ترامپ از طرح تغییر سیاست های مهاجرتی آمریکا حمایت کرد

12 مرداد 1396 ساعت 9:12


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه از طرح جمهوری خواهان برای تغییر سیاست های مهاجرتی حمایت کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از نیویورک تایمز، ترامپ به همراه دو نفر از اعضای جمهوری خواه کنگره که لایحه تغییرات سیاست های مهاجرتی را تدوین کرده بودند، در کاخ سفید حاضر شد و گفت که ایالات متحده مدت های مدیدی است که مهاجران کم مهارت زیادی را می پذیرد. وی اظهار داشت: فرایند درخواست مبتنی بر رقابت به نفع کسانی است که به زبان انگلیسی صحبت می کنند، از لحاظ مالی خود و خانواده هایشان را حمایت می کنند و مهارت هایی دارند که به اقتصاد ما کمک می کند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: این لایحه نه تنها توان رقابتی ما را در قرن بیست و یکم احیا می کند بلکه پیوندهای مقدس اعتماد میان آمریکا و شهروندانش را بازمی گرداند.

این لایحه که توسط سناتور «تام کاتن» و سناتور «دیوید پردو» تدوین شده است پیشتر در مصوبه مهاجرتی که جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا در سال 2007 از آن حمایت کرده بود، مطرح شده بود. اما آن لایحه نتوانست در کنگره حمایت اعضا را جلب کند.

سناتور پردو نیز که به همراه سناتور کاتن در کاخ سفید حضور داشت، گفت: سیستم فعلی ما کارآمد نیست و مانع از رقابتی بودن آمریکا می شود. سناتور کاتن نیز اظهار داشت: سیستم فعلی نشانه این است که ما در مقابل طبقه کارگر آمریکایی متعهد نیستیم و نیاز به تغییر داریم.

جمهوری خواهان می گویند که لایحه جدید سیاست مهاجرتی آمریکا را مدرن می کند. سیاست مهاجرتی این کشور در نیم قرن اخیر تغییر بارزی نکرده است. اما منتقدان می گویند که این لایحه کارگران را از مشاغلی کم درآمدی که شهروندان آمریکایی حاضر به پذیرفتن آنها نیستند، بیرون می راند و به اقتصاد این کشور ضربه می زند.

در سیستم فعلی مهاجرتی آمریکا، بسیاری از مهاجران قانونی بر اساس روابط خویشاوندی پذیرفته می شوند. شهروندان آمریکایی می توانند حامی مالی همسران، والدین و فرزندان کوچک شوند. دارندگان گرین کارت هم می توانند حامی مالی همسران و فرزندان شوند. در سال 2014، 64 درصد از بیش از یک میلیون مهاجری که در آمریکا پذیرفته شدند، خویشاوندان درجه یک شهروندان آمریکایی یا تحت حمایت مالی اعضای خانواده خود بودند.

به گزارش ایرنا، ترامپ مهاجران خارجی را مسول بیکاری و کساد اقتصادی در برخی مناطق آمریکا دانسته و مدعی شده است که با محدود کردن ورود مهاجران و اخراج مهاجران غیرقانونی، وضعیت اقتصادی کشور بهتر خواهد شد.

این در حالیست که از هنگام صدور فرمان ضد مهاجرتی ترامپ، هر هفته شهرهای مختلف آمریکا شاهد راهپیمایی و تجمع های اعتراضی به این ‏فرمان تبعیض آمیز بوده است.‏

این فرمان که بطور صریح علیه غیر سفیدپوستان و مسلمانان تبعیض اعمال می کند، نگرانی شدیدی میان مهاجران ساکن آمریکا ‏بویژه مکزیکی تبارها و مسلمانان آمریکا به وجود آورده است.‏

فرمان مهاجرتی ترامپ صدور روادید برای اتباع کشورهای ایران، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن و همچنین پذیرش پناهجویان را محدود می کند.‏


کد مطلب: 498214

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfycdjjw6d10a.igiw.html?498214

الف
  http://alef.ir