آقای ظریف، در روز خبرنگار لطفاً خبرنگاران را ملامت نکنید

پویا پایور/18 مرداد96

18 مرداد 1396 ساعت 10:24


دکتر ظریف وزیر امور خارجه به مناسبت روز خبرنگار در جمع خبرنگاران گفت: «در مراسم تحلیف پریروز دوستانی که از طبقه بالا نظاره‌گر بودند دیدند که چند رئیس مجلس از کشورهای مهم صنعتی دنیا به دنبال گرفتن تصویر سلفی با این بنده حقیر خدمتگزار بودند. آن تصاویر یک پیام را منتقل می‌کرد، تصاویر دیگر پیام دیگر را. انتخاب، انتخاب ماست، تصمیم که کدام پیام منتقل شود، تصمیم ماست.»

در این خصوص لازم است به آقای ظریف یادآور شویم:

دوستانی که به قول شما در مراسم تحلیف از طبقه بالا نظاره‌گر بودند، شاهد بودند که چند مقام خارجی با اجازه شما در کنار شما باوقار و سنگینی ایستادند و شخص دیگری از شماها عکس گرفت. جهت اطلاع به عرض می‌رساند: به این عکس‌ها «تصویر سلفی» نمی‌گویند. سلفی (Selfie) یا «خودگرفت» عکسی است که یک فرد با یک دوربین دیجیتال از خود و یا از خود و همراهانش می‌گیرد تا آن را در محیط وب به اشتراک گذارد.

قاعدتاً اگر در روز تحلیف برای آن مقام خارجی این امکان فراهم نبود که کنار شما بایستد و از او فاصله داشتید (و مثلاً به جایگاه هیئت‌رئیسه رفته بودید) هرگز آن مقام سیاسی گوشی همراه خود را درنمی‌آورد که جلو صورتش بگیرد و با هیبتی مسخره سعی کند به‌سختی صورت خود و چهره شما را در قاب تصویر کنار هم بگذارد و عکس بگیرد.

شما که به قول هوادارانتان استاد زبان بدن در عالم دیپلماسی هستید، بعید است تفاوت معنایی این دو شیوه عکس گرفتن را ندانید.

موضوع واضح‌تر از این حرفهاست آقای ظریف. چرا سعی می‌کنید در روز خبرنگار اقدام خبرنگار یا خبرنگارانی را که باطن واقعی و خوی سیاسی- اجتماعی بخشی از کارگزاران نظام را از دریچه دوربین به تصویر کشیده‌اند، تلویحاً محکوم کنید.

آقای روحانی در آبان ماه 95 پس از آنکه سه وزیر کابینه‌اش را برکنار و به‌جای آنهابه مجلس دهم افرادی را که قبلاً برای پست وزارت از مجلس نهم رأی اعتماد نگرفته بودند، معرفی کرد، باافتخار پس از رأی اعتماد گرفتن هر سه وزیر از مجلس دهم اعلام کرد: «دولت به دلایلی همان سه وزیر را به مجلس معرفی کرد تا به مردم بگوید که رأی اسفند 94 آنهاگم نشده و در صندوق صحیح! قرار گرفته است.»

اکنون چه اشکالی دارد که مردم در تصویری تازه‌تر به چشم خود ببینند که چقدر رأی آنها به‌تمامی افراد هر دو فهرست (تّکرار می‌کنم به‌تمامی افراد هر دو فهرست) در صندوق صحیح! قرار گرفته است؟

آقای وزیر، عکاسان و خبرنگاران فقط حقارت درونی برخی از تملق‌گویان شما را به تصویر کشیده و هویت واقعی و مشمئزکننده افراد آن فهرست کذایی را به مردم شناسانده‌اند. بنابراین در روز خبرنگار شایسته تمجیدند نه ملامت.

لطفاً اصحاب رسانه را متهم به ماهیگیری و سوءاستفاده سیاسی و جناحی از یک سلفی زننده نکنید. آنهابه بخشی از رسالت حرفه‌ای و اخلاقی خود می‌پردازند. سوءاستفاده نه، حْسن استفاده برای آگاهی‌بخشی جامعه.


کد مطلب: 500185

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcg7z9nnak9zq4.rpra.html?500185

الف
  http://alef.ir