به گزارش خبرنگار الف از کاخ جشنواره(برج میلاد)

نگاه دیگری به اتفاقات سال 88 با فیلم«ماه گرفتگی» در پنجمین روز جشنواره فیام فجر

بخش فرهنگی الف، 15 بهمن 95

15 بهمن 1395 ساعت 14:31

در ایام جشنواره سعی داریم تا بدور از جبهه گیری و یا جنجال آفرینی به روایت سی و پنجمین جشنواره ی فجر بپردازیم. جشنواره ی فیلم فجر جشن ملی و ویترین اصلی سینمای ایران است، لذا آنچنان که در ایام جشن مرسوم است، سعی می شود زبان گفتار شیرین و به دور از عیب جویی، مطالب منتشره در قالب گزارش هایی مختصر و نقد آثار در زمان اکران عمومی و با تاملی بیشتر در مورد فیلم ها صورت گیرد.


در پنجمین روز از برگزاری جشنواره فیلم فجر، شاهد نمایش فیلمی بودیم که در هفت سال اخیر به صورت جسته گریخته بدان پرداخته شده است. اتفاقات و حوادث سال 88 موضوعی سیاسی اجتماعی است و پرداختن به آن سوژه ی پر کشش و پر مخاطبی است. پس از ساخت فیلم هایی نظیر: «قلاده های طلا، پایان نامه، آشغال های دوست داشتنی و .... در جشنواره ی فجر امسال شاهد حضور فیلم «ماه گرفتگی» به گارگردانی مسعود اطیابی بودیم. موضوع این فیلم برای ایجاد حاشیه و جنجالی بودن آن کافی بود.

واکنش مخاطبان در کاخ جشنواره نسبت به فیلم اطیابی متفاوت بود و شاید علت آن برآورده نشدن انتظارات آنان از حیث پرداخت صریح و موجز به اتفاقات سال 88 بود. در نشست خبری فیلم هم عمده سوالات پیرامون مصائب و مسائل پیش روی سازندگان و پرسش در مورد ماهیت حامیان مادی و معنوی فیلم اطیابی بود.

فیلم دیگری که در روز پنجم به نمایش در آمد، «بدون تاریخ بدون امضاء» دومین ساخته ی وحید جلیلوند بود. جلیلوند در فیلم خود دست بر روی موضوعات مملوسی گذاشته است که ارتباط برقرار نمودن با آن امر ساده ای است و حوادث و موضوعات ااگرچه به ظاهر پیچیده اند؛ اما معلول اتفاقات ساده ای هستند که بیشتر ما آن موضوعات را به صورت جاری در جامعه مشاهده می کنیم.

وحید جلیلوند برای به نمایش درآوردن پیچیدگی های شخصیتی کاراکتر های قصه خود، از بازی روان بازیگرانی نظیر: هدیه تهرانی، امیر آقایی و نوید محمد زاده بهره گرفته است. شخصیت پردازی های خوب و اجرای مطلوب آن توسط بازیگران مذکور موجب شده تا به همان موضوع یاد شده، یعنی سادگی در دل پیچیدگی که در روایت قصه برسیم که به مدد ایفای نقش بازیگران فیلم خوب از آب در آمده است.

پنجمین روز از برگزاری جشنواره فیلم فجر، با جو و حال و هوای نسبتاً آرامی همراه بود و علت آن می تواند فیلم های به نمایش درآمده در روز پنجم باشد. اما با توجه به فیلم هایی که در برنامه ی پخش فردای جشنواره قرار دارند، احتمال آن می رود که روز پرشورتری را در پیش داشته باشیم.

 


کد مطلب: 441865

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfvydjtw6djca.igiw.html?441865

الف
  http://alef.ir