار نیروهای سعودی در خاک عربستان
همچنین این حمله نشان داد که نیروی موشکی یمن به خوبی از نقشه پایگاهها و تاسیسات نظامی سعودی در دایره گسترده ای از خاک عربستان و در عمق امنیتی این کشور با خبر هستند.

علاوه بر این با این حمله مشخص شد که اهداف نظامی سعودی در تیررس موشک های یمنی قرار داردند و این موشک ها حتی در شلیک آزمایشی بی هدف به کار برده نمی شوند.

نکته قابل توجه دیگر اینکه این حمله سومین حمله منحصر به فرد در طول یک ماه به شمار می آید زیرا یک هفته پس از حمله به ناوچه سعودی در سواحل یمن و یک ماه پس از خنثی کردن عملیات جنون آمیز  نیروهای سعودی برای اشغال پنج کیلومتر از شهر المخا و بنادر آن صورت گرفت، به ویژه اینکه متجاوزان سعودی در این عملیات از بمب های فسفری و خوشه ای استفاده کردند و به فرود چتربازان خود در این منطقه متوسل شدند با اینهمه ناکامی آنان در تحقق هدف مورد نظر موجب وارد شدن شوک بزرگی به آنان شد.

در این شرایط متجاوز سعودی متوجه شده است در قبال حملات وحشیانه به یمن از پاسخ نیروهای یمنی در امان نخواهد ماند.


کد مطلب: 444359

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgnt9tyak9tw4.rpra.html?444359

الف
  http://alef.ir