احتمال اعلام حکومت نظامي در پاريس/ دبکا: هدف داعش ترور یا گروگان گرفتن فرانسوا اولاند بود/ روایت شاهدان عینی/ هرج و مرج در فرودگاه های فرانسه

بخش خارجی الف، 23 آبان 94

23 آبان 1394 ساعت 17:04


فرود اضطراري هواپيماي هلندي در مسير فرانسه
شبکه تلویزیونی العربیه لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: یک هواپیمای مسافربری هلندی که در مسیر فرانسه بود در پی دریافت تهدید به حملات تروریستی مجبور به فرود اضطراری در آمستردام شد.

دبکا: هدف داعش ترور یا گروگان گرفتن فرانسوا اولاند بود
یگ وبگاه صهیونیستی در مطلبی مدعی شد عوامل حادثه تروریستی روز گذشته در فرانسه ظاهرا قصد گروگان گرفتن یا ترور رییس جمهور این کشور را داشتند.

وبگاه «دبکا فایل» نزدیک به جامعه اطلاعاتی اسرائیل در تحلیلی پیرامون حوادث تروریستی روز گذشته پاریس، پایتخت فرانسه نوشت: منابع ضد تروریستی متوجه شدند که سازمان‌هایی که رهبری خونبارترین حملات خرابکارانه در پایتخت یکی از کشور اروپایی رهبری می‌کردند بر حضور «فرانسوا اولاند» رییس جمهور فرانسه در بازی دوستانه فوتبال بین فرانسه و آلمان در ورزشگاه حساب باز کرده بودند و در واقع اولاند هدف فوق العاده‌ای برای ترور یا گروگان گرفتن برای آن‌ها بود.

بر اساس این گزارش، یکی از تروریست‌ها قبل از هلاکت خود در این عملیات فریاد زده بود، سیاست خارجی اولاند مقصر است. » یا مورد دیگری که فریاد می‌زد، این اعمال به خاطر سوریه است.

به گزارش فارس، این وبگاه صهیونیستی در خاتمه با زیر سئوال بردن دستگاه‌های اطلاعاتی فرانسه و فقدان عوامل انسانی مسلط به زبان عربی برای شناسایی قبل از رخ دادن حادثه نوشت: حملات خرابکارانه داعش در فرانسه خبری بد برای پایتخت های کشورهای غربی است.

هرج و مرج در فرودگاه های فرانسه
شبکه تلویزیونی الحدث گزارش داد: تشدید تدابیر امنیتی باعث تاخیر در پروازها و هرج و مرج در فرودگاه های فرانسه شده است.

سعد المسعودی خبرنگار شبکه تلویزیونی الحدث در پاریس گفت: ما شاهد هرج و مرج در فرودگاه های فرانسه در پی تشدید تدابیر امنیتی هستیم. بعضی از هواپیماها برای فرود در پاریس مجبور شدند مدتی برای اجازه گرفتن از شورای عالی دفاع فرانسه منتظر بمانند. امروز نخستین بار از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون مرزهای فرانسه به طور کامل بسته شد.

خبرنگار این شبکه افزود: همه چیز در فرانسه تعطیل به نظر می رسد و این کشور در حالت عزای عمومی قرار دارد. هیچ کسی به رستورانها و کافی شاپ ها در پاریس مراجعه نمی کند. داعش در بیانیه های قبلی خود هشدار داده بود حملاتی در فرانسه انجام خواهد داد. شاهدان تاکید کردند بیشتر عاملان حملات شب گذشته جوانان کمتر از سی سال بودند.

روایت شاهدان عینی

ژولین پیرس خبرنگاری است که هنگام اجرای کنسرت و وقتی تیراندازی شروع شد در سالن باتاکلان بود. او در گزارشی در سایت رادیو ۱ اروپا نوشته:

"چند مرد مسلح وارد سالن شدند. دو یا سه مرد، نقاب نداشتند و با تفنگ‌هایی که به نظر کلاشنیکف می‌رسید وارد شدند، بی هدفگیری جمعیت را به رگبار بستند."

"تیراندازی حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ادامه داشت. خیلی خشن و ترسناک بود. آنها وقت کافی داشتند که سه بار خشاب عوض کنند. خیلی جوان بودند."

"همه جا جسد افتاده بود."

'اوضاع وحشتناک'

پل تیلور یک کمدین بریتانیایی ساکن پاریس است و هنگام حمله به یکی از رستوران‌ها برای رفتن روی صحنه در کلوپی در آن نزدیکی آماده می‌شد.

او به بی‌بی‌سی گفت که مردم را می‌دید که به سمت محل اجرا می‌دویدند در حالی که "گریه می‌کردند و نمی‌دانستند چه اتفاقی می‌افتد، شوکه بودند."

"وقتی پرسیدیم چه شده گفتند چند نفر به رستوران ۱۰۰ متر آن طرفتر آمدند و کسانی را که در رستوران نشسته بودند به گلوله بستند."

"هیچ گزارش رسمی نبود و من برای اجرا روی صحنه رفتم. بلافاصله پلیس محل را تخلیه کرد... موقعیت آشفته و وحشتناکی بود. همه جا پر از پلیس، آژیر و مردم وحشت‌زده بود."

'موبایل نجات‌بخش'
سیلوستر موقع انفجارها در استادیوم بود.

او می‌گوید گوشی موبایلش جانش را نجات داده است. موقع انفجار او گوشی را دم گوشش گرفته بوده و به این ترتیب ترکش انفجار به موبایل خورده است.

او به رویترز گفت: "همه چیز رفت روی هوا و احساس کردم چیزهایی در اطرافم به پرواز در آمده. ترکشی به موبایلم خورد. این موبایلم بود که مرا نجات داد."

'ترقه‌بازی'

پیر مونفور نزدیک رستوران کامبوج کوچک زندگی می‌کند که یکی از حملات آن را هدف گرفت.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: "صدای تیراندازی شنیدیم. حدود ۳۰ ثانیه صدای گلوله، انگار تمام شدنی نبود. اول فکر کردیم ترقه‌بازی است."

یک شاهد عینی دیگر که در رستوران بود گفت همه خود را روی زمین انداختند.

او مرد جوانی را دید که دختری را روی دست می‌برد و به نظر می‌رسد دختر مرده بود.

خبرنگار سی ان ان نیز گفت سلاح عاملان حملات پاریس و دیگر شواهد مربوط به این حملات بررسی خواهد شد.

به گزارش سی ان ان، فردریک پلایتگن خبرنگار این شبکه در پاریس گفت بسیاری از افراد ترسیده و شوکه شده اند. من چند دقیقه پیش این فرصت را پیدا کردم که با فردی که در داخل یکی از سالن های هدف حمله در پاریس بود صحبت کنم. وی در این سالن هنگام برگزاری کنسرت موسیقی حضور داشت و زمانی که حمله آغاز شد به علت صدای زیاد متوجه آغاز حمله نشد اما زمانی که متوجه شد عاملان حمله در حال تیراندازی هستند توانست خود و شماری دیگر را به یک اتاق کوچک برساند و چندین ساعت شرایط بسیار دشواری را تحمل کرد و آنها در حالی که صدای تیراندازی را می شنیدند مجبور بودند که در همان اتاق کوچک بمانند.
این فرد در گفتگو با سی ان ان گفت ما به اتاقی در طبقه بالا رفته بودیم و پس از پایان ماجرا ماموران پلیس به ما گفتند که اکنون می توانیم خارج شویم. زمانی که خارج شدیم اجساد بسیار زیادی را دیدیم شماری از افراد در لابلای اجساد زنده بودند و مجبور بودند چندین ساعت در میان اجساد بمانند و زمانی که خارج شدند همه بدنشان پوشیده از خون بود. فکر می کنم که بسیار خوش شانس بودم که در طبقه بالا بودیم بیشتر کشته ها در طبقه پایین بودند و طبقه پایین بسیار شلوغ بود.

فابيوس: کميته بحران دروزارت امور خارجه فرانسه تشکيل شد

شبکه تلویزیونی الحدث لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در نشست خبری در وین گفت: وزارت امور خارجه کمیته بحران تشکیل داده است. فابیوس افزود: امیدواریم نشست وین به پیشرفت برای حل بحران سوریه کمک کند. راه حلی که شامل مبارزه با تروریسم و تشکیل دولت سوریه پس از روند انتقالی در این کشور باشد.

شبکه العربیه هم گزارش داد: همزمان با تعطیلی مراکز بزرگ در پاریس احتمال اعلام حکومت نظامی در بخش هایی از پاریس پایتخت فرانسه وجود دارد.

حسین فیاض قنیبر خبرنگار شبکه تلویزیونی العربیه در پاریس گفت: وزیر کشور فرانسه تاکید کرد بر اساس اعلام حالت فوق العاده در این کشور، اعلام حکومت نظامی در شهرها یا مناطقی که امنیت عمومی در خطر باشد، امکان پذیر است. این وزیر فرانسوی از تشدید نظارت ها در فرودگاه ها و ایستگاه های قطار و مترو در این کشور خبر داد. خبرنگار این شبکه افزود: تحقیقات درباره ارتباط کشف یک گذرنامه سوری در کنار جسد یکی از عاملان حملات ادامه دارد. سینماها در فرانسه تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود. مراکز بزرگ تجاری در پاریس هم امروز تعطیل شد. یک دستگاه خودرو هم کشف شد که احتمالا شماری از تروریست ها از آن استفاده کردند. این خودروی دارای پلاک بلژیکی است.

شبکه تلویزیونی العالم نیز لحظاتی پیش در خبری فوری به نقل از وزیر کشور فانسه اعلام کرد حالت فوق العاده در سراسر خاک فرانسه اعمال می شود. وی افزود قانون حالت فوق العاده به مقامات این کشور اختیار محدود کردن تحرکات شهروندان را می دهد. وی گفت مقامات فرانسه برگزاری هرگونه تجمع عمومی را تا پنجشنبه آینده ممنوع کرده اند.

****************
گفتنی است انفجار‌، تیراندازی و گروگان‌گیری‌های مرگبار اخیر در پاریس دست‌کم ۱۵۳ کشته و ۲۰۰ مجروح بر جا گذاشته است.

بنابر اعلام مقامات فرانسوی، این حملات در ۶ نقطه مختلف پاریس صورت گرفته است و یکهزار و ۵۰۰ نظامی این کشور برای تأمین امنیت فرانسه به پاریس اعزام شده‌اند. تکفیری‌های «داعش» مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته‌اند.

گروه تروریستی داعش شنبه در ویدئویی که تاریخ آن مشخص نیست، تهدید می کند اگر حملات هوایی به مواضع این گروه در سوریه و عراق ادامه یابد، فرانسه را هدف حملات جدید تروریستی قرار خواهد داد.

این ویدئو تاریخ نداردبه گزارش خبرگزاری رویترز از قاهره، این ویدئو را «الحیات مدیا سنتر» که بازوی رسانه‌ای داعش به شمار می رود، منتشر کرد. در این فیلم، یک شبه‌نظامی که ریش بلندی دارد، به زبان عربی صحبت می کند و از مسلمانان فرانسه که نمی توانند به سوریه بروند، می خواهد حملات جدیدی در این کشور مرتکب شوند.

این فرد که شبه‌نظامیان دیگر اطراف او ایستاده‌اند، می گوید: «تا زمانی که شما به بمباران ما ادامه می دهید، روی آرامش نخواهید دید. حتی جرأت نخواهید کرد برای خرید به بازار بروید».

اين در حالي است كه به گزارش سی ان ان، پییر بوئت یکی از تهیه کنندگان شبکه سی ان ان که در پاریس حضور دارد و شاهد تحولات جاری در این شهر است گفته است «پاریس به منطقه جنگی تبدیل شده است».

وی گفته است «پس از عملیات تروریستی پاریس، مناطقی از این شهر برای مدت چند ساعت به ناحیه ای جنگی تبدیل شده اند بطوریکه خودروهای زرهی و حدود دویست تا سیصد نیروی پلیس با تجهیزات بسیار بسیار پیشرفته وارد عمل شده اند. فضا بسیار بسیار سنگین است.

رئیس‌جمهور فرانسه امروز شنبه در پی حملات مرگبار پاریس از سه روز عزای عمومی در کشور خبر داد و حملات پاریس را اعلام جنگ سازمان‌دهی شده از سوی گروه تروریستی داعش خواند.

به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، «فرانسوآ اولاند» امروز شنبه در اظهاراتی اعلام کرد: «کشور در غم و اندوه است و من حکم تمدید عزای عمومی در کشور برای سه روز را صادر می‌کنم.»

وی افزود: «در صورت برقراری وضعیت فوق‌العاده، نیروهای امنیتی و ارتش بسیج می‌شوند. من از شجاعت این نیروها تشکر و قدردانی می‌کنم.»

رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه گفت: «آنچه دیروز در پاریس و حومه آن اتفاق افتاد نوعی اعلام جنگ است و کشور باید در برابر این اعلام جنگ تصمیمات مناسب اتخاذ کند. این جنگیست که توسط گروه تروریستی داعش علیه ارزش‌هایی که ما از آن‌ها دفاع کرده و به آنها پایبند هستیم، به وقوع پیوسته است. فرانسه کشوری آزاد است. این حمله یک اعلام جنگ از پیش تدارک دیده شده بوده که از خارج سازمان‌دهی ‌شده بود و یک اقدام وحشیانه مطلق است.»

اولاند افزود: «نیروهای نظامی فرانسه طی روزهای آینده در سراسر پاریس در حال گشت‌زنی خواهند بود و فرانسه در چارچوب قانون با تمام قوا در زمینه‌های داخلی و خارجی با همراهی متحدان خود که آنها نیز در معرض این تهدید تروریستی قرار دارند، اقدام خواهند کرد.»

وی افزود: «من در این شرایط دردناک همگان را به اتحاد، همبستگی و خونسردی دعوت می‌کنم. فرانسه کشوری قوی است و حتی اگر زخمی هم بشود هیچ چیز نمی‌تواند آن را از پای درآورد.»

گفتني است فرانسه یکی از کشورهای اروپایی است که داعش صدها نیروی خود را از آن جذب کرده است. این افراد اغلب متولد فرانسه و تحصیل کرده هستند و در برخی موارد افرادی هستند که دین خود را به اسلام تغییر داده و در نهایت به سوریه سفر کرده اند.افراط گرایی آنلاین در حال افزایش است. ریشه بسیاری از این افراط گرایی را می توان در چارچوب اجتماعی و اقتصادی به ویژه در تبعیض نژادی علیه اعراب و آفریقایی ها جستجو کرد. مسلمانان در فرانسه در حال حاضر به صورت فزاینده ای با تعصب و ترس در ارتباط هستند. گروه های راست گرا ممکن است سبب تشدید این تنفر شوند.


۱۴:۰۹ «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در ابتدای نشست «وین» درباره سوریه به حملات تروریستی «پاریس» اشاره کرد و گفت این حادثه «اراده ما، همه ما، برای مبارزه با تروریسم را محکم‌تر می‌کند و (موجب می‌شود) برای پیشرفت و حل بحرانی که با آن روبرو هستیم، بیشتر تلاش کنیم.»

وی تأکید کرد که حملات تروریستی در پاریس، بیروت و عراق «بی‌اخلاقانه‌ترین، وحشتناک‌ترین و خشم‌آورترین اقدامات روی کره زمین است. ما شاهد نوعی فاشیسم قرون وسطایی و مدرن هستیم... که هیچ احترامی برای زندگی قائل نیست و تنها برای ویرانگری و ایجاد بی‌نظمی، اغتشاش و ترس تلاش می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که واشنگتن می‌خواهد «هر آنچه در توان دارد» برای مقابله با تروریسم انجام دهد.

۱۴:۰۳ «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در آغاز نشست بین‌المللی «وین» درباره سوریه تصریح کرد که حملات پاریس بر ضرورت همکاری برای مبارزه با تروریسم تأکید می‌کند.

۱۳:۵۹ به دنبال حملات تروریستی پاریس و به راه افتادن موجی از هراس در بین کشورهای اروپایی، ترمینال شمالی فرودگاه «گاتویک» انگلیس تخلیه شد.

۱۳:۳۸:اداره پلیس نیویورک بلافاصله بعد از حملات پاریس در بیانیه ای اعلام کرد، نیروهای مقابله با تروریسم در مناطق شلوغ و پرتردد شهر نیویورک و نیز اطراف ساختمان های متعلق به دولت فرانسه مستقر شده‌اند.

۱۳:۲۶: وزیر کشور بلژیک ضمن اعلام اعمال تدابیر امنیتی شدید در مرز این کشور با فرانسه تأکید کرد، پلیس این کشور موظف شده تا اقدامات امنیتی شدیدتری را برای برگزاری رویدادهای بزرگ نظیر کنسرت ها و مراسمی که شرکت کنندگان زیادی دارد، برقرار کند.

۱۳:۲۱: قاچاقچی سلاح، مظنون به دست داشتن در حمله تروریستی پاریس در آلمان بازداشت شد.

۱۳:۰۱: تکفیری‌های داعش یک نوار ویدئویی بدون تاریخ منتشر کرده که در آن هشدار می‌دهد فرانسه تا زمانیکه به حملات خود در سوریه و عراق ادامه دهد، مورد تهدید خواهد بود.

۱۲:۳۸:«نواز شریف» نخست‌وزیر پاکستان نیز ضمن محکوم کردن این حملات، گفت: «این اقدام تروریستی بوده است و در واقع یک قتل عام وحشیانه بوده است».

۱۲:۳۷: «فومیو کیشیدا» وزیر خارجه ژاپن نیز تأکید کرد که از حملات پاریس «شوکه و خشمگین شده است».

۱۲:۲۷: وابسته فرهنگی سفارت عربستان در پاریس از دانشجویان عربستانی در این شهر خواست تا پایان آماده‌باش دولت فرانسه در خانه‌های خود بمانند و از تردد در شهر بپرهیزند.

۱۲:۱۰: کشورهای اروپایی به دنبال وقوع حوادث تروریستی پاریس در صدد بررسی لغو روادید «شینگن» هستند.

۱۲:۰۲: «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه که قرار است امروز با هیأتی متشکل از چهار نماینده فرانسوی دیدار کند، در واکنش به حملات پاریس گفت: «فرانسه چیزی را تجربه کرد که ما از پنج سال پیش با آن زندگی می کنیم».

۱۱:۵۷:«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی افغانستان نیز در یک پیام توییتری درباره این حوادث نوشت: «این حملات وحشیانه و بزدلانه نشان می‌دهد که تروریست‌ها هیچ مذهبی ندارند و تلاش‌های بین‌المللی برای از بین بردن تروریسم صورت گیرد».

۱۱:۲۷:«ویویان بالاکریشنان» وزیر خارجه سنگاپور نیز سطح هشدار در این کشور را افزایش داد و گفت: «این یک حمله هولناک به شهری با مردمی گرم و صمیمی و شاد و مهمان نواز بود.»

۱۱:۲۰: «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان نیز در واکنش به این حملات تروریستی پاریس گفت: «حملات تروریستی پاریس نقض و نادیده گرفتن همه ادیان است».

۱۱:۱۹: «برت کوندرس» وزیر خارجه هلند نیز در یک پیام توییتری در واکنش به این حوادث پاریس نوشت: «از حملات جدید پاریس بهت‌زده و متأسف شدم. دیگر حرف زدن کافی است».

۱۱:۰۱ «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای ضمن تسلیت به خانواده قربانیان حادثه تروریستی پاریس، گفت:« اسرائیل در جنگ با تروریسم، شانه به شانه فرانسوا اولاند و مردم فرانسه است».

۱۰:۵۸ شبکه العربیه گزارش کرد که نیروهای امنیتی پاریس به صورت ناگهانی و از پیش اعلام نشده، بازرسی برخی خانه‌ها در حومه پاریس را آغاز کردند.

۱۰:۵۰: «محمود عباس» (ابومازن) رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین حملات تروریستی پاریس را محکوم کرد و با ملت فرانسه اظهار همدردی کرد. عباس در ادامه بر ضرورت همبستگی کامل جامعه بین‌الملل در مقابله با تروریسم تاکید کرد.

۱۰:۴۹: «شی جینگ پینگ» رئیس جمهور چین در واکنش به حملات شب گذشته پاریس گفت:«آماده‌ایم برای همکاری بیشتر امنیتی در مبارزه با تروریسم به فرانسه کمک کنیم».

۱۰:۴۵: برخی منابع ادعا کردند که گروه تروریستی «داعش» در مجله اینترنتی خود "دابق" به زبان فرانسوی ضمن بر عهده گرفتن مسئولیت حملات تروریستی پاریس تهدید کرد که پس از فرانسه اکنون نوبت ایتالیا، انگلیس و آمریکا است.

۱۰:۳۵: «خلیفه بن زاید آل نهیان» رئیس امارات عربی متحده نیز در پیامی به فرانسوا اولاند این اقدام تروریستی را به شدت محکوم کرد و با ملت و خانواده‌های قربانیان اظهار همدردی کرد.وی سپس با فرانسه در این شرایط سخت اعلام همبستگی کامل و اعلام آمادگی برای کمک به این کشور در مبارزه با تروریسم کرد.

۱۰:۳۴: «شیخ صباح الأحمد الجابر الصباح» امیر کویت هم پیامی به اولاند فرستاد و اعلام کرد این اقدام مخالف با تمامی ادیان آسمانی و ارزش‌های انسانی است. وی بر همدردی و همبستگی کامل کویت با کشور فرانشه تاکید کرد


کد مطلب: 309764

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcg3y9wtak9zu4.rpra.html?309764

الف
  http://alef.ir