فرایند پرداخت بدهی ۲ میلیارد دلاری شل به ایران آغاز شد

30 بهمن 1394 ساعت 12:53


سخنگوی شرکت شل رقم بدهی این شرکت به ایران را ۲.۱۶ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: می توانیم تایید کنیم که فرآیند پرداخت بدهی معوق شل به شرکت دولتی (ایران) آغاز شده است.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی بیزینس فایننس نیوز، شرکت رویال داچ شل، علیرغم شرایط نامساعد بازار نفت در سال جاری میلادی، امسال عملکرد خوبی داشته است.

این شرکت انگلیسی هلندی موافقت سهامداران خود برای ادغام با گروه بی جی را کسب کرده است.این در حالی است که افت قیمت نفت تردیدهایی را درباره امکان تداوم این قرارداد مطرح کرده است. پس از این کسب موافقت، شل سوددهی فراتر از حد انتظاری را برای سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۵ اعلام کرده و با پشت سر گذاشتن شورون به دومین شرکت بزرگ نفتی جهان تبدیل شده است.

علیرغم افت قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا، ارزش سهام شرکت شل از زمان موافقت سهامداران با ادغام در ۲۷ ژانویه، بیش از ۱۰ درصد رشد داشته است.

شل اعلام کرده که قصد دارد بدهی ۲ میلیارد دلاری خود به ایران را که تاکنون به دلیل تحریم ها امکان تسویه آن نبود، بازپرداخت نماید.

این اقدام به شل اجازه خواهد داد تا به بازار نفت ایران دسترسی پیدا کند. شرکت ملی نفت ایران شرط شروع فروش نفت به شل را تسویه بدهی معوق این شرکت اعلام کرده بود. اما ایران برای دریافت این پول با مشکلاتی مواجه است و باید بانک هایی را برای انجام این انتقال پیدا کند. ایران در طول تحریم ها از دسترسی به شبکه نقل و انتقالات سوئیفت محروم بوده است.

در اواخر سال ۲۰۱۴، بدهی شل به ایران تقریبا ۲.۱۶ میلیارد دلار بود و به گفته سخنگوی این شرکت این رقم همچنان کم و بیش در همان حد است.

وی افزود: «بعد از لغو تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا، ما می توانیم تایید کنیم که فرآیند پرداخت بدهی معوق شل به شرکت دولتی (ایران) آغاز شده است.»

اخبار مثبت از ورود احتمالی شل به بازار ایران در کنار افزایش قیمت نفت در روز گذشته موجب شده تا ارزش سهام این شرکت با ۱.۵۶ درصد افزایش به ۴۶ دلار و ۱۱ سنت برسد.


کد مطلب: 332984

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcg7x9wtak9wy4.rpra.html?332984

الف
  http://alef.ir