توکلی: شفاف سازی مانع بروز فساد در کشور می‌شود

19 بهمن 1394 ساعت 7:51


نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: شفاف سازی از سوی نمایندگان مانع بروز فساد در کشور می‌شود و باید رویه امام(ره) الگوی نمایندگان باشد.

به گزارش ایسنا، احمد توکلی روز یکشنبه در در جمع برخی از نیروهای جریان انقلاب با تبریک دهه پیروزی انقلاب، از دهه فجر با عنوان اتفاقی تکرارنشدنی درتاریخ جهان یادکرد و اظهار داشت: نماینده مردم از هر شهر و هر استانی و با هر میزان رأیی از حقوقی برخوردار است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه فساد در کشور طی سالیان اخیر در بخش‌های مختلف و به ویژه بخش اقتصادی گسترش یافته، افزود: کودتا، تجاوز نظامی و انقلاب مخملی سبب ساقط شدن یک حکومت نخواهد شد بلکه در حقیقت آنچه سبب براندازی می‌شود عدم مبارزه با فساد است.

وی با اشاره به تقدیم هزاران شهید و جانباز برای به ثمر نشستن انقلاب اسلامی ایران گفت: در سوره مبارکه اسرا آیه «وَإِذَا أَرَدْنَا أَن نُّهْلِكَ قَرْيَةً أَمَرْنَا مُتْرَفِيهَا فَفَسَقُواْ فِيهَا فَحَقَّ عَلَيْهَا الْقَوْلُ فَدَمَّرْنَاهَا تَدْمِيرًا» اشاره شده که چون بخواهیم قریه‌ای را هلاک کنیم صاحبان نعمتش را فرماییم تا در آنجا تبهکاری کنند، آنگاه عذاب بر آنها واجب گردد و آن را در هم فرو کوبیم...

توکلی در ادامه بی‌عدالتی را منشأ فساد و به دنبال آن سقوط حکومت‌ها دانست و افزود: امیرمومنان علی(ع) ریشه‌های فساد در جامعه اسلامی را بیان فرمودند و روایت داریم که اگر در حکومتی ضعیفان مرتکب جرمی شوند و به واسطه آن جرم مجازات و محاکمه شوند و در جای دیگر اقویا با وجود ارتکاب به جرم و فساد مجازات نشوند در اینجاست که فساد آن جامعه را فرامی‌گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بی‌عدالتی، پارتی بازی و عزیزشمردن نزدیکان و گماشتن آنان در مناصب حکومتی از طرف مقام و یا حاکمی را نمونه‌ای از فساد در جامعه اسلامی دانست و بیان کرد: هیچ چیزی به اندازه حکومت بر مبنای ظلم سبب دشمنی خداوند نمی‌شود.

وی اظهار داشت: شفاف سازی در جلوگیری از فساد بسیار موثر است وبا این معیار می‌توان حدس زد نمایندگان چگونه رفتار می‌کنند.

توکلی تصریح کرد: مسئولین باید قبل از آغاز مسئولیت خود و نیز بعد از اتمام مسئولیتشان سرمایه و دارایی‌های خود را به دادستان کل ارائه دهند همچنان که امام راحل(ره) همینگونه رفتار کردند و حتی دارایی بسیارناچیز خود را به رسانه‌ها اعلام کرد.

وی نفوذ فساد و آلودگی به مجاری تصمیم‌گیری در یک نظام را بدترین نوع فساد دانست و اظهار کرد: بر اساس یک آمار، فساد اقتصادی ایران در سال۲۰۰۷ به میزان ۳۴ میلیارد دلار به اقتصاد کشور ضربه وارد کرد که ۳۱ میلیارد دلار آن ناشی از کاهش بهره‌وری بود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی مقابله با فساد را سبب تداوم یک حکومت عنوان و بیان کرد: اکنون در شرایطی در نظام جمهوری اسلامی ایران با امنیت زندگی می‌کنیم که ۴۰ کیلومتر آن طرف‌تر داعش انسان‌ها را به خاک و خون می‌کشد و سر می‌برد.

وی تشکیل ستاد مبارزه با فساد زیر نظر بالاترین مقام کشور را از راهکارهای مقابله با فساد در ایران بیان و اظهار کرد: افراد مستقر در این ستاد شامل بازرسان، افسران، عوامل اطلاعات و... هستند که به عبارتی دستچین شدند و احتمال فساد در آنها صفر است اما این ستاد با درجه‌ای پایین تر تشکیل شد.

توکلی بیان کرد: استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد برای مقابله با فساد در کشور تاکید کرد و گفت: ما سازمان مردم نهاد «دیده بان شفافیت و عدالت» را تشکیل دادیم و حدود ۸ ماه از فعالیت این سازمان در کشور می‌گذرد.

وی گفت: این احتمال وجود دارد که دولت در هنگامه انتخابات به گشایش اقتصادی دست بزند و این ترفندهایی است که دولت‌ها به آن مبتلا می‌شوند اما اگر بااین پدیده مواجه شدید بهترین کار این است که به آن دولت رأی ندهید چراکه با این کار به دولت هشدار دادید که متوجه ترفند او شده‌اید.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نسبت به معیارهای انتخاب نماینده مجلس هشدار جدی داد و گفت: اگر دیدید که کاندیدایی برای تبلیغات پرخرجی می‌کند به او رأی ندهید چراکه این روش نفوذ است و او مرتکب خیانت شده است.


کد مطلب: 330265

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcg3z9wnak9wx4.rpra.html?330265

الف
  http://alef.ir