رابطه شیر مادر و سرطان خون

15 خرداد 1394 ساعت 8:31


مزایای تغذیه با شیر مادر در یک بررسی جدید مورد تاكيد مطالعه قرار گرفته است.

به گزارش مهر، براساس مطالعه جديدي كه نتايج آن در ژورنال جاما پدياتريكس منتشر شده، بین تغذیه با شیر مادر و کاهش خطر ابتلا به سرطان خون در دوران کودکی ارتباط وجود دارد.

لوسمي يا سرطان خون نوعي بيماري است كه مانع شکل گیری طبیعی سلول های خونی مي شود. با وجود اینکه اين بيماري شایع ترین سرطان در کودکان محسوب مي شود - حدود ۳۰ درصد از تمام سرطان هاي دوران کودکی را در بر مي گيرد- اما اطلاعات کمی در مورد علت سرطان خون وجود دارد.

در سراسر جهان ۱۷۵۰۰۰ مورد سرطان خون در کودکان زیر ۱۵ تشخیص داده شده است. در نتيجه پیشرفت در فن آوری های درمان، ميزان نجات بيماران از مرگ افزايش يافته است، اما با اين وجود لوسمی هنوز دومین علت مرگ كودكان زیر ١٥ سال در ایالات متحده محسوب مي شود.

اولين علت مرگ در همين گروه سني تصادفات است. عوامل خطر شناخته شده برای سرطان خون عبارت است از سندرم داون و قرار گرفتن در معرض ویروس اشتاين بار يا تابشهای یونیزان. البته اغلب کودکان مبتلا به سرطان خون ممكن است این فاکتورهای خطر را نشان ندهند.

نویسندگان گزارش فوق اعلام كردند كه تغذیه با شیر مادر به مدت ۶ ماه یا بیشتر با كاهش ۱۹ درصدي احتمال ابتلا با سرطان خون در ارتباط است. اين در حالي است كه رقم فوق براي كودكاني كه شير مادر مصرف نكرده اند يا به مدت كم از شير مادر تغذيه كرده اند، فقط ١١ درصد است.


کد مطلب: 274484

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcg7t9xtak9ut4.rpra.html?274484

الف
  http://alef.ir