روسیه بندهای توافقنامه خود با آمریکا را درباره سوریه منتشر کرد

7 مهر 1395 ساعت 8:25


وزارت خارجه روسیه بخش‌هایی از متن‌های سه توافق امضا شده میان روسیه و آمریکا را درباره سوریه منتشر کرده و از واشنگتن خواست با انتشار آنچه که بین مسکو و آمریکا درباره هدف قرار دادن تروریست‌ها توافق شده، موافقت کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المیادین، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای با انتشار جزئیات توافق آتش‌بس میان روسیه و آمریکا اعلام کرد، آمریکا اقدام به انتشار برخی از آن چیزی که بین دو کشور درباره بحران سوریه توافق شد، کرد بدون اینکه با مسکو درباره زمان انتشار آن توافق کند.

در این بیانیه آمده است: روسیه از آمریکا بارها خواست تا کل سند مربوط به توافقات دو جانبه درباره سوریه را بعد از هماهنگی دو طرف به طور تدریجی منتشر کند اما طرف آمریکایی همواره به آن اعتراض کرد. مساله قابل توجه مخالفت آمریکا در زمینه تعهد علنی‌اش جهت جدا کردن گروه‌های مخالف میانه‌رو از جبهه النصره و همکاری با روسیه در هدف قرار دادن تروریست‌ها بود.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده است که مسکو از آمریکا خواست با انتشار بسته کامل توافقات بین دو کشور درباره سوریه و نیز سند اختیارات "مرکز اجرایی مشترک" موافقت کند. به موجب این سند باید کارشناسان نظامی روس و آمریکا اهداف حملات و هماهنگی در پروازهای جنگی را تعیین کنند. همچنین الحاقیه دوم توافقنامه ۹ سپتامبر سازوکار نظارت بر جاده منتهی به حلب سوریه از جنوب یعنی جاده کاستیلو را تعیین می‌کند.

به موجب این بیانیه، روسیه بر این مساله تکیه کرده است که آمریکا به تعهدات خود در زمینه جدا کردن گروه‌های مخالف و تروریست‌ها عمل کند چرا که گروه‌های مسلح زیادی هستند که واشنگتن آنها را در صف مخالفان میانه رو قرار داده در حالی که آنها در کنار جبهه النصره می‌جنگند. روسیه می‌گوید که فرصت دادن و چشم پوشی کردن از تروریست‌ها هیچ فایده نخواهد داشت.

به موجب توافق اخیر، مسکو و واشنگتن توافق کردند مرزهای بین مناطقی که داعش والنصره بر آن تسلط دارند و مناطقی که مخالفان میانه رو هستند را مشخص کنند.

در این توافقنامه آمده است: اولویت‌ دیگر جدا کردن این گروه‌ها از یکدیگر بوده و باید همه طرف‌های درگیر به توافق آتش بس متعهد باشند.

این توافق شامل توقف حملات و بمباران و حملات موشکی و نیز توقف پیشروی در مناطق تحت سلطه می‌شود. همچنین قرار بود سازمان‌های امدادرسان به مناطق تحت کنترل شرکت کنندگان در توافق وارد شوند و شرایط برای ارسال کمک‌ها به طور فوری ایجاد شود و در این زمینه با هماهنگی نمایندگان کمیساریای سازمان ملل اقدامات صورت بگیرد.

به موجب این توافق، هیئت سازمان ملل مستقر در مرزهای ترکیه به بررسی کامیون‌های حامل کمک‌های امدادرسان می‌پردازد. درباره اعمال زور نیز در این توافق آمده است که فقط برای دفاع از خود و متناسب با تهدید ایجاد شده می‌توان از خود دفاع کرد.

دو طرف توافق یعنی روسیه وآمریکا متعهد هستند که از نفوذ خود استفاده کنند تا دو طرف درگیر را به اجرای کامل شروط توافقنامه ملزم کنند.

به موجب این توافق هر دو طرف توافق می‌توانند در صورت عدم تعهد طرف مقابل از این توافق عقب نشینی کنند.

در صورت نقض یا احتمال نقض آتش‌بس از جمله از سرگیری درگیری‌ها روسیه و آمریکا با یک تیم کاری بین‌المللی وابسته به گروه حامی سوریه داوری خواهند کرد.

یکی از بندهای توافق اشاره به این دارد که هیئت‌های مکلف اطلاعات بیشتر از طرف‌های مشکوک به نقض آتش‌بس به منظور ارزیابی میزان نقض‌ها درخواست کنند.

به موجب این توافق، روسیه و آمریکا باید اطلاعات کافی و واقعی را درباره حوادث طرف‌ها برای اجرای آتش‌بس به دست آورند.

آتش‌بس روسیه و آمریکا ۱۹ سپتامبر بعد از حمله به کاروان امدادرسان در نزدیکی حلب فروپاشید.


کد مطلب: 396659

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcftvdm1w6d1va.igiw.html?396659

الف
  http://alef.ir